• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’in sağlık turizminde önemi artıyor

01 Temmuz 2022 Cuma 11:00
12
14
16
18

İzmir’in sağlık turizminde önemi artıyor


   ► Sağlık alanında faaliyet gösteren kuruluşların iş birliğiyle düzenlenen Sağlık Turizmi Zirvesi, sektörün önemli isimlerini bir araya getirdi

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     İzmir’de Hürriyet Gazetesi Sağlık alanında faaliyet gösteren kuruluşların iş birliğiyle düzenlenen Sağlık Turizmi Zirvesi, sektörün önemli isimlerini bir araya getirdi. Zirvede, İzmir’in sağlık turizmi potansiyeli ele alınırken sektör paydaşları konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Zirvede, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdür Yardımcısı Ali Alperen Kaçar, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ile sağlık sektöründen çok sayıda katılımcı yer aldı.

“SAĞLIK İZMİR İÇİN BİR MARKA”
     İzmir Ticaret Odası’nda düzenlenen ve İzmir’in sağlık turizmindeki öneminin ele alındığı zirvede konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, hayatın yerelde aktığını söyleyerek “Geleceğin dünyası kentlerin çok daha fazla öne çıktığı bir dünya olacak. Kentler arası rekabet, kentler arası işbirlikleri geleceği şekillendirecek. Bu noktada kentlerin markaları çok daha fazla görünür ve anlamlı olmaya başlıyor. Öyle kentler var ki kentin markası ülkesinden daha büyük, ülkesinden daha fazla biliniyor. Kentlerin markaları aslında üzerlerine giydikleri kıyafet gibidir. Kentin üstüne bir kıyafet giydirirsiniz, oturmaz üzerinden dökülür ya da çok yakışır. Sağlık bu kent için böyle bir kimlik, böyle bir marka. Çünkü bu kentin bu kimliği bugün bizim üzerine yapıştırdığımız sanal, yapay bir şey değil. Aksine köklerini geçmişten alan bir marka. Galen, Hipokrat’tan sonra tarihin bildiği en büyük doktor. Bu topraklardan çıktı. Tıbbın logosu, çift başlı yılan, bu topraklardan çıktı” ifadelerine yer verdi.
     Sektörün ileri gitmesi için birlik ve beraberlik içerisinde uyumlu bir çalışma sergilemesi gerektiğini belirten Başkan Soyer, “Herkes el ele vermek mecburiyetinde. Başka çaremiz yok. Bu kadar büyük ve bu kadar güçlü bir başlığın altında eğer biz el ele vermeyi başaramıyorsak bizde bir eksiklik var. Çünkü her şey olağanüstü güzel, güçlü. Şikayet etmeyi bırakıp, ‘Ben nerde hata yapıyorum’ diye düşünmemiz lazım. Ben bunu yapabileceğimize inanıyorum” dedi.

“İZMİR POTANSİYELİ OLAN BİR ŞEHİR”
     İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir’in turizm alanındaki potansiyeline dikkat çekerek “İzmir potansiyeli olan bir şehir. Hangi alanda çalışma yapmaya devam etseniz size gelişme imkanı veren bir şehir. Sanayide tarımda ticarette öyle. Hiçbir sektörün diğerini eksiltmediği zarar vermediği uyum içinde çalıştığı bir hedefi gerçekleştirmemiz lazım. İzmir’in bu potansiyeli var. Sağlık turizmi normal turistin 10 katı getirisi olan bir sağlık turistini şehre getirdiğinizde 10 seyahat eden turist kadar katma değer oluşuyor. Sektörün buna istekli, hazır , talepkar olması lazım. Takip emesi lazım. Yaz turizmi biraz hareketli. Üç dört ay turist gelsin, sonra kış geldiğinde kapıya kilit vuralım. Bu şekilde bir turizm anlayışı ile İzmir’de sezonu geçiremeyiz” diye konuştu.

“SAĞLIK HİZMETİ İHRACATINDA İLK ON ÜLKEDEN BİRİYİZ”
     İzmir’in sağlık turizmi alanında yapılacak yatırımlar konusunda bakir bir kent ve lojistik imkanları, iklimi, doğası ile yatırımcılara sunacağı büyük avantajlara sahip olduğunu dile getiren İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener, “Kurduğumuz çalışma grubunun, yatırımcıları İzmir’e çekme konusunda da çalışma yapmasını planlıyoruz. Geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre ülkemizde yabancılar tarafından yapılan sağlık harcamaları yüzde 68,9 artış gösterdi. Ülkemizi ziyaret eden yabancıların yüzde 5’i sağlık amaçlı olarak seyahat etti. Sağlık hizmeti ihracatında dünyada ilk on ülkeden bir tanesiyiz.  İzmir’de Sağlık Bakanlığı tarafından akredite edilmiş 122 adet tesis ve 21 adet aracı kuruluş var ve sektörün gelişimi ile bu alandaki yatırımların artacağını öngörüyoruz. Ayrıca, sağlık turizminde önemli bir hedef kitle de yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşlarımız. Ülkemize gelen Türk vatandaşlarımızın sadece yüzde 2,7’si sağlık amacıyla geliyor. Bu potansiyeli de daha iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Sağlık Turizmi, Ticaret Bakanlığımızın da ayrı önem atfettiği bir alan” dedi.

“İZMİR ÇOK ÖNEMLİ BİR DESTİNASYON”
     Ticaret Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Ali Alperen Kaçar ise bakanlık olarak sağlık turizmine, sağlık ihracatı olarak baktıklarını belirterek “Sağlık turizmi ihracatında yeni bir dönem başlattık. Sağlık turizmi dahil olmak üzere bütün hizmet sektörlerine daha önce görülmemiş çok önemli teşvik mekanizmasını ortaya koyduk. Sektörün ihtiyaçlarını, sorunlarını belirleyip bunları çözecek uygulamaları ortaya koyuyoruz. İzmir çok önemli bir destinasyon” dedi.

“ÖZEL SAĞLIK SUNUCULARINDAN BEKLENTİ YÜKSEK”
     Açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen oturumda sektöre bakış, etik kurallar, uyum ve sorunlar ele alındı. Türkiye’nin sağlık turizminde 20 milyar dolar gibi bir hedefi olduğunu söyleyen Tınaztepe Sağlık Grubu Üniversite Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bektur, “Bunun için de hedef kitleyi doğru koymak gerekiyor. Türkiye’de özellikle İstanbul’da çeşitliliklerin olmasına rağmen sağlık turizmiyle ilgili çok çeşitlerin olmadığını görüyoruz. Obezite ameliyatları, saç ekimi şimdilerde termal turizmle ilgili hareketlilikler olduğunu öğrendik. Hedef kitlemizin daha ileri yaş grubu olması gerekiyor. Sağlık turizmine katkı koyan ve domine eden özel hastanelerdir. Özel sağlık sunucularından beklenti yüksek. Özel sağlık sunucuları ileri yaş grubunu hedeflediği zaman nitelikli işçi gücüyle ilgili sıkıntı yaşıyoruz. Kamunun haklı olarak kanun koyucuların özel sektörle kamu hastanelerindeki oranı tutturmakla ilgili kaygısı varken bir yandan özel sektör sağlık turizmini geliştirsin çok hasta getirsin gibi bir algı var. Bu bir çıkmaza neden oluyor” ifadelerini kullandı.

“ALT YAPIMIZ OLDUKÇA GÜÇLÜ”
     İzmir’de 165 tane merkez ve 32 tane aracı kuruluşla İzmir sağlık turizmine yetki verdiklerini dile getiren İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Burak Öztop, “Aslında alt yapımız oldukça güçlü. Bunu yoğun bir şekilde kullanmamız gerekiyor. İzmir’e sağlık turizmi yoğun bir şekilde geliyor ama beklentilerimizin çok altında. Şu anda 2021 verilerine göre sağlık turisti en çok Almanya’dan gelmiş görünüyor. Yaklaşık 7 bin 84 hasta. Daha sonra 2021 yılında Lidya’dan 5 bin 219 hasta geldi. Son olarak İran’dan 2 bin 807 hasta geldi. 2021 ve 2022’nin ilk beş ayına baktığımızda ise, 2022’ nin ilk beş ayında ilginç bir şekilde Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda topluluğundan 2 bin 883 hasta girdi. Almanya 2 bin 680 hastayla ikinci sırada, İrlanda Cumhuriyeti kendi başına 2 bin 476 hastayla üçüncü sırada yer alıyor. Hedef kitle biraz değişmiş gibi gözüküyor” ifadelerine yer verdi.
     Öztop, “Bizim sorunumuz preoperatif süreçte ve postoperatif süreçte. Hastaları Türkiye’ye hazırlamak tanıtmak, tesislerimiz tanıtmak kendimizi ifade edebilmek çok önemli. En önemlisi ise postoperatif süreç. Burada sağlık hizmeti alan herhangi bir ülke vatandaşının kendi ülkesine aldığı süreci iyi organize etmemiz gerekiyor. Hastaların döndükten sonra orada karşılayabilecek bir ortam oluşturmamız gerekiyor” dedi.

“YENİ YATIRIMLARI DESTEKLİYORUZ”
     Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nın tüm kamu ve kuruluşlarından farklı bir cetvelde yer aldığını söyleyen SGK İl Müdürü Yavuz Kurt, “Geçen senenin kesinleşmiş bütçe rakamlarına baktığımızda bütçe büyüklüğümüz bir trilyon 287 milyar TL. Türkiye bütçesi 3 trilyon 6 milyar TL’yken tek başına Türkiye bütçesinin yüzde 43’nü idame eden bir kurum. Geçtiğimiz sene 654 milyar gider yaparken 633 milyar TL gelir elde ettik. 21,6 milyarlık bir bütçe açığımız söz konusu oldu. Sağlık sistemine geçen yıl yapmış olduğumuz harcama 177 milyar TL’ydi. Bu 177 milyarın 63’ü ilaca gitti. 114 miyarı ise her türlü cerrahi müdahale poliklinik hizmetlerine gitti. 144 milyarın 81 milyarının kamu hastanelerine gittiğini gördük. 19 milyar üniversite özel hastanelere ise 14 milyar ise özel hastanelere gitti. Oransal olarak ifade ettiğimizde toplam tedavi harcamalarının yüzde 71’i kamu yüzde 17 üniversite, yüzde 13 de özel sağlık sunucularına gitti. SGK Türkiye’deki en büyük sağlık hizmeti satın alıcısı. Sağlık hizmeti satın alama protokollerini çok değerli görüyorum. Sigortalılarımızı özel sağlık hizmet sunucularımızla buluşturuyoruz. Mevcutta yeni yatırımları bu yolda destekliyoruz” diye konuştu.

“İŞİ BİLEN UZMANLARA İHTİYAÇ VAR”
     Artan turist sayısı çok olumlu olduğunu belirten Hürriyet Ekonomi Müdürü Sefer Levent, “Pandemi olmasaydı artış daha da devam edecekti. Ticaret bakanlığının son dönemde uygulamaya koyduğu destek mekanizması var. Sağlık sigortası, istihdam, mesleki eğitim ve yabancı dil, üretim ve yerleştirme desteği var. Hastane ile klinik açacak kişiler çok zor durumda kalıyorlar. Resmi kurallar prosedürler ama bir taraftan da merdiven altı dediğimiz bir olay var. Bu hem sektöre zarar veriyor hem de haksız rekabet dediğimiz olay ortaya çıkıyor. Diğer yandan eleman sorunu var. İşi bilen uzmanlara ihtiyaç var. Ayrıca sektörün sağlık turizminin fotoğrafının doğru çekilmesi gerekiyor. Böylece basın da doğru yönlendirilmiş olur” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Kruvaziyerin yarısını Kuşadası ağırladı
» Lisanssız elektrik üretim yatırımcısı, oyun içinde kural değişikliği yaşıyor
» Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği yayımlandı
» Yıllık toplam ciro %129,8 arttı
» Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında düzenleme yapıldı
» Perakende satışın yıllık hacmi arttı
» Tarım Kredi’den temel tüketim ürünlerinde indirim
» Sanayi üretiminde yıllık artış yüzde 8,5
» Sabancı Holding’den ilk 6 ayda 6,4 milyar TL kombine yatırım
» “Küçükbaş hayvan sayısında artış var”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni