• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kurt: Kooperatifler kimseye bir şey satmaz!

30 Nisan 2022 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

Kurt:
Kooperatifler kimseye bir şey satmaz!


   ► BATI KOOP,  birliğe bağlı kooperatifler ile İZBETON A.Ş. arasında devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi vermek amacıyla toplantı düzenlendi

           KÜBRA TOPAL      
     S.S. Batı Anadolu Konut Yapı Kooperatifleri Birliği, birliğe bağlı kooperatifler ile İZBETON A.Ş. arasında devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında oluşan bilgi kirliliğine son vermek ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına basın toplantısı düzenledi. Örnekköy 4. Etap kentsel dönüşüm alanında yapılan toplantıya, BATI KOOP Genel Başkan Yardımcısı Bilgin Dağlı, İş İnsanları Örnekköy Konut Yapı Kooperatifi Başkanı Şenol Arslanoğlu, İş Dünyası Uzundere Konut Yapı Kooperatif Başkanı İrfan Erol, Batı Anadolu Konut Yapı Kooperatifleri Birliği genel Başkanı Halil Kurt, İzmir Merkez Toplu Konut Yapı Koop Başkanı Melih Tunç Tandoğan, İş İnsanları Gaziemir Konut Yapı Kooperatifi Başkanı Serdar Deniz, İş Dünyası Uzundere Yapı Koop Yönetim Kurulu Üyesi Onur Yaman, İş Dünyası Uzundere Yapı Koop Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Zeybek,  İş Dünyası Konut Yapı Koop 2. Başkanı Halil Telli katıldı. Kentsel dönüşümün kooperatifsiz olmayacağını aktaran BATI KOOP Genel Başkanı Halil Kurt, “Kooperatifler kimseye bir şey satmaz, buraları satıp bir şey kazanmayacak. Bulunduğumuz alan içindeki yer 200 üyenin malı. Evleri yıkılan mağdur olan insanların evleri yapılıyor, rant söz konusu değil” dedi.

“İZBETON A.Ş. KONUTLARIN YAPIMI İÇİN ALT YAPI ÇALIŞMALARI YAPTI”
     Kurt, “Bildiğiniz gibi kısa adı kentsel dönüşüm olan 6306 sayılı Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki yasanın 8. maddesinde verilmiş olan yetkiyle İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, İZBETON A.Ş. ile düzenlenecek protokol ile konut inşaatlarının yaptırılmasına oy birliği ile karar verdi. 29 Aralık 2020 tarihinde büyükşehir belediye başkanlığı ile İZBETON A.Ş arasında inşaat yapım protokolü düzenlendi. Bu protokolün yapılmasından sonra kentsel dönüşüm alanlarının yapılaşma çalışmalarını üstlenen İZBETON A.Ş. konutların yapımı için bir yandan alt yapı ve planlama çalışmalarını yürütmüş bir yandan da üst yapı imalatlarını yürütecek yüklenici araştırması yaptı. Yaklaşık bir yıl süren araştırmalar, son dönemde yaşanan piyasa koşulları, yüksek enflasyon ve fiyat istikrarsızlıkları nedeniyle sonuçsuz kaldı. Bu aşamadan sonra proje, ruhsat ve alt yapı çalışmalarını tamamlayan İZBETON A.Ş. önce Örnekköy 3 ve 4. Etap sonra da Gaziemir 1. Etap üst yapı sözleşmelerini kooperatiflerle imzalamış bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM KOOPERATİFSİZ OLMAZ”
     Kooperatif olmadan kentsel dönüşüm olmayacağını yıllarca anlattıklarını söyleyen Kurt, “Kentsel dönüşüm kooperatifsiz olmaz. Çünkü Kooperatif demek halk demektir. Çünkü kooperatif demek kamu yararı demektir. Çünkü kooperatif demek ortaklarının küçük birikimlerini büyük yatırımlara dönüştüren sosyal bir yapı demektir. Bu yapı sayesinde ev sahibi olmayı hayal edipte yüksek yapı ve arsa maliyetleri nedeniyle bu güne kadar başaramamış insanları ev sahibi yapmak demektir. Kooperatiflerle şirketler arasındaki fark, şirketler yaptıkları işin rantını kendi kar hanelerine yazarlarken kooperatiflerin kazandığı her şey aidat ödeyen ortaklarına ait olmaktadır. Özellikle kentsel dönüşümde yıllardır çeşitli firmaların yaptıkları kentsel dönüşüm çalışmaları sonucunda binlerce, on binlerce kentsel dönüşüm mağdurları ortaya çıkmış. Hatta bunlar örgütlenerek dernekler kurarak sorunlarına çözüm aramak zorunda kalmışlardır. Oysa İzmir’de aynı sorunların ve sıkıntıların yaşanmaması adına önce İZBETON A.Ş. ve kooperatif yapıya güvenerek onay veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı Türkiye’ye örnek olacak bir hamle başlatmış bulunuyor” diye konuştu.

“EVLER TESLİM EDİLENE KADAR TAPULAR ALINMAYACAK”
     Kurt, “Batı Anadolu Konut Yapı Kooperatifleri Birliği olarak 2014 yılından beri çeşitli mecralarda dile getirdiğimiz Kentsel Dönüşüm kooperatifsiz olmaz savının bu gün geldiğimiz nokta itibarıyla doğruluğunun kanıtlanması bizi mutlu etti. Artan inşat maliyetleri hesaplamaların yapılamaması nedeniyle müteahhitler buna girmek istemedi. Biz İZBETON’a bunu anlattık. Tunç Başkan da buna destek verdi. Bu yapının içerisinde kooperatif ortakları var. Kooperatifler kimseye bir şey satmaz, buraları satıp bir şey kazanmayacak. Bulunduğumuz alan içindeki yer 200 üyenin malı. Evleri yıkılan mağdur olan insanların evleri yapılıyor, rant söz konusu değil. Sistem tamamen güvene dayalı. Biz kooperatifler inşaatlar bitene kadar buranın tapularını almıyoruz. Hak sahiplerinin yapıları tamamen güven altında. Evler teslim edilene kadar tapular alınmayacak. Vatandaşın hakkına helal geldi konusu olmaz” dedi.

“TÜRKİYE’DE ÖRNEK BİR PROJE”
     Meclis kararı ile hakkın İZBETON’a verildiğini söyeyen İzmir Merkez Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı Melih Tandoğan, “Hak sahipleri ile imzaladığı sözleşme ile ne kadar sürede tamamlayacağının taahhüdünü verdi. Son yıllarda inşat sektöründe yaşananlardan dolayı ileriye dönük maliyet hesabı yapamıyorlar. Müteahhit dairesine fiyat biçemiyor. Kooperatif olmasaydı bu proje olmazdı. İBB iş bitiminde tapuları veriyor. Hiçbir müteahhit buna haklı bir nedenle girmiyor. Burada kooperatife sorumluluk yüklendi. Birçok kentsel dönüşüm projelerinin gerçekleşmemesi sebebi de bu. Belediye ve kooperatiflerin yaptığı Türkiye’de örnek bir proje” ifadelerini kullandı.
     İş Dünyası Uzundere Kooperatifi Başkanı İrfan Erol ise “Kentsel dönüşüm için hak sahipleri ile sözleşmeye yaparak adada kentsel dönüşüm yapmak için çalıştılar. Bir sürü kentsel dönüşüm alanları oluşturmak için çalışıyorlar. Kooperatifçilikte bu kentsel dönüşümde katkı koymak için elimizi taşın altına koyanlar olarak başarılı olacağını inanıyoruz. Amaç mağdur olan insanların evlerini yapmak. Bu başarının tek anahtarı kooperatiftir” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» 20 ve 21 Mayıs COVID rakamları aynı gün açıklandı
» COVID rakamları bir gün geç açıklandı. 20 Mayısta 1.017 yeni vak’a belirlendi
» Palandöken: Mobilya ve beyaz eşyada taksit sayısı artırılmalı
» Cari açığın kapanmasına hazır giyimciden 21 milyar $ katkı
» Tarımsal sulama yapılarının finansman maliyetleri düzenlendi
» Yüreğir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı araç kiralama hizmeti alacak
» İzmir, geri dönüşüm teknolojileri tanıtımında öncü oldu
» Benzine 1,02 TL indirim
» Gelecek nesiller için canlı çeşitliliği bize emanet
» Didim, gayrimenkul yatırımcılarının gözdesi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni