• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kartlı ödemeler katlanarak büyüyor

19 Ocak 2022 Çarşamba 09:00
12
14
16
18

Kartlı ödemeler katlanarak büyüyor


           HABER MERKEZİ      
     Garanti BBVA Ödeme Sistemleri (GÖSAŞ), Mastercard ile ortaklaşa gerçekleştirdiği “Türkiye’de Kartlı Ödemeler 2021” araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Dünya Bankası verilerinden de faydalanılarak infografik formatında hazırlanan çalışma, Türkiye’deki banka ve kredi kartı sahipliği, kart harcamalarının eğilimi ve gelişimi, e-ticaret hacmindeki artış, kart kullanımındaki demografik dağılım gibi alanlara ışık tutarken, kartlı ödemelerde dünyada gelişen yeni trendler hakkında bilgi veriyor.

TÜRKİYE’DE 15 YAŞ ÜSTÜ KREDİ KARTI SAHİPLİĞİ AVRUPA ORTALAMASININ ÜZERİNDE…
     Araştırmaya göre 2021 yılı sonu itibarıyla Türkiye’de 15+ yaş nüfusun %49’u kredi kartı sahibiyken, Avrupa’da bu oran ortalama %47 seviyesinde bulunuyor. Ancak Avrupa’da 15+ nüfusun ortalama %94’ü banka hesabına sahipken ülkemizde bu oran %82 düzeyinde kalıyor. Bu kapsamda aynı nüfus grubunda banka kartı sahipliği Avrupa’da ortalama %90, Türkiye’de ise %76 olarak görülürken, pandeminin etkisiyle azalan nakit kullanımıyla birlikte ülkemizdeki banka kartı kullanımın hızlanarak artacağı tahmin ediliyor.

2021’DE 291 MİLYON ADET KART, 1,7 TRİLYON TL KARTLI ALIŞVERİŞ HARCAMASI…
     GÖSAŞ’ın Mastercard ile gerçekleştirdiği araştırma, 2021 yılı sonu itibarıyla Türkiye’deki toplam banka ve kredi kartı adedinin 291 milyon adede yükseldiğini (84 milyon kredi kartı, 207 milyon banka kartı) ve kartla yapılan alışveriş harcamalarının da 1 trilyon 712 milyar TL’ye ulaştığını gösteriyor. Bu harcama rakamı aynı zamanda, 2020 yılına göre %49 oranında ciddi bir artışı da ifade ediyor. (2020: 1 trilyon 147 milyar TL)
     Kartlı harcamalardaki bu hızlı büyümenin tetikleyicisi olarak; nakit kullanımın azalmasıyla artan banka kartı kullanımı, temassız ödeme altyapısının hızla yaygınlaşması, işletmeler arası ödemelerde, nakit, çek, senet gibi geleneksel yöntemlerin yerine kartlı vadeli ödemelerin daha fazla tercih edilmesi görülüyor.

2023 BEKLENTİSİ 2,5 TRİLYON TL KARTLI ALIŞVERİŞ…
     Mevcut büyüme trendi ile birlikte 2023 yılında kartla yapılan toplam harcamaların 2,5 trilyon TL’ye ulaşacağı öngörülürken, bu hacim içinde bireysel kredi kartlarının %51 civarında yer tutacağı, bugün %25 düzeyinde olan ticari kredi kartı hacminin %30’a, %18 civarında olan banka kartı harcamalarının ise %20’ye yükseleceği tahmin ediliyor.

TEMASSIZ ÖDEMEYİ ÇOK SEVDİK! 1 YILDA %114 ARTIŞ…
     “Türkiye’de Kartlı Ödemeler 2021” araştırması, pandeminin etkisiyle hızla artan kartla temassız ödeme alışkanlığıyla ilgili çarpıcı bir istatistiği de ortaya koyuyor. Buna göre 2020’de 1,7 milyar olan temassız işlem adedi, 2021 sonu itibarıyla 3,7 milyar adede ulaşarak 1 yılda %114 artış gösterdi. Diğer taraftan Aralık 2021’de temassız işlemlerin kartla yapılan yüz yüze işlemler içindeki payı da %56’ya ulaştı.  

E-TİCARET SEKTÖRÜ ÇOK HIZLI BÜYÜRKEN, SEKTÖRÜN KARTLI ÖDEMELER İÇİNDEKİ HACMİ DE ARTIYOR…
     Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de e-ticaret sektörünün büyüklüğünün 2021 sonunda 446 milyar TL’ye ulaştığı tahmin ediliyor. Bu da sektörün geçen yıla göre %70’in üzerinde, son 4 yılda ise neredeyse 4 kat büyüdüğünü gösteriyor. Pandeminin de tetiklediği bu hızlı büyüme beraberinde, e-ticaret işlemlerinin kartlı ödemeler içindeki payını da arttırıyor. Buna göre 2021 yılında Türkiye’de e-ticaret işlemleri toplam kartlı ödemelerin %26’sına ulaştı. Avrupa ortalaması ’ iken, gelişmiş Avrupa ülkelerinde bu oranlar %40’ları aşıp büyümeye devam ediyor. Ancak hem e-ticaretle yeni tanışan tüketiciler hem de artan frekansla beraber Türkiye’de de bu oranın benzer seviyelere doğru hızla çıkması bekleniyor.


+ Benzer Haberler
» Yazılım ihracatında hedef 15 milyar dolar
» Tarım makineleri ihracatı ilk 5 ayda %3 arttı
» JPMorgan’ın Türkiye enflasyon tahmini yükseldi
» Enflasyonla mücadeleye yönelik atılan 11 adım
» ASELSAN’dan 24,6 milyon dolarlık sözleşme
» Çaya iki ayda üçüncü zam
» Obilet hakkında soruşturma
» İzmir’de suya zam
» Reel efektif döviz kuru haziranda geriledi
» “Devlet petrokimyaya yatırım yapmalı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni