• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Mangal keyfi hayal oldu!

20 Mayıs 2022 Cuma 21:00
12
14
16
18

Mangal keyfi hayal oldu!


   ► Girdi maliyetlerinin üretimde sıkıntıya neden olduğunu söyleyen sektör temsilcileri, tavuk eti bulmakta zorluk çektiklerini ifade ettiler

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Havaların ısınmasıyla mangal sezonu açıldı. Mangalın vazgeçilmezlerinden olan tavuk kanadı ve buduna rağbetin artmasıyla fiyatlar da yükseldi. Altı ay önce 52 TL olan bir kilo tavuk kanadının fiyatı bugün 80 TL’yi buldu. Tavuk budunun fiyatı ise bir yıl önce 17 TL iken, 30 TL’ye ulaştı. TİCARET Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan sektör temsilcileri, yaz aylarında kanat ve but gibi ürünlerin fiyatlarının arttığını, tavuk göğsü ve filetonun fiyatının düştüğünü söylediler. Tavuk etine rağbetin yüksek olduğunu aktaran sektör temsilcileri, artan girdi maliyetleri nedeniyle üretimde sıkıntı yaşadıklarını ve tavuk eti bulmakta zorluk çektiklerini ifade ettiler.

TÜKETİCİ BEYAZ ET ALMAKTA ZORLANIYOR
     Tavuk kanadının fiyatının maliyet artışına bağlı olarak yükseldiğini belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, “Herhangi bir hayvansal mamulün yem maliyetinin yanı sıra, ham maddeler dövize endeksli olduğu için fabrikalarının girdi maliyetleri arttı. Bu nedenle fiyat sıkıntısı var. Tüketici ürünü almakta zorlanıyor. Aynı zamanda talepte artış var. Üretim maliyetinden dolayı çok da yapılacak bir şey olmuyor. Yaz döneminde tavuğun yağlı ve barbeküye uygun yerlerine rağbet artıyor. Üretici tavuğun toplamına bir olarak bakıyor. Kanadı pahalıya satması diğerini ucuza vermesi demek. Kışın kanat ürünleri üretim maliyetinin altında satılırken göğüs ve bonfile gibi ürünler daha çok yeniyor. Yazın da kanat, but ve pirzola oransal olarak biraz daha yüksek oluyor. Bu da diğer parçaların daha düşük satılacağı anlamına geliyor” ifadelerine yer verdi.

“AŞIRI TALEP OLUNCA FİYAT YÜKSELİYOR”
     Yaz sezonu itibariyle tavuk kanadının fiyatının yükselmesinin gelenekselleştiğini söyleyen Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Üyesi Varol Gürol, “Her sene yaz aylarında piknik zamanı yaklaştığında kanadın ve budun fiyatı yükseliyor. Tavuğun göğsünün ise fiyatı düşüyor. Tavuk kanadına ve butuna talep artınca bulunamıyor, fiyat yükseliyor. Şu anda bu ürünlere aşırı talep var. Pandemiden dolayı geçen sene piknik alanları kapalıydı. Bu sene insanlar özlemlerini gidermeye çalışıyorlar. Ama bu sefer de üretimsel problem var. İhtiyacı karşılayacak üretim yok. Bir kilo tavuk üretiliyorsa bunun 50 gramı kanat oluyor” diye konuştu.
     Gürol, kışı aylarında da fileto ve göğüs etinde yaşanan fiyat artışına değinerek, “Kışın da bu ürünlerin fiyatı yükseliyor. Çünkü dönerde ve okulların kantinlerinde kullanılıyor. Şu an göğüs etinin fiyatı düşük kanadın fiyatı yüksekken, kışın da tam tersi oluyor. Kanat ve but yazın tavuğun en değerli kısımları. Zaten kanat hayvanın yüzde 5’i. Bir de aşırı talep olunca fiyat yükseliyor” dedi.

“20-30 BİNLİK TAVUK ÇİFTLİKLERİ KAPANMAK ÜZERE”
     Tavuk kanadının mangalda en çok tüketilen ürünlerden birisi olduğuna değinen Gecekuşu Tavukçuluk Firma Sahibi Korhan Gecekuşu, “Senelerdir kanat üretimi sıkıntılı ama şu sıralarda tüketici kırmızı et yerine tavuk etine yöneldiği için daha çok problem yaşıyoruz. Tavuk etinin kilosu 40-45 TL arasında değişiyor. Kanadın bir kilosu 80 TL’den başlıyor. Kanat kısmı tavuğun yüzde 10’u bile değil. Tüketici porsiyonu küçültmeye çalışıyor. Geçen senelere göre bu sene tavuk az. Tavuklar kesimden çıktığı gibi pazara gidiyor. Sadece kanat değil beyaz etin her türlüsünü bulmakta sıkıntı yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. Üreticilerin zor durumda olduğunu söyleyen Gecekuşu, 20-30 binlik tavuk çiftliklerinin hepsinin kapanmak üzere olduğunu belirtti.


+ Benzer Haberler
» 400 milyon TL’lik ‘GAMA’ için geri sayım
» Şehirler arası otobüs seferlerinin sayısı azaldı
» Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?
» Bugünün ‘Küçük Elleri’ geleceğin müzisyenleri
» Yeni yatırım aracı ‘otomobil’ oldu
» Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek
» Yabancıların konuta talebi artıyor
» “Zamanın ruhunu makineler değil, sanatçı anlatır”
» Zayiat, gıda krizini körüklüyor
» Kuaförler ‘paket’ mağduru


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni