• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’de yeşil dönüşüm başlıyor

12 Mayıs 2022 Perşembe 18:00
12
14
16
18

İzmir’de yeşil dönüşüm başlıyor


   ► İlk kez düzenlenen Wecycle Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı kapılarını açtı

           DİLAY SARKİLER     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakıp, kentlerde atık oluşumunun en aza indirilmesi amacıyla gerçekleşen We-Cycle Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı, gerçekleştirilen açılış töreni ile ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.
     Kentlerde atıkların kaynağında ayrıştırılması, geri dönüşüm kültürünün yaratılması ve gereksiz kaynak kullanımının engellenmesi konularını gündeme getiren fuar, geleceğin sektörleri arasında yer alan geri dönüşüm teknolojileri alanında firmalara ev sahipliği yapıyor.

İZMİR’İN HEDEFİ; SIFIR ATIK, YÜZDE YÜZ GERİ DÖNÜŞÜM
     Açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, geri dönüşümün kentlerin geleceği için önemine değinerek, “İklim krizi ile yüz yüze olduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Hepimizin bu büyük felaketle yüz yüze olduğunu görüyoruz. Doğamızla, geçmişimizle, birbirimizle ve geleceğimizle uyum içerisinde bir İzmir için çalışmaya devam ediyoruz. İzmir’in döngüsel ekonomisini büyütmek için kırsal alandan başlayıp, şehir merkezine, parklara, kamu binalarına ve nihayetinde hanelere ulaşan ve sıfır çöpü amaçlayan İZ Dönüşüm Projesi ile atıkları henüz kaynağında ayrıştırmayı planlıyoruz. İzmir nüfusunun üçte birinin ambalaj atıklarını henüz çöpe gitmeden geri dönüşüme kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu proje ile mevcut durumda geri dönüşüme giden ambalaj atıklarının oranını yüzde 11’den yüzde 20’ye, ardından yüzde 40’a çıkaracağız. Bu proje ile sokak toplayıcı kardeşlerimizi istihdam etmeye başladık. Daha iyi ekonomik şartlar, kalitesi yüksek bir yaşam ve sağlıklı iş koşulları sunuyoruz. İzmir’de dönüşüm başlıyor diyoruz” diye konuştu.

“YENİDEN ÜRETİM MODELLERİ SİSTEMLERE ENTEGRE EDİLMELİ”
     Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, yeşil dönüşüme uygun yeni modellerin üretim sistemlerine entegresinin önemine değinerek, “Sürdürülebilirlik alanında gelişmeler, üretim ve küresel ticarete yön veriyor. Sürdürülebilirlik ile ilgili trendler, firmaların stratejilerini belirleyen unsurlar hâline geldi. Yeniden kullanım ve yeniden üretim modellerini belirleyip, üretim sistemlerimize entegre etmeliyiz. Döngüsel üretim faaliyetleri ile karbon salınımı azaltılmalıdır. Firmalar sürdürülebilir modellerle hem çevreyi koruyup hem rekabet avantajı elde edebilirler. EİB olarak bu konuda farkındalık yaratmak adına faaliyetler yürütüyoruz. Döngüsel ve daha çevreci uygulamalara geçilmesi için destek oluyoruz. Sürdürülebilirlik alanında tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Yarınlara yaşanabilir bir dünya bırakmak için sürdürülebilirlik kavramını çok iyi anlamalı ve yapmamız gerekenleri vakit geçmeden yapmalıyız” dedi.

“ÇEVRE, DOĞA, EKONOMİ DENGESİ YENİDEN DİZAYN EDİLMELİ”
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, küresel ısınma ve iklim krizinin etkilerinden söz etti. Gökçüoğlu, “Sınırlı kaynaklarla yaşam her geçen gün zorlaşıyor. Çevre, doğa, ekonomi dengesi yeniden dizayn edilmelidir. Azalt-yeniden kullan- dönüştür prensibi uygulanmalıdır. Bugün küresel ekonomide yüzlerce milyar dolarlık geri dönüşüm endüstrisi ayrıca yeni istihdam olanaklarıyla öne çıkıyor. EBSO olarak geri dönüşüm projeleri içinde olmayı görev edindik. Çevre sorunlarını aktif olarak gündeme taşıyoruz. Yeşil Sanayi Rehberi kitabımızı el kitabı olarak hazırlayıp, tüm topluma sunduk. Türkiye’de ilk ve tek geri dönüşümlü organize sanayi bölgesi kurma hedefimizde kararlılığımızı ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

“SENİN ATIĞIN, BENİM HAMMADDEM OLACAK”
     İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener, fuarın İzmir’in uluslararası imzası olacağına inandıklarını ifade ederek, “Sınırsız kaynaklara sahip olmayan dünyamız küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi sorunlarla yüz yüze. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerini her alanda deneyimliyoruz. Avrupa Birliği 2050 yılına kadar net sera gazı emisyonunu sıfıra indirirerek dünyanın ilk karbon-nötr kıtası olmayı planlıyor. Yeşil dönüşüm çalışmalarını İzmir için fırsata döndürmek konusunda kararlıyız. Öncelikli sektörlerden başlayarak üyelerimizin karbon ayak izi ölçümünde yetkin olmalarını sağlayarak projeler hayata geçirmeye başladık. Bir işletmenin atığının diğerinin hammaddesi olacağı şekilde sistemler yaratmalıyız. 2022 yılı çalışma programına “Senin atığın, benim hammaddem” projesini aldık” açıklamasında bulundu.

“ÇEVRE, KÂR ZAAFI OLMAYANLARIN İŞİDİR”
     Yerel yönetimler ve özel sektörü buluşturan fuarda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da yer aldı. Karalar, “Kentin birlikte hareket etmesinden çok etkilendim. Bunun önemi çok büyük, bütün Türkiye’de model olmasını temenni ediyorum. Sorunları birlikte oturarak çözmeyi denemeliyiz. Bütün insanlık doğaya hunharca davranmamızın cezasını çekiyoruz. Eğer bugünden itibaren dikkatli davranmazsak başımıza neler geleceğini tahmin etmek zor değil. Çevreyi korumak için azami gayreti göstermek zorundayız. Çevre aşırı kâr zaafı olmayanların işidir. Biz, önce insan, önce insan sağlığı diyoruz. Burada da bunu gördüğüm için çok mutluyum” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Gençlerin yarısı hizmet sektöründe
» Nebati: TKBB’nin aktifleri 467 milyar TL
» Diş hekimleri ve doktorlar grevde!
» Tarım-ÜFE yıllık %118,53 arttı
» Nisan ayında 133 bin 58 konut satıldı
» Zam dalgası devam ediyor!
» İzmir, Çeşme Projesi’ne karşı tek yürek
» Atatürk Havalimanı ‘millet bahçesi’ olacak
» Gürer: İcra takibi dosya sayısı 23 milyonu geçti
» Yabancı turistleri artık Türk firmaları taşıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni