• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kadınlardan iş hayatında liyakat ve eşitlik talebi

03 Şubat 2022 Perşembe 17:00
12
14
16
18

Kadınlardan iş hayatında
liyakat ve eşitlik talebi


           HABER MERKEZİ      
     Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği (KAİSDER) koordinatörlüğünde yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ‘Aktif Kadın Eşit Temsil’ projesi kapsamında ‘Kadın Girişimciliği Tanımlama Çalıştayı’ düzenlendi.
     Çalıştayda ‘girişimci’ kavramı değerlendirilirken, kadınların teşviklerden kredilere, yönetimde söz hakkından sivil toplum kuruluşlarındaki etkinliklerine kadar karşılaştığı sorunlar dile getirildi.
     Doğu ve Güneydoğu İşkadınları Derneği (DOGÜNKAD) ile Konya İş Kadınları Derneği (KİKAD) paydaşlığında yürütülen proje çalıştayına KAİSDER Başkanı Canan Karalar Yüksel ev sahipliği yaptı. Çalıştaya paydaş derneklerin üyelerinin yanı sıra bankalar ve çeşitli kurumlardan temsilciler katıldı. İki bölümde gerçekleşen çalıştayda kadın girişimciliği, küçük ve orta ölçekli işletme sahibi kadın girişimcilerin, girişimcilik içerisindeki tanımını belirginleştirmek ve kadın girişimciliğini desteklemek amacıyla daha etkin stratejilerin ve programların neler olabileceği konuları tartışıldı.

KÜRESEL DAYANIŞMA VURGUSU
     Çalıştayın açılış konuşmasını yapan KAİSDER Başkanı Canan Karalar Yüksel, toplumların müreffeh bir şekilde barış ve istikrar içinde yaşamasının ancak küresel dayanışma içinde, yoksulluktan uzak, cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, çevrenin korunduğu, temel hizmetlerin hak eksenli bir yaklaşımla insanlara sunulduğu bir ortamda mümkün olabileceğini söyledi. Yüksel, “Bugün başta Dünya Bankası olmak üzere kalkınmanın öncü aktörleri, kadınların kalkınmanın bir parçası olmasını, işgücü ve piyasa verimliliğini artıran ve dolayısıyla akıllı ekonomiler yaratan bir faktör olarak tanımlamakta ve herkesin kazandığı bir çözüm yarattığını ileri sürmektedir” diye konuştu.

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK SAĞLANMALI”
     Çalıştayda değerlendirmede bulunan Yüksel, kadın girişimciliğinde sistemin devam edebilmesinin önemine değindi. Yüksel, “İşlerimizin sürdürülebilir olması konusunda neye ihtiyacımız olduğunun iyi belirlenmesi gerekiyor. Önemli olan işe başlarken aldığımız krediler ya da destekler değil, bu sistemin devam edebilmesi. Araştırmalar gösteriyor ki kadınlar kadın istihdamına öncelik verme konusunda hassasiyet gösteriyor ve bu da kadın istihdamının artmasını sağlıyor. Ayrıca kazandıkları parayı kendi sistemleri için harcıyorlar. Kadınların kullandıkları teşvik ya da kredilerin geri dönüşümü konusunda çok daha başarılı oldukları görülüyor. Desteğe, cesaretlendirilmeye ve örneğe ihtiyacımız var. Ayrıca kendi konularındaki eğitimin çok önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.  

“TOPLUMSAL EŞİTLİK VE LİYAKAT İSTİYORUZ”
     DOGÜNKAD Başkanı Rojda Yılmaz, kadınların ekonomiye katılımının artmasının önemine değinerek, “İş hayatında ve yönetimlerde kadın temsiliyetinin sağlanması açısından kadın girişimcilerin ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları oldukça önemli. Sosyal projeler geliştirmek ve kadınları bir araya getirmek, bizleri güçlendiren çalışmalardır” diye konuştu.  KİKAD Başkanı İclal Güliz Arıkoğlu ise projenin  önemine değinerek, “Projenin sonunda kadınların karar organlarında daha fazla yer alması ve meslek örgütlerinin yönetimlerinde sayısının artmasını istiyoruz. Zaman içinde toplumsal eşitliğin sağlandığı ve liyakatın önemli olduğu bir Türkiye arzuluyoruz” açıklamasında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Kruvaziyerin yarısını Kuşadası ağırladı
» Lisanssız elektrik üretim yatırımcısı, oyun içinde kural değişikliği yaşıyor
» Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği yayımlandı
» Yıllık toplam ciro %129,8 arttı
» Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında düzenleme yapıldı
» Perakende satışın yıllık hacmi arttı
» Tarım Kredi’den temel tüketim ürünlerinde indirim
» Sanayi üretiminde yıllık artış yüzde 8,5
» Sabancı Holding’den ilk 6 ayda 6,4 milyar TL kombine yatırım
» “Küçükbaş hayvan sayısında artış var”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni