• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kapasitemizi zorlayarak büyümek enflasyonu artırdı”

16 Haziran 2022 Perşembe 14:00
12
14
16
18

“Kapasitemizi zorlayarak büyümek enflasyonu artırdı”


   ► İZTO ve Dünya Gazetesi işbirliğiyle düzenlenen ‘Dış Ticarette Yeni Ufuklar’ toplantısı, İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi

           KÜBRA TOPAL      
     İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve Dünya Gazetesi işbirliğiyle düzenlenen ‘Dış Ticarette Yeni Ufuklar’ toplantısı, İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi. Dış ticaret alanındaki yeni kurallar, uygulamalar ve yeni pazarların masaya yatırıldığı etkinlikte, Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Erhan Aslanoğlu ‘Dünya ve Türkiye Ekonomisi Değerlendirmesi’ konulu bir sunum gerçekleştirdi. Türkiye’nin kapasitesini zorlayarak büyümesinin, cari açık ve enflasyonu artırdığını söyleyen Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Aslanoğlu, faiz indirme kararından itibaren ülkeye yatırımların azaldığını ve CDS risk priminin sert şekilde yükseldiğini belirtti.
Aslanoğlu, dünya ekonomisinin bugünlerde tarihi bir dönemden geçtiğini dile getirdi. Aslanoğlu, “Dünya ekonomisi geçen yılki o güçlü büyümeden sonra yine yıla büyük bir beklenti ile başladı fakat Rusya-Ukrayna savaşından sonra büyüme oranları sert bir şekilde aşağıya doğru gitmeye başladı.

     IMF’nin raporlarına göre daha da aşağıya gitmesi bekleniyor. Dünyada, yavaşlamaya eşlik eden bir enflasyon var. Enflasyon oranları yüzde 9-10’lara gelmiş durumda. Bu enflasyon, öngörülerin çok üzerinde seyrediyor. Yüzde 2’lerde beklenen enflasyonun bu kadar yükselmesi dünyada merkez bankalarının frene basmasına ve sıkılaştırma süreçlerine girmesine sebep oluyor. ABD, Avrupa ve birçok ülke hızlı bir sıkılaşmaya gidiyor. ABD ekonomisi çok büyük olasılıkla bir resesyona girecek. Resesyonla sonuçlanmaması için FED’in şansa ihtiyacı var. Gidişat, son çeyrekten itibaren yavaşlama hızlanacak, enflasyon zirvelerde dolaşacak. Arkasından bu enflasyon hafif hafif inmeye başlayacak. Belki 4-5’lere inecek. Bu dezenflasyon olacak. Eski hedeflerine varması zaman alacak. Enflasyon dönüşe geçmeden piyasalar rahatlayamayacak” diye konuştu. Doların kısa vadede yükselişinin süreceğini belirten Aslanoğlu, uzun vadede ise doların değer kaybetmesini beklediklerini söyledi.

“BÜTÇE AÇIĞIMIZ GİDEREK ARTACAK”
     Türkiye ekonomisine de değinen Aslanoğlu, son 1-2 yıldır ihracat yaparak ve sanayi desteğiyle büyüyen bir ülke olduklarını ve ilerleyen dönemde Türkiye’de ihracatta bir yavaşlama öngördüklerini ifade etti. Aslanoğlu, “Geçen yıl iyi bir büyümemiz var, yüzde 7’lerin üzerinde. Sanayi üretimi rakamları yüzde 10 civarında. Ama ihracat ve dış talep anlamında büyük bir büyüme var tüketim malları ithalatı düşüşte. Her şeye rağmen esilmeyen bir iç talep var. Şu anda ürün almanın daha tasarruflu olacağını düşünenlerin yaptığı harcamalardan dolayı. Yılın ikinci yarısının son çeyreği yavaşlamayı en fazla hissedeceğimiz zaman olacak. Türkiye’nin bugünkü büyümesi, kapasitesini zorlayarak büyümesi, cari açık ve enflasyon gibi çok önemli konuya maalesef katkıda bulunuyor. Faizleri indirdiğimiz andan itibaren yatırımlar düşmeye başladı. Maalesef enflasyonist dinamikler devam ediyor, enerji baskısı gıda baskısı ve kur gibi. Son 1-2 ayda yaşadığımız kurun etkisi bile önümüzdeki aylara yansıyacak gibi duruyor. Hedeften gittikçe sapan bir enflasyonumuz var. Para politikamız maalesef enflasyonist. Enflasyonla mücadele için yapılanlar enflasyonist oluyor. Bütçe açığımız da giderek artıyor ve artacak gibi de görünüyor” şeklinde konuştu.
     Türkiye’nin CDS risk prim oranlarının, para politikamız dünyadan ayrışınca sert bir şekilde yükselişe geçtiğini söyleyen Aslanoğlu, “Şirketlerimiz yüzde 10’larla borçlanmaya başladı. CDS oranlarımız yükselmeye devam ediyor. Türkiye hep bu enflasyonla mı devam edecek? Yeni gelecek hükümet ya da bu hükümet göreve geldiğinde faizleri indirme kararı alırsa, bir yavaşlama başlayacak. İşte o zaman iş dünyasının dikkatli olması gerekecek” ifadelerini kullandı.

“DIŞ TİCARETTE BUGÜN EN ÖNEMLİ KONU EKONOMİK DAYANIKLILIK”
     Güncel ekonomik sorunların sebeplerini iyi anlayarak globalleşmenin gideceği yönü iyi tanımlamanın ülkenin gelecek stratejik politikalarını iyi konumlandırılması gerektiğini söyleyen İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, “Ülkemizin bu okumayı doğru yapmasının geleceğin dünyasındaki konumumuzu güçlendireceğine inanıyorum. Ülkemizin politika tepkisinin, enflasyonu hızlıca aşağıya düşürmek olması gerektiğini uzun süredir vurguluyorum. Politikadaki enstrümanların uzun vadeli çözümler üretecek şekilde kullanılması ve günlük müdahalelerin azaltılması, önünü görmekte zorlanan iş dünyamızın sağlıklı öngörülerde bulunmasına destek olacaktır” diye konuştu.
     Uluslararası ticarette geçtiğimiz dönemde en önemli konunun verimlilik olduğunu aktaran Kızılgüneşler, “Fakat pandemi ile başlayan süreç, dış ticarette öncelikleri değiştirdi. Dış ticarette bugün en önemli konu ekonomik dayanıklılık. Pandeminin yarattığı şokla birlikte, ekonomik sistemimizin ve özellikle uluslararası ticaretin dayanıklılığını sorgular olduk. Sayıları artan şokların dünyanın birçok yerinde aynı anda olma riski de, uluslararası ticaretle ilgili fırsat ve riskleri yeniden değerlendirmemiz ve yönetmemiz gerektiğini gösteriyor. Uluslararası ticarette öne çıkan bir diğer unsur, dış ticarette alınan hizmetlerin niteliğinin önemi. Taşıma ve lojistik hizmetleri yetersiz kaldığında neler olabileceğini hepimiz tecrübe ettik. Önümüzdeki dönem için üretim kadar, bu alanlardaki hizmetlerin nasıl geliştirilebileceğini de planlamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.  

“İZMİR DIŞ TİCARETTE KÖKLÜ REFERANSLARI OLAN BİR KENT”
     Pandemiyle giderek güçlenen e-ticaret ve e-ihracat potansiyelinin artmaya devam ettiğini belirten Kızılgüneşler, “E-ihracatın genel ihracata oranı şu anda yüzde 1,3 seviyelerinde. Bakanlık tarafından yeni destek mekanizmaları ve hayata geçirilecek eylem planları ile e-ihracatın genel ihracat içindeki payının 2030’da yüzde 10’a ulaşması hedefleniyor. KDV iadesi ihracatçılarımız için oldukça önemli. Bu bedellerin kısa sürede ödenmesinin ihracatçılar açısından önemi büyük. İhracat Bedeli Kabul Belgesine (İBKB) veya Döviz Alım Belgesine (DAB) bağlanan ihracat bedellerinin en az yüzde 40’ının İBKB veya DAB’ı düzenleyen bankaya satılması zorunluluğu uygulamasında döviz borcu olanların muaf olması ve genelgenin ilk yayınladığı dönemdeki gibi yüzde 25 olarak uygulanması da yapılmasını önerdiğimiz düzenlemeler arasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

     Kızılgüneşler, “Ülkemiz dış ticaretine büyük katkı yapan İzmir, dış ticarette çok özel ve köklü referansları olan bir kent. Bu tarihi birikim ve tecrübeyle birlikte iş insanlarımızın pandemi dönemine gösterdiği hızlı refleks ile kısıtlama şartlarına rağmen üretimi ve ticareti sürdürme kabiliyetini de hep birlikte yaşadık. Kapanmaların etkisiyle ihracatımız sadece nisan-mayıs 2020 döneminde 2 ay boyunca keskin bir düşüşle yüzde 40’a yakın geriledi. Fakat dünyadaki tedarik zincirlerinin kırılmasından kaynaklı durumu iyi değerlendirdik. Haziran 2020’den itibaren ihracatımızda önceki seviyelere geri döndük. Bugün ise kentimiz 2021 yılında 30,3 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Ülkemizin 2021 yılında 225,3 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiği göz önünde bulundurulduğunda İzmir, Türkiye ihracatına yüzde 13,4 katkı koydu ve toplamda 53 milyar dolar dış ticaret hacmi oluştu. Kentimizin dış ticaret fazlası verdiğine de ayrıca dikkat çekmek istiyorum. 2022 yılının ilk 4 ayı itibariyle de yine İzmir gümrük kapılarından 12,1 milyar dolar ihracat ve 8,9 milyar dolar ithalat yapıldı. Bu şekilde devam ederse hem ihracat hem de ithalat rakamlarının 2021 yılını geçeceğini ve daha büyük bir dış ticaret fazlasının oluşacağını öngörüyoruz” ifadelerine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» İzmirli minikler portatif havuzlara kavuştu
» CV Bank haziranda 102 kişiyi iş sahibi yaptı
» “Future Of Technology” webinarında siber güvenlik konuşuldu
» Uşak İl Özel İdaresi elektrik tesisat onarımı yaptıracak
» Büyükşehirden Beydağlı üreticilere küçükbaş hayvan desteği
» Batur’dan iyiliğe davet; “Askıda Kurban” kampanyamıza katılın
» Karabağlar’da kurban satış yerleri denetleniyor
» Beydağ’da Ovacık Yaylası’na sıcak asfalt
» Osmaniye Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bina onarımı yaptıracak
» Yazılım ihracatında hedef 15 milyar dolar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni