• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kadının birliklerde temsili azaldı

07 Mayıs 2022 Cumartesi 21:00
12
14
16
18

EİB’in 2022-2026 döneminde 8 birliğin yönetim ve denetim kurullarında kadın üyeler yer alırken, 4 birlikte ise hiç kadın üye yer almadı

     Ege İhracatçı Birlikleri (EİB)’nin 2022-2026 yılı Genel Kurulları nisan ayında gerçekleştirildi. Seçimler sonrasında yeni yönetim ve denetim kurulları belirlendi. Yeni listelerde yönetime giren kadın ihracatçı sayısı geçtiğimiz döneme göre azaldı. EİB yönetim ve denetim kurullarında 2014-2018 döneminde 8 kadın, 2018-2022 döneminde 16 kadın görev yapmıştı. 2022-2026 döneminde ise 15 kadın ihracatçı yer aldı. 2022-2026 döneminde 8 birliğin yönetim ve denetim kurullarında kadın üyeler yer alırken, 4 birlikte ise hiç kadın üye yer almadı. Aysun Aras, Özlem Bakırel, Mahru Gürel Ağdanlı, Seray Seyfeli, Şahika Aşkıner, Hatice Deniz Kibritçi, Özge Ertuğrul Parlas, tekrar seçilen kadın ihracatçılar oldu. Şeyma Başterzi, Melis Velioğlu, Emine Tuğba Hazar, Vildan Akgedik, Makbule Çiftçi, Ebru Çalışkan, Nagihan Bozkurt ve Reyhan Sezgin ise yeni dönem yönetim ve denetim kurullarında yer alan yeni kadın ihracatçılar olarak temsilde yerini aldı.


HAZIRGİYİMDE KADIN ÇOĞUNLUĞU
     Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) 2018-2022 döneminin yönetiminde bulunan Seyfeli Dış Ticaret Limited Şirketi ve FR Kumaş Anonim Şirketinin Ortağı ve Pazarlama Müdürü Zeynep Seray Seyfeli, 2022-2026 döneminde de başkan yardımcılığına devam ediyor. Seyfeli, aynı zamanda Dış Pazar Strateji Geliştirme Komitesi Başkanlığı, Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) üyeliği ve 2017 yılından bu yana Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini sürdürüyor. EHKİB Yönetim Kurulu’nda 2022-2026 döneminde Sun Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Genel Müdürü Melis Vekiloğlu ilk kez yer aldı. 2018-2022 döneminde EHKİB Yönetim Kurulu’nda bulunan Sun Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Ünlütürk ise bu dönem yönetim kurulunda bulunmadı. İki dönemdir Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Tuline Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Emine Tuğba Hazar, 2022-2026 döneminde de yönetimde yerini aldı. Hazar, aynı zamanda Moda Tasarım Yarışması Komitesi Başkanlığını da yürütüyor. EHKİB Denetim Kurulu’nda bulunan Öz Simge Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Ortağı Şahika Yörükoğlu Aşkıner, Ege Giyim Sanayicileri Derneği ve Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu’nda 10 yıldan fazla görev aldı. Aşkıner, ayrıca 12 yıldır yönetim kurulu üyesi olduğu İzmir İtalyan Ticaret Odası başkan yardımcılığı görevini de yürütüyor.


MOBİLYA BİRLİĞİ’NDE MEVCUT KORUNDU
     Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, 2022-2026 döneminin yönetim kurulunda yer alan tek kadın üye Sandalyeci Dayanıklı Tüketim Malları Mobilya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Şeyma Başterzi olarak kayıtlara geçti. Ege Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği 2018-2022 döneminde Denetim Kurulu Üyesi olan Sedef Sedef bu dönem kurulda yer almazken, 2022-2026 döneminde denetim kurulu üyeliği görevini birliğin 2018-2022 döneminde yönetim kurulunda olan Özge Ertuğrul Parlas devraldı.  
     2001 krizinde batan İzmirli işadamı Kerim Başterzi’nin kardeşleri Hasan Başterzi ve Şeyma Başterzi ile 2002 yılında kurduğu Sandalyeci Dayanıklı Tüketim Malları Mobilya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi aralarında Frankfurt, İstanbul ve İzmir havalimanları, Kızkulesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sarayının da olduğu yerlere sandalye satıyor. Dünyanın sandalyecisi olma yolunda ilerleyen İzmirli firmanın Yönetim Kurulu Başkanlığını Şeyma Başterzi yapıyor.
     2005 yılında bu yana dedesi Ömer Ermiş’in kurduğu Ermiş Mobilya Malzemeleri Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi’nde Yönetim Kurulu Üyesi olan Özge Ertuğrul Parlas ise Ege Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği denetim kurulu üyeliğinin yanı sıra Ege Bölgesi Sanayi Odası Mobilya Sanayi Meslek Komitesi Başkan Yardımcılığı ve İzmir Pancar Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet üyeliği görevlerini de sürdürüyor.


EZZİB YÖNETİMİNDE TEK KADIN YÖNETİCİ
     Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) 2022-2026 döneminin yönetim kurulunda yer alan tek kadın üye Savola Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Tedarik Zinciri ve Dış Ticaret Direktörü Aysun Aras oldu. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nin 2018-2022 döneminde denetim kurulunda olan Meltem Demirci ise yeni yönetimde yer almadı. Aysun Aras, Türkiye İhracatçılar Meclisi Dış İlişkiler, Fuarlar ve Heyetler Komisyonu Üyesi ve Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu üyesi olarak da görevlerini sürdürüyor.


EMİB’DE KADIN TEMSİLİNDE AZALMA
     Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) 2022-2026 döneminin yönetim kurulunda yer alan tek kadın üye Sezgin Marble Limited Şirketi Kurucu ortağı ve İhracat Müdürü Reyhan Sezgin oldu. 2018-2022 döneminde Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği’nde Banu Bekişoğlu ve Melike Alpay yer alırken, 2022-2026 döneminde Reyhan Sezgin devraldı.
     Sezgin Marble Limited Şirketi, dünya çapında 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. 10 yılı aşkın tecrübesiyle kaliteyi dünyaya taşıyan Sezgin Marble, Amerika Birleşik Devletleri’ne yoğun olarak karo ihracatı yaparken, Hindistan ve Çin’e önemli miktarda blok ihraç ediyor. Anadolu doğal taşlarını dünya pazarında üst sıralara taşımayı ve Türkiye’nin mermerlerini kaliteli projelere kazandırmayı amaçlayan Sezgin Marble’ın Kurucu Ortağı ve İhracat Müdürü Reyhan Sezgin oldu.


EYMSİB’DE 2 KADIN YÖNETİCİ
     Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (EYMSİB)’nin 2022-2026 yönetim kurulunda Akgedik Gıda Anonim Şirketi Sahibi Vildan Akgedik, denetim kurulunda H-M Ticaret Makbule Çiftci Şirket Sahibi Makbule Çiftci Sidan yer aldı. EYMSİB’nin 2018- 2022 dönemi yönetim kurulunda bulunan Özge Öz ise bu yıl yönetimde bulunmadı. Yaş meyve ve sebze sektöründe 2020 yılından beri faaliyet gösteren Akgedik Gıda Anonim Şirketi Sahibi Vildan Akgedik, 2016 yılından beri aktif olarak sektörde yer alıyor. H-M Ticaret Makbule Çiftci Şirket Sahibi Makbule Çiftci Sidan’ın 2014 yılında kurduğu şirket Muğla bölgesin ilk yerli ihracat firmalarından biri olarak kayıtlara geçiyor. Sidan, ilk defa EYMSİB’in denetim kurulunda bulunuyor.


TÜTÜNCÜLERİN YÖNETİMİNDE YİNE TEK KADIN
     Ege Tütün İhracatçıları Birliği’nin, 2018-2022 döneminde görev alan Sunel Ticaret Türk Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi Mahru Gürel Ağdanlı, 2022-2026 döneminin yönetim kurulunda ise tek kadın ihracatçı olarak yer alıyor. Ağdanlı’nın görev aldığı Sunel Şirketinin Pınarbaşı fabrikasında ise 400 kadın istihdam ediliyor. 1939 yılı İzmir’de kurulan Sunel Anonim Şirketi, 83 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin önde gelen özel tütün işletmeleri arasında yer alıyor.


DERİCİLERİ BİRLİK’TE İKİ KADIN TEMSİL EDECEK
     Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği 2022-2026 döneminde yönetim ve denetim kurulunda iki kadın üye yer aldı. Sevimli Ayakkabı Deri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Finans Müdürü Hatice Deniz Kibritçi, 2018-2022 döneminde yönetim kurulu üyesi olarak yer alırken, 2022-2026 döneminde denetim kurulu üyeliğinde bulunuyor. Yönetim Kurulunda ise Narinbebe Ayakkabı Tekstil Gıda Sanayi  Ticaret Limited Şirketi’nden Nagihan Bozkurt yer alıyor.
     Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Hatice Deniz Kibritçi, iş yaşamına 1996 yılında Sevimli Deri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nde yönetici olarak başladı. Şu an şirketin Finans Müdürlüğü görevini yürüten Kibritçi, 2018 yılı itibariyle Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliğinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak yer alırken, 2022 yılı itibariyle denetim kurulu üyesi olarak görev alıyor. Ayrıca Kibritçi, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Kadın Konseyi’nde yer alıyor.


DEMİR SANAYİNE 2 KADIN TEMSİLCİ
     Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği 2022-2026 denetim kurulunda kadın ihracatçı olarak TRC Hediyelik Eşya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinden Ebru Çalışkan seçilirken, yönetim kurulundan ise Kardemir Haddecilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Dış Ticaret Müdürü Özlem Bakırel yer aldı. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimari ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden mezun olan Bakırel, İngilizce ve İtalyanca biliyor.  Bakırel, 2001 yılından beri aile şirketi olan Kardemir Grup Şirketleri’nde Dış Ticaret Müdürü olarak görev alıyor. Kadın istihdamına önem veren Bakırel’in şirketinde yaklaşık bin çalışanın 3’te biri kadınlardan oluşuyor.


4 BİRLİĞİN YÖNETİMİNDE KADIN ÜYE YOK

     Seçimli olağan genel kurul toplantılarını Nisan ayı içerisinde gerçekleştiren Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçılar Birliği, Ege Tekstil ve Hammadeleri İhracatçıları Birliği ve Ege Hububat Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Birliği’nde 2022-2026 döneminde görev yapacak yönetim kurullarında kadın üye bulunmuyor.
     Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nde 2014-2018 döneminde yönetim kurulu üyeliği, 2018-2022 döneminde başkan yardımcılığı yapan Derya Tavukçuluk İşletmesi Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala ve BioMar-Sagun Genel Müdürü Yasemin İşsever yeni yönetimde yer almadı. Tekstil ve Hammadeleri İhracatçıları Birliği 2018-2022 dönemi Denetim Kurulu Üyesi Zerrin Tunaboylu Ülken de yeni dönemde kurulda yer almadı. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçılar Birliği ve Ege Hububat Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Birliği’nin yönetim kurullarında bir önceki dönemde olduğu gibi kadın üye yer almadı.


+ Benzer Haberler
» Yeni trend alışveriş turizmi
» Kurbanlık hayvan fiyatında %100 artış
» “İhracat finansmanında alternatif sistemler sunuyoruz”
» 400 milyon TL’lik ‘GAMA’ için geri sayım
» Şehirler arası otobüs seferlerinin sayısı azaldı
» Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?
» Bugünün ‘Küçük Elleri’ geleceğin müzisyenleri
» Yeni yatırım aracı ‘otomobil’ oldu
» Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek
» Yabancıların konuta talebi artıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni