• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kurbanlık hayvan fiyatında %100 artış

04 Temmuz 2022 Pazartesi 06:00
12
14
16
18

Kurbanlık hayvan fiyatında %100 artış


   ► Bayrama sayılı günler kala kurban pazarlarında hareketlilik sürüyor. Geçen yıl 30-35 TL arasında olan küçükbaş ve büyükbaş hayvan baskül kilogram fiyatı bu yıl yüzde 100 artarak ortalama 60 TL olarak belirlendi

           DİLAY SARKİLER      
     Kurban pazarlarında fiyatlar, hayvanın cinsi ve ağırlığına göre değişirken, büyükbaş hayvan fiyatı 25 bin TL’den, 65 bin TL’ye kadar çıkıyor. Küçükbaş hayvanda ise fiyatlar 2 bin 500 TL ile 4 bin TL arasında değişiyor. Alım gücünün düşmesiyle zincir marketlerin karkas kurban eti satışına rağbetin artacağı da öngörülüyor. Zincir marketlerde büyükbaş 7’de 1 hisseli büyükbaş 20 kilogram kemiksiz et fiyatları 3 bin 500 TL ile 4 bin TL arasındayken, küçükbaş 16 kilogram kemiksiz et fiyatları 3 bin TL ile 3 bin 500 TL arasında değişiyor.

MALİYETLERLE BİRLİKTE KURBANLIK FİYATI DA ARTTI
     2021’de baskül kilogramı ortalama 30-35 TL iken, bu yıl il birliklerinden alınan veriler ile ortalama 60 TL olarak tespit edildi. Kurbanlık fiyatları bir yılda yüzde 100’e yakın artış gösterdi. Besiciler, fiyat artışının nedenlerini başta yem fiyatları olmak üzere, saman ve yakıt fiyatlarında artış olarak açıklıyor. Yakıt fiyatlarına gelen fahiş zamlar, hayvanların satış yapılacak illere transferi büyük yakıt maliyetlerine neden oldu. Belediyelerin tahsis ettiği kurban satış alanlarında kiralanan kurban çadırlarının fiyatları belediyeden belediyeye değişirken, büyükşehirlerde bu fiyat 24 bin TL’yi buldu.

“3 MİLYONUN ÜZERİNDEN KURBANLIK SATIŞI BEKLİYORUZ”
     Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, ekonomik krizin kurban satışlarını etkilemeyeceğini söyledi. Çelik, “Kurban bir ibadet olduğu için insanlar imkanlarını zorlayarak da olsa bu ibadeti yerine getirmek istiyor. Geçtiğimi yıl toplamda 2 buçuk milyon üzerinde büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık hayvan satışı gerçekleştirildi. Bu yıl bu sayının 3 milyonun üzerine çıkmasını bekliyoruz” dedi.

“ZİNCİR MARKETLER BAYRAM RUHUNU ZEDELİYOR”
     Zincir marketlerin kurbanlık olarak karkas et satışının Kurban Bayramı ruhunu zedelediğini dile getiren Çelik, standart kiloda bir eti kurbanlık olarak satılamayacağını söyledi. Çelik, “Çünkü çıkacak olan karkas et hayvandan hayvana değişir. Ayrıca Kurban Bayramı’nda dini vecibelerin de yerine getirilmesi gerekir. Reyondan gidip et almak kurban ibadetini yerine getirmek değildir. Kurban kesiminin gerekliliklerini yerine getirmeden yalnızca normal zamanda yapamadıkları kadar et satışı yapabilmek için dini bir ritüeli bozuyorlar” diye konuştu.

     Çelik, il birliklerinden aldıkları veriler ile kurbanlık satışı baskül kilogram fiyatının büyükbaş ve küçükbaş için büyük fark olmaksızın ortalama 60 TL olduğunu ifade etti. Çelik, sağlıklı kurban kesimi için denetimleri sürdüğünü söyleyerek, “Tüm yetiştiricilerimiz bayram için hazırlıklarını tamamladı. Gerekli denetimler de gerçekleştiriliyor. Kurban ibadetinin yerine getirilmesi için kesilecek hayvanda da aranan özellikler var. Sağlıklı olması, küçükbaş ya da büyükbaş hayvan olması, dinimizde belirtilen yaş haddini doldurmuş olması gibi birçok şart var. Kurbanlık hayvanların bu şartları karşılayıp karşılamadığı ile ilgili denetimler çok önemli” açıklamasında bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» Otomobil satışında ‘6 ay kısıtlaması’nın taslağı hazır
» Konut sorununun çözümü enflasyonun düşmesinde
» İlaç zammı eczacının kârını eritiyor
» “E-ticarete karşı Kemeraltı esnafı yenilenmeli”
» Dar gelirlinin evi boş kaldı
» Patates üreticisinde ‘psikolojik memnuniyet!’
» Yumurtacının maliyet hesabı tutmuyor
» “ÖTV matrahında iyileştirme yapılmalı”
» Ucuza tabldot yemek yok!
» Hedef; sorunu ‘doku kültürü’ ile çözmek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni