• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İzmir ihracatıyla değer yaratıyor”

05 Ocak 2022 Çarşamba 12:00
12
14
16
18

“İzmir ihracatıyla değer yaratıyor”


           HABER MERKEZİ      
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, açıklanan ihracat rakamları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Küresel ekonomide yaşanan çok yönlü sorunlara rağmen, ihracatta büyük bir başarı yakladıklarını dile getiren Yorgancılar, “Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin verilerine göre; 2021 Türkiye ihracatımızın bir önceki yıla göre yüzde 32,9 oranında bir artışla 225,3 milyar dolara yükselmiş olması, dikkat çekici bir başarıdır. Özellikle sanayi sektörü ihracatının yüzde 34 artışla 171 milyar dolara çıkması ve toplam ihracat içerisinde yüzde 76’lık payla ilk sırada yer alması, üretimin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.  Ayrıca, İzmir’in 100 yıl önce olduğu gibi 2023’de de, sanayileşmenin ve ihracatla dünyaya açılmanın örnek kenti olarak dikkat çekmesini temenni ediyorum” dedi.

İZMİR’İN İHRACATINDA YILLIK BAZDA %28’LİK ARTIŞ
     İzmir’in ihracatta farkını ortaya koyduğunu kaydeden Yorgancılar, “Çalışma azmimizi ve umudumuzu her zamankinden daha güçlü kılıp, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılına sanayi ve teknoloji ihracatımızı artırarak girmeyi temenni ediyorum.  İlgili tüm platformlarda dile getirdiğim üzere, ‘Üretim yoksa kalkınmak hayaldir’ mottosu, üretim ve sanayinin ihracata kazandırılmasının da ne denli önemli olduğunu pandemi döneminde göstermiştir. Net ihracatçı olan ve ülkeye bu zor günlerde döviz kazandırmaya devam eden İzmir’in ihracatı, 2021’de yıllık bazda yüzde 28 artışla 9,5 milyar dolardan 12,2 milyar dolara yükseldi.

     TÜİK verisinde İstanbul’dan sonra ikinci sırada, TİM verisinde 4’üncü sırada olan İzmir ihracatının sektörel kompozisyonunu oluşturan ilk 5 sektör, ‘kimyevi maddeler, hazırgiyim ve konfeksiyon, çelik, otomotiv endüstrisi, makine ve aksamları’ ildeki toplam ihracatımızın yüzde 50’sini gerçekleştirmekte. Ülkede yaratılan GSYH’nın sektörel dağılımında İzmir sanayisi yüzde 7,4 pay alırken, İzmir’in sektörel dağılımında sanayi  yüzde 27,3 ile ilk sırada yer almakta. Yani, İzmir üretimle, ihracatla değer yaratıyor, yaratmaya da devam edecek” diye konuştu.

“KOMŞUDAN AL POLİTİKASI İLE TÜRK ÜRÜNLERİNE TALEBİ DEVAM EDECEK”
     İzmir’in önemli projelerle önümüzdeki sürecin lokomotifi olacağının da altını çizen Yorgancılar  “Pandemiye rağmen; tarımsal OSB projelerini hayata geçiren, İZQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi ile Ar-Ge’yi destekleyen, Model Fabrika ile verimliliği ve yalın üretimi KOBİ’lere yaygınlaştıran, Kemalpaşa Lojistik Merkezi ile ticaret şehrinin en büyük eksiğini tamamlayacak İzmir, emin adımlarla şehrin tüm karar vericileri ile yönünü geleceğe çevirmiştir. En önemli ekonomik hedefimiz katma değerli üretimi ve ihracatı artırmak olmalıdır.

     İhracat modelimizin temelini, katma değerli üretime yönelik ihracatçıların desteklenmesi, daha somut ve somut kalıcı adımların atılması oluşturmalıdır. Ülke genelinde 1,2 dolar seviyelerine kadar gerileyen kg başına ihracat hedefimizi 2-3 dolar seviyelerine ancak bu şekilde çıkarabiliriz. Bu da, hem firmaların rekabet etme gücünü hem de halkın refah seviyesini artıracaktır. Ancak, unutmayalım ki, TL’deki değer kaybı ve kurlardaki volatilite ne yazık ki, ithalata bağlı ihracatı da olumsuz etkileyecektir. Tedarik merkezlerinde yaşanan sorunların henüz giderilmemiş olması, ‘komşudan al’ politikası ile 2022 yılında da ihracatçımıza ve Türk ürünlerine olan talebi devam ettirecektir. Bu süreci doğru ve etkin değerlendirmek bizlerin elindedir” ifadesine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» Vak’a test oranı ilk kez %19’un üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı
» İhracatçı, tarım ürünü kısıtlamasından çekiniyor
» Tarım ihracatının zirvesinde Ege Bölgesi var
» MB enflasyon beklentisini %23,2’ye yükseltti
» “Enflasyonda ortak nokta tedarik zinciri problemi”
» Yabancılara konut alım satımında döviz bozdurma zorunluluğu getirildi
» Sami Azar hayatını kaybetti
» BOTAŞ: Bütün kompresör istasyonları, tesis ve üniteleri çalışıyor
» CHP’li belediye başkanlarından yeni bütçe talebi
» Meskenlerdeki elektrik tüketimi azaldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.01.2022
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni