• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kira sınırlamaları ile verilen mücadele başarısız oldu”

03 Ağustos 2022 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

“Kira sınırlamaları ile verilen mücadele başarısız oldu”

           HABER MERKEZİ      
     Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Ankara Milletvekili Levent Gök, kira artış oranlarına getirilen sınırlamanın yol açtığı anlaşmazlıklar ve hukuki sorunlar hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na soru önergesi verdiğini açıkladı. Yaptığı açıklamada, ülkemizde son dönemde artan dolarizasyon ve enflasyon sebebiyle konut fiyatları ve kira ücretlerinde fahiş artışlar gerçekleştiğini belirten Gök, “Kriz sürecinde ev sahiplerini ve kiracıları korumak amacıyla çıkartılan yasa ile 1 Temmuz 2023 tarihine kadar kira artış oranlarına yüzde 25 sınırı getirildi. Sınırlamanın kira sözleşmelerinde kayıt dışılığın artmasına sebep olacağı ve mevcut sorunları çözmeyeceği konusundaki eleştirilerin haklılığı çok kısa bir zaman içerisinde ortaya çıkmış, kira artış oranını yetersiz bulan ev sahiplerinin evlerini satışa çıkarmaya çalışması ve kiracıların evleri göstermemek için direnmeye başlamasıyla yer gösterme izni davalarının sayısında patlama meydana geldi.

     Yüksek enflasyon sebebiyle çok sayıda ev sahibi sınırlamaya uymamakta, kira sözleşmesi 5 yılı dolduran mal sahipleri kiracılarına ihtarname çekerek yüksek oranda artışlar talep etmekte. Yüzde 78’e yükselen yıllık enflasyona karşı kira sınırlamaları ile verilen mücadele başarısız oldu. Yoğun başvurular sebebiyle kira tahliye ve kira tespit davalarında ön hazırlık duruşmalarının tarihi 3 ayda verilirken bu süre 6 aya çıkmakta, 2-2,5 yılda sonuçlanan davaların en az 3 yıl süreceği öngörülmekte. Ekonominin kötüye gidişi getirilen sınırlamalar ve yasaklar ile aşılamamakta, ülke gerçekleri sınır tanımamakta. Dolarizasyon ve yüksek enflasyon ile doğru mücadele yapılmadığı sürece bütün yurttaşlarımız mağdur olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

GÖK, SORU ÖNERGESİNİ PAYLAŞTI
     Sorularının Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep eden Gök’ün soruları şu şekilde: “Kira artış oranına getirilen sınırlama sonrasında mal sahiplerinin noterler aracılığıyla kiracılara çektiği ihtarnamelerin sayısını açıklar mısınız? Kira artış oranlarına getirilen sınırlama sonrasında ülke genelinde açılan yer gösterme izni, kira tahliye ve kira tespit davalarının sayısını açıklar mısınız?  2019, 2020 ve 2021 yıllarında mal sahipleri tarafından kiracılara gönderilen ihtarname sayısını açıklar mısınız? 2019, 2020 ve 2021 yıllarında açılan yer gösterme izni, kira tahliye ve kira tespit davalarının sayısını açıklar mısınız? Söz konusu davalardaki artış sebebiyle mahkemelerde oluşan yoğunluk nasıl aşılacaktır? Kira sınırlaması düzenlemesinin diğer paydaşları olan Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlıklar ile ortaya çıkan mağduriyetlerin çözümü amacıyla hangi süreçler yürütülmektedir? Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki anlaşmazlıklar kira sınırlaması kararından sonra zirveye ulaşmıştır. Yurttaşlarımızı mağdur eden politikalarda değişikliğe gidilerek yüksek enflasyonu ortadan kaldıracak somut önlemler alınması düşünülmekte midir?”

 


+ Benzer Haberler
» Sun Tekstil’den sürdürülebilirlik adına yeni proje
» PTT’nin araç km ve hasar sorgulama hizmetleri mağduriyetlerin önüne geçiyor
» Biltes Eğitim Kurumları ve Koruncuk Vakfı arasında anlamlı güç birliği
» OYDER: Yeni yönetmelik fırsatçılığın önüne geçecek bir önlemdir
» Fethiye Rotary Kulübü’nden Rodos çıkarması
» Ankara Büyükşehir Belediyesi el aletleri hırdavat ve sarf malzeme satın alacak
» Derby kişisel bakım kategorisinde portföyünü genişletti
» TEB Portföy’den iki yeni yatırım fonu
» İzmir’de Fuar zamanı
» Lay’s Yenileyici Tarım Fonu’ndan çiftçilere finansman desteği


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni