• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Karabağlı: AB ile uyum çalışmaları sürdürülmeli

27 Kasım 2021 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Karabağlı: AB ile uyum çalışmaları sürdürülmeli


           HABER MERKEZİ      
     Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) İzmir’e gelen Dışişleri Bakan Yardımcısı, Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı’yı ağırladı. “Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyumun Türk sanayisine ve İşinsanlarına Etkileri, AB fonları” başlığı ile yapılan toplantıda Kaymakçı, Türkiye-AB ilişkilerindeki son gelişmeleri işinsanlarıyla paylaşırken, “Türkiye’nin AB ile ilerlemekten başka seçeneğinin olmadığını söyledi.
     Toplantının açılışında konuşan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, ESİAD olarak, Türkiye’nin AB ile bütünleşmesini bir çağdaşlaşma stratejisi olarak gördüklerini  ve AB’ye uyum sürecinin ülkemizin her alanda ileri taşınmasında önemli rol oynadığını düşündüklerini söyledi.

UYUM ÇALIŞMALARI SÜRDÜRÜLMELİ
     Özellikle son 5 yıldır AB ile ilişkilerimizde yaşanan tıkanıklığın hem katılım sürecine hem de ortaklık ilişkisine yansımış olduğuna işaret eden Karabağlı,  “2016 yılından bu yana katılım müzakereleri fiilen durma noktasına geldi. Bu durum Haziran 2019’da AB Konseyi tarafından resmen teyid edildi. Gümrük birliğinin güncellenmesinin önünün AB tarafından siyasi gerekçelerle kapatılmış olması ise, AB ile ilişkilerde geldiğimiz noktayı en iyi şekilde özetlemekte. Artık Türkiye-AB ilişkilerinde gündemi, ağırlıklı olarak göç, güvenlik ve dış politika konularının oluşturduğunu ve bunların her iki tarafta da iç siyaset malzemesi olarak kullanıldığını gözlemliyoruz. Fasılların müzakereye açılıp açılmadığına bakılmaksızın; uyum çalışmalarının, ciddi, planlı ve kararlı biçimde sürdürülmesini Türkiye’nin geleceği için elzem görüyoruz” dedi.

HER İKİ TARAF DA ÇABA SARF ETMELİ
     Ülkemizde de başlatılan Yeşil Mutabakat sürecini, uyum çalışmalarının ve Türkiye ile AB ilişkilerinin canlandırılması bakımından bir fırsat olarak gördüklerinin altını çizen Karabağlı, “Avrupa Yeşil Mutabakatına uyum Türk sanayisinin geleceğini ilgilendiren en önemli konulardan biri olarak karşımızda. Halihazırda toplam ihracatımızın yüzde 41,7’si AB ülkeleriyle gerçekleştiriliyor. AB ile aramızdaki Gümrük Birliği ve küresel değer zincirleriyle bütünleşme hedefimiz, Türkiye’nin sanayisinde yeşil dönüşümü başarıyla gerçekleştirmesini zorunlu kılıyor. Türkiye-AB ilişkilerinde işbirliğinin ve sağduyunun hakim olduğu yeni bir döneme geçilmesini umuyor,  her iki tarafın da yapıcı bir yaklaşımla karşılıklı taahhütlerini yerine getirme yönünde yeniden çaba sarf etmesini diliyoruz” diye konuştu.

“FONLARDAN YARARLANIN”
     Dışişleri Bakan Yardımcısı, Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı da yaptığı konuşmada Türkiye-AB ilişkilerinin seyri hakkında ESİAD üyelerini bilgilendirdi. AB hedefinin hala Türkiye için çok önemli olduğunu dile getiren Kaymakçı, ülkemizin çıkarları için AB ile müzakereleri ilerletmekten başka seçeneğimizin olmadığı söyledi. Kaymakçı, Türkiye ile AB arasındaki 18 Mart Mutabakatı’nda yer alan; katılım müzakerelerine devam edilmesi, gümrük birliğinin güncellenmesi, yüksek düzeyli diyalog toplantıları, terörle mücadelede işbirliği, vize serbestisi ve göç konularında  bilgi vererek, son gelişmeleri anlattı.
 
     Türkiye’nin politikalarını AB’ ile uyumlu hale getirmeye çalıştıklarını belirten Kaymakçı, Türkiye ile AB ilişkilerinde mali işbirliği mekanizmasının son derece iyi işlediğini belirterek; “AB’nin yaşamımızı doğrudan etkileyen ve destek veren birçok programları var. Bu programlardan ESİAD olarak mutlaka yararlanmalısınız. Bu kapsamda, 95,5 milyar euro fona sahip Ufuk Avrupa Programı’ndan faydalanabilmek için TÜBİTAK’ın da kapısını çalmakta fayda var. Ayrıca, Türkiye’nin Çevre ve İklim Programı LIFE’a dahil olabilmesi için de çalışıyoruz. Türkiye’deki kurumlar AB fonlarından azami bir şekilde yararlanmalı” dedi.


+ Benzer Haberler
» “Enerjide dışa bağımlılığımız son bulmalı”
» 2021’de 1 milyon 153 bin 165 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
» İTB’nin 2021’de toplam işlem hacmi %51 arttı
» Sermaye piyasası araçları ihracında teminat düzenlemesi
» Tarımsal gıda tedarik zincirlerinde maliyet ve fiyat takibini iyileştirmeye yönelik yeni bir proje başladı
» Wellbees, insan kaynaklarının rüya takımını kurdu
» Bilgisayarını al gel!
» Amaç etki yatırımlarını artırmak
» Apsiyon ve Trendyol’dan iş birliği
» Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı bina yıkım işi yaptıracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni