• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kurdaki oynaklık bitmedikçe gayrimenkulde belirsizlik devam edecek”

30 Kasım 2021 Salı 14:00
12
14
16
18

“Kurdaki oynaklık bitmedikçe gayrimenkulde belirsizlik devam edecek”


           HABER MERKEZİ      
     Döviz kurlarında devam eden hareketlilik gayrimenkul piyasasında belirsizliğe neden oldu. Bazı bölgelerde ev stokları erimesine rağmen her geçen gün artan maliyetler nedeniyle yatırımcılar, yeni inşaatlar konusunda temkinli davranıyor. Yeni projelerin yanı sıra devam eden inşaatlara mal alınmasında bile zorluk yaşanıyor.

‘ARALIKTA DAHA DA YÜKSELECEK’
     Yaşanan belirsizlik hakkında bilgi veren Karanbey İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Barış Özgenal “Pandemide duran inşaatların da etkisiyle birlikte geçen yıl ile bu yıl arasında bazı bölgelerde yüzde 100’e varan oranlarda fiyat artışları yaşandı. Buna dövizdeki hareketlilik de eklenince artışlar devam etti” dedi.
     Dövizin artmasıyla inşaat maliyetlerinin direkt yükseldiğini aktaran Özgenal “İnşaat maliyetleri geçen yılın ilk 9-10 ayına göre yaklaşık yüzde 45’e yakın bir artış gösterdi. Bu da tabii ki konut satışlarında geçen yıla göre yüzde 20 azalmaya tekabül ediyor.  Gün geçtikçe maliyetlerimiz artıyor. Tahmin ediyorum ki Aralık’taki maliyet artışımız yüzde 50’lere dayanabilir. Son gelen dolar farkıyla şu anda maliyetlerde ciddi bir artış gerçekleşti” diye konuştu.

2022’DE DÜZELİR Mİ?
Gayrimenkul sektöründe yaşanan belirsizliğin yeni yılda sona erip ermeyeceği konusunda ise Özgenal, “Türkiye’nin en büyük sıkıntısı doların oynaklığı. Yani bugün dolar 30 TL’ye otursa, bir müddet bu şekilde gitse herkes fiyatlamasını ona göre yapar ve malzeme fiyatları, daire fiyatları ona göre oturur. Herkes bütçesine göre alımını yapar. Ama maalesef doları biz dengeleyemezsek bu durum 2022’de de düzelmez 2023’te de düzelmez” dedi.

‘MAL ALAMIYORUZ’
     En büyük sıkıntının dolardaki iniş ve çıkışlar olduğuna dikkat çeken Özgenal, “Sabit bir yerde dursa rakam hiç önemli değil. Stabil bir şekilde bir müddet gittikten sonra herkes fiyatlamasını ona göre yapar. O da biraz piyasanın açılmasını sağlar. Çünkü şu an kimse fiyatlandırma yapamıyor. Mal alamıyoruz. Yani biz inşaatlarımızda nakit paramızla mal alamıyoruz. Fabrikalar bize şu anda her gün güncel fiyat çekiyor ve mal vermekte zorluk yaşatıyorlar” ifadelerini kullandı.

BÖLGELERE GÖRE DEĞİŞİYOR
     Konut talebinin şehirlere göre farklılık gösterdiğini belirten Özgenal, “Örneğin İstanbul bölgesinde ciddi bir konut talebi var fakat konut stoğu yeterli derecede değil. Öte yandan Bodrum bölgesinde de ciddi bir konut üretimi var. Ancak fiyatlar çok yükseldi. Adana bölgesinde ise çok ciddi konut talebi olmasına rağmen belediyenin imar düzenlemesinden dolayı merkezi yerlere konut yapılamıyor” diye konuştu.

‘GEREKLİ ADIMLAR ATILMALI’
     Piyasada yaşanan sorunların bir an önce düzelmesini beklediklerini dile getiren Özgenal ayrıca şunları söyledi: “Umarım bu durumunuz bir an önce düzelir. Hükümetimiz bu durumla ilgili gerekli adımları atıp gerekli hassasiyeti gösterirse bizim şu kur oynaklığımız biraz stabil hale gelirse, eminim ki piyasalar tekrardan eski canlılığına bürünecektir. En kısa zamanda bizler de işimize daha pozitif, daha aydınlık bakabilmek istiyoruz.”


+ Benzer Haberler
» “Enerjide dışa bağımlılığımız son bulmalı”
» 2021’de 1 milyon 153 bin 165 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
» Sermaye piyasası araçları ihracında teminat düzenlemesi
» Tarımsal gıda tedarik zincirlerinde maliyet ve fiyat takibini iyileştirmeye yönelik yeni bir proje başladı
» Wellbees, insan kaynaklarının rüya takımını kurdu
» Bilgisayarını al gel!
» Amaç etki yatırımlarını artırmak
» Apsiyon ve Trendyol’dan iş birliği
» Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı bina yıkım işi yaptıracak
» Sağlık turizminde yeni dönem başlıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni