• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Küresel salgın haline gelen kanser ve son tedaviler

10 Ocak 2022 Pazartesi 12:00
12
14
16
18

Küresel salgın haline gelen kanser ve son tedaviler


           HABER MERKEZİ      
     Medicana Kadıköy Hastanesi Medikal Onkoloji Doktoru Uzm. Dr. Selçuk Cemil Öztürk, günümüzde adeta küresel salgın haline gelmiş  kanser hastalığında kullanılan tedavi yöntemleri hakkında açıklamalarda bulundu.

MEDİKAL ONKOLOJİ NEDİR?

     Kanser tedavilerinde günümüzde kullanılan yöntemler ve yaşanan gelişmeler sayesinde başarı oranının daha çok arttığına değinen Uzm. Dr. Selçuk Cemil Öztürk “Onkoloji alanında diğer tüm bilimsel alanlarda olduğu gibi yeni gelişme ve araştırmaların yansımalarını ve sonuçlarını görebiliyoruz. İlaç teknolojilerinde çok yoğun gelişmeler var,  nanoteknolojiler ilaçların yan etkilerini azaltan teknikler, bunların uygulanmasını ve saklanmasını gerektiren tekniklerin ilerlemesiyle  ilaç etkinliğini artıran ilaçlar sunabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

     Medikal onkoloji bilim dalını bir kanser hastasının,  tanısından izlenmesine kadar olan süreci kapsayan bir bilim dalı olarak tanımlayan Uzm. Dr. Selçuk Cemil Öztürk “Hastamızının tanısını koyuyoruz, tedavilerini yapıyoruz, onunla konuşuyoruz, psikolojik destek  vermeye ve tedavi süreci boyunca yol gösterici olmaya  çalışıyoruz; ilaç tedavisi dışındaki seçenekler  hakkında bilgilendiriyoruz, ve tedavisi bittikten sonra da hayatı boyunca yanında olmaya çalışıyoruz. Medikal onkoloji hastanın, hayatı boyunca yanında olan bir tıbbi disiplin alanıdır.” açıklamalarında bulundu.

KANSER TEDAVİLERİNDE GÜNÜMÜZDE HANGİ GELİŞMELER MEVCUT?

     Peki. medikal onkoloji denildiğinde aklımıza sadece kemoterapi tedavi yöntemi mi gelmeli? Bu konuda cevabı kesin olan Uzm. Dr. Öztürk medikal onkolojinin sadece kemoterapiden ibaret olmadığının altını çiziyor. “Biz hastalarımıza en basit destek tedavilerden, örneğin ağrılarının giderilmesi, beslenme tedavileri, psikolojik destek, akıllı hedefli ilaçlar, immunoterapilere kadar çok geniş bir spektrumda tedavi seçenekleri sunuyoruz, sadece kemoterapi uygulamıyoruz hastalarımıza.”

     Kanserin medikal tedavisi denildiğinde yakın bir geleceğe kadar aklımıza kemoterapi ve buna bağlı olarak gelişen yan etkiler gelmekteydi. Kemoterapi hâla kanser tedavisindeki yerini koruyor olsa da ancak günümüzde kemoterapi yerine akıllı ilaç(hedefe yönelik ilaç) ve  immünoterapi tedavisini daha yaygın olarak kullanılıyor. Klasik tedavi yöntemleri kanser hücrelerine odaklanırken immünoterapi tedavisinde amaç kanser hücreleri değildir, asıl hedeflenen bağışıklık sistemi hücrelerine kanserle savaşmayı öğretmektir. İmmünoterapinin yan etkileri daha tolere edilebilir olduğu için hasta da fazla yorulmamış oluyor.

     Son dönemlerde kanser hastalarından veya çevrelerinden sıklıkla duyduğumuz akıllı ilaç veya hedefli ilaç denildiğinde ne anlamalıyız? Kişiye yönelik tedavi anlayışının en güzel örneklerinden ve yeniliklerinden bir diğeri de akıllı ilaç yani hedefe yönelik tedavilerdir. Kemoterapinin aksine akıllı ilaçlar ağızdan alındığı için hastanın tedavi sürecini daha konforlu geçirmesine de yardımcı oluyor. Kemoterapi uygulanırken var olan sağlıklı hücre de zarar görebilir, ancak hedefe yönelik ilaçlar kanser hücresini hedef alır bu nedenle de yan etkileri daha az yorucudur. Ancak her akıllı ilaç her kanser türünde kullanılamaz burada kanser hücresinin genetik yapısı önem arz eder.

     Günümüzde kanser tedavilerinin daha çok kişiselleştiğine ve kişiye yönelik tedavi yöntemlerinin kullanılmaya başladığına değinen Uzm. Dr. Selçuk Cemil Öztürk “Günümüzde immünoterapiler ve hedefli ilaçlar (akıllı ilaçlar) var, bu anlamda da bizi bunlar çok fazla umutlandırıyor. Her geçen gün yeni ilaçlar tıbbın  kullanımına sunuluyor ve bu hastalarımıza yönelik iyileşme umutlarımızı ve beklentilerimizi daha da arttırıyor Medicana Kadıköy Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Öztürk önümüzdeki yıllarda kanser görülme oranlarında bir artış olacağını istatiklere bakarak öngörüklerini ancak tıp dünyasında yaşanan gelişmeler sayesinde bu artışa rağmen kanserle mücadelenin de daha umut verici noktaya geleceğini sağ kalım oranlarının artacağını da vurguluyor.


+ Benzer Haberler
» Vak’a sayısında yeni reko: 93.586; vefat sayısı tekrar 200’ün üzerine çıktı
» “Tasarımla, mobilya ihracatında hedef 6 milyar dolar”
» “Esnafı boğan zamlar geri alınsın”
» H-ÜFE yıllık %54,89, aylık %12,81 arttı
» Çin’de büyük sanayi şirketlerinin kârı yüzde 34 artış gösterdi
» Linyit üretimi %10,6 arttı
» Soyer: Dövizle kaybettiğimiz metroyu geri kazandık
» İkinci el ilanlarda uygun bütçeli araç sayısı arttı
» Gümrüklü Antrepo İşletmecileri Derneği eğitimlerinde ikinci dönem başladı
» EPDK’nın 2022 gaz tüketim tahmini 60 milyar metreküp


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.01.2022
  Ticaret 28.01.2022
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni