• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Geleceğin TİCARET’i

20 Nisan 2021 Salı 06:00
12
14
16
18

Geleceğin TİCARET’i

     Ticaret Gazetesi bugün 80. yaşına basıyor. Gazetemiz ile birlikte sizlere ulaştırmaya başladığımız ilavemizde 80 yılın hikayesini anlattık. Gazetenin nasıl bir nosyon olduğunu ve bunu her gün aksatmadan 80 yıl yapmanın ne kadar meşakkatli bir şey olduğunu, bugüne kadar 25 bin 869 gazete hazırladığımızı belirttik. Şimdi ise Ticaret Gazetesi ve gazeteciliğin geleceğinden bahsedelim.

     Evet önümüzdeki dönemlerde yazılı basının oldukça sıkıntı içinde olacağını tahmin etmemiz çok zor değil. Dünyanın her yerinde gazetelerin tirajları  geriliyor.
     Fakat buna karşın gazetenin yaygın kitlelere ulaşması ve okunabilirliği daha fazla artıyor. Birçok gazete haberleri, köşe yazıları sosyal medya platformlarında paylaşılarak geniş kitlelere çok daha hızlı, çabuk ve doğrudan ulaşabiliyor.

     Ticaret Gazetesi için de artık durum çok paralel bir gelişme gösteriyor. Neredeyse günde internet ortamından 70-80 bin okura ulaşır hale geldik.
     Burada önemli bir parantez açmak isteriz. Sosyal medyadaki paylaşılan bilgi ile haber gerçeğini birbirinden medya okuryazarlığı konusunda ayırt etmek gerekiyor.  Sosyal medya kısmen paylaşılan bilgidir ve ne kadar haber içeriği taşıdığı, doğruluğu ve gerçeği yansıtıp yansıtmadığı ispatlanmamış ve teyit edilmemiş bilgilerdir.

     Gazetecilik özellikle sorumluluk isteyen bir meslektir ve ortaya konulan yazının her satırının arkasını doldurma, gerçek ile olan bağlantısını kurma ve bunu taraflı veya tarafsız kitlelere ulaştırma olgusunu taşır.
     Sosyal medyada kişilerin paylaşımları ise, genelde doğruluğu kanıtlanmamış, içeriği birçok kez göründüğü gibi olmayan veya bazen de maksatlı şekilde ortaya konmuş yayınlar olabiliyor. İşte bu nedenle gazeteciliğin denetleyici yapılar içinde yapılması ve kendi kendine kontrol mekanizmalarının olması çok önemli.

     Basındaki denetleme olgusunu sansür gibi görüp; ‘’Bu iş böyle mi yapılacak?’’ diyebilirsiniz.
     Evet, bir yerde denetlenmemiş yayın kaotik sonuçları da getirebilir. Denetlemeden kastımız aslında sorumlu yayıncılığın temelini oluşturan kurallara uymaktır.

     Gelecekte belki kağıt gazetelerimiz olmayacak ama elektronik ortamda veya hatta elektronik kağıt üzerinde gazetelerimizi okur hale geleceğiz. Tabi bunun için de mesleği sürdüren kurumların çok daha ciddi ama çok daha geniş alt yapıyla hizmet vermesi şart. Keşke yine eskisi gibi sadece gazetecilik mesleğinden elde edilen gelirle hayatını sürdüren gazete şirketleri olabilse. Bu konuda çok iyimser değiliz.

     Çünkü büyük bir ihtimalle gerek siyasi, gerekse sosyal açıdan toplumu etkilemeye çalışan ve belli algı yönlendirmesi içinde olanlar  basının gücünü de kendi yanlarında kullanmak için ellerinden geleni yapmaya çalışmakta...
     Bugün de çok farklı ülkelerde, çok farklı platformlarda buna rastlamıyor muyuz?

     Ticaret hayatının vazgeçilmezlerinden bir tanesi olan gazetemiz, içeriğindeki farklı ve doğru bilgiler ile çok daha geniş kitlelere ulaşmak üzere alt yapısını güçlendirmekte. 80. Yıl coşkusunu yaşadığımız bu günlerde farklı iletişim yaklaşımlarıyla gazetemizi sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

     Tarafsız değiliz. Her şeyden önce ticaret hayatında serbest rekabet ve bireysel girişimlerin her zaman için yanında olduk ve olacağız. 80 yıldır özel sektörün hep yanındaydık ama yanlış yaklaşımları da gündeme getirdik. Hedefimiz bu doğrultuda doğru yayıncılık yaparak serbest ekonomi ilkelerinden taviz vermeden gelecekte siz okurlarımıza daha iyi bilgi akışı sağlamak olacaktır…


+ Benzer Haberler
» “Enerjide dışa bağımlılığımız son bulmalı”
» 2021’de 1 milyon 153 bin 165 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
» İTB’nin 2021’de toplam işlem hacmi %51 arttı
» Sermaye piyasası araçları ihracında teminat düzenlemesi
» Tarımsal gıda tedarik zincirlerinde maliyet ve fiyat takibini iyileştirmeye yönelik yeni bir proje başladı
» Wellbees, insan kaynaklarının rüya takımını kurdu
» Bilgisayarını al gel!
» Amaç etki yatırımlarını artırmak
» Apsiyon ve Trendyol’dan iş birliği
» Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı bina yıkım işi yaptıracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni