• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

KV indirimi ihracatı ve üreticiyi teşvik edecek

17 Mayıs 2022 Salı 18:00
12
14
16
18

KV indirimi ihracatı ve üreticiyi teşvik edecek


   ► Sektör temsilcileri, Kurumlar Vergisi indiriminin üretici ve ihracatçının maliyetini düzenlemede yarar sağlayacağını dile getirdiler

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Hazine ve Maliye Bakanlığı,ihracatçı ve üreticilerin Kurumlar Vergisi’nde (KV) 1 puanlık indirim uyguladığını duyurdu. Gelir İdaresi Başkanlığının Kurumlar Vergisi Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına İlişkin karar; 14 Mayısta Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, ihracat yapan kurumların sadece ihracat faaliyetinden, sanayi sicil belgesi olan ve fiilen üretim yapan kurumların da yine sadece üretim faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar için kurumlar vergisinde 1 puanlik indirim uygulanacağı belirtildi. Üreticilerin, Hesap dönemi takvim yılı olanlar 1 Ocak 2022’den itibaren kazançları indirime konu edilebileceği belirtilen kararda, “Ürettikleri ürünü ihraç etmişse de indirim 1 puan olarak uygulanacak. Ancak ilk kez ve en az yüzde 20 oranında halka arz edilen firmalar 2 puan indirim yapabilecek. İhracatçılar ise ilgili dönemdeki kazançları indirime konu edilebilecek” ifadesine yer verildi.

     İhracat ve üretim faaliyetleri dışındaki faaliyet kazançları varsa, indirim matrahi; ihracat ve üretimden elde edilen kazancın ticari bilanço karına ayrı ayrı oranlanması ile belirleneceği aktarılan kararda, “Üretim veya ihracat kazancı ticari bilanço karından büyü ise safi kurum kazancına kadar olan kısma 1 puanlık indirim uygulanacak. Yatırım teşvik belgesinden kaynaklanan vergi indirimi olan firmaların bu kapsamdaki indirimleri, 1 puanlık indirim uygulandıktan sonra hesaplanacak” açıklamasına yer verildi.  Konuyla ilgili Ticaret Gazetesi’ne açıklamada bulunan sektör temsilcileri ise Kurumlar Vergisi’ne yapılan 1 puanlık indirimin ihracatçı ve üreticiler için teşvik edici ve önemli bir adım olduğunu ifade ettiler.

HALKA AÇILAN FİRMALARA TOPLAMDA YÜZDE 3 İNDİRİM
     Sun Tekstil olarak halka arz olduklarını hatırlatan Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Ünlütürk, “Payları, Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda ilk defa işlem görmek üzere en az yüzde 20 oranında halka arz edilen kurumların, üretim ve ihracat faaliyetiyle iştigal ederek bir kazanç elde etmeleri halinde, bu kurumların tüm matrahları için 2 puan indirim daha öncede vardı. Şirketimiz şu anda Kurumlar Vergisi indiriminden yüzde 1’i hak etti. Halka açıldığımız içinde yüzde 2 puan daha hak edeceğimizi düşünüyorum. Böylelikle yüzde 3 indirim ile şirketimizin Kurumlar Vergisi yüzde 20’ye düşmüş olacak ” diye konuştu. Bu kararın hem ihracat hem de sanayi ve halka arz açısından teşvik edici olduğunu dile getiren Ünlütürk, “Firmalar adına çok olumlu bir gelişme. Firmaların maliyetine düzenleme de yarar sağlayacak” dedi.

“ŞİRKET MALİYETLERİNE YÜZDE 10 ORANINDA FAYDA SAĞLAYACAK”
     Kurumlar Vergisi’ndeki indirimi olumlu karşıladıklarını dile getiren Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, “Daha önce yüzde 23 iken yüzde 22’ye indirilen vergi, ihracata teşvik ve üretime destek için güzel bir uygulama. Son zamanlarda ham madde de ve enerji gibi birçok şeyde yaşanan artışlara karşılık bir nebzede olsa maliyet düzenlemeye faydalı olacaktır. Bu indirim şirketlerin maliyetlerine  yüzde 5 ile 10 oranında fayda sağlayabilir” ifadesine yer verdi.

 


+ Benzer Haberler
» 400 milyon TL’lik ‘GAMA’ için geri sayım
» Şehirler arası otobüs seferlerinin sayısı azaldı
» Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?
» Bugünün ‘Küçük Elleri’ geleceğin müzisyenleri
» Yeni yatırım aracı ‘otomobil’ oldu
» Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek
» Yabancıların konuta talebi artıyor
» “Zamanın ruhunu makineler değil, sanatçı anlatır”
» Zayiat, gıda krizini körüklüyor
» Kuaförler ‘paket’ mağduru


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni