• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İstihdamsız büyüme gelir dağılımını bozuyor”

29 Haziran 2022 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

“İstihdamsız büyüme gelir dağılımını bozuyor”


           HABER MERKEZİ      
     Ankara Sanayi Odası (ASO) Haziran Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Küresel ekonomilerin, yerel önceliklere odaklandığını belirten ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, ulus devlet anlayışının güçlendiği, küreselleşme olgusunun sorguladığı, bölgeselleşmenin daha fazla konuşulmaya başlandığı bir dönem yaşandığını vurguladı. Yüksek enflasyon ve cari açığın yanı sıra kredi hacmindeki daralmanın ekonomik aktiviteleri zorlaştırmaya devam ettiğini belirten Özdebir, bunun krediye bağımlı olan sanayide üretim kaybı ihtimalini güçlendirdiğini aktardı. Özdebir, istihdamsız büyümenin gelir dağılımını bozduğunu belirtirken, enflasyonla mücadelede para politikasının yetersiz kaldığını söyledi. Özdebir, asgari ücret belirlenirken, bu yükü kaldıramayacak işletmelerin de dikkate alınması gerektiği uyarısında bulundu.

“BÜYÜMENİN KAPSAYICI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASI GEREKİYOR”
     Türkiye ekonomisinin 2022 yılı birinci çeyreğinde yüzde 7,3’lik büyümeye ulaştığını vurgulayan Özdebir, sanayi üretimi, yılın ilk çeyreğinde de yüzde 7,4 artışla büyümenin önemli bir lokomotifi olduğunu belirtti. Büyümenin kapsayıcı ve sürdürülebilir olması gerektiğini söyleyen Özdebir, “6 çeyrektir süren bir büyüme trendini yakaladık.  Enflasyonist ortamda büyümenin yüksek kalması son derece değerli. Büyümenin sürdürülebilirliği için, kredi genişlemesinden daha ziyade sanayi ve ihracat üzerinden gerçekleşmesi çok önemli. Mevcut konjonktür üretimin ve üretmenin ne kadar önemli olduğunu her geçen gün gösteriyor. Kapanan ve daralan ekonomilerde arza ulaşma imkânı azalırken, kendi kendine yetebilme kabiliyeti yüksek olan ülkeler önemli avantajlara sahip oluyor” dedi.

“YENİ YATIRIM VE DAHA NİTELİKLİ İŞGÜCÜNE İHTİYAÇ VAR”
     Büyüme dinamiklerinin yüksek olduğunu ama büyümenin istihdama katkısını göremediklerini söyleyen Özdebir, “Bu durum da büyümenin kalitesini tartışmaya açıyor. Yüksek işsizlik, 2000’li yıllar boyunca ülkemizin en temel problemlerinden biri olmuştur. Diğer taraftan sanayiciler eleman bulmakta zorlanıyor. Yüksek büyüme yıllarında dahi mevcut ekonomik yapıyla kaydedilen büyümenin istihdam yaratmaması, işsizliğin yüksek kalması, ülkemizde ‘istihdamsız büyüme’ olgusuna işaret etmektedir. İstihdamsız büyüme yaşanan bir ekonomide, gelirin toplum bireyleri, sosyal sınıflar ve bölgeler arasındaki dağılımı da bozulmakta ve böylece ‘kalkınmasız büyüme’ söz konusu olmaktadır” diye konuştu. Doğru işgücü ile yüksek katma değerli üretim yapılabileceğini belirten Özdebir, “Türkiye’nin yüksek kaliteli ve yüksek katma değerli ürünlere geçebilmesi için hem yeni yatırımlara hem de daha nitelikli işgücüne ihtiyacı var. Üniversite mezunu işsizlerin bu kadar fazla olmasının yanında sanayicilerin ara mesleklere kalifiye eleman bulamaması da ülkemizin bir gerçeğidir. Bu mezunlarımızın meslek edindirme programları ile eğitilmeleri ve iş dünyasına kazandırılmaları gerekmektedir” dedi.

“İŞYERİ YOKSA İŞ DE YOK”
     Asgari ücret tartışmalarına değinen Özdebir, “İmkânı olan, ürünlerine enflasyon oranında zam yapabilen işletmeler çalışanlarının ücretlerini de zaten herhangi bir düzenlemeye ihtiyaç kalmadan artırmaktadırlar.Ama diğer yandan, ürün ve hizmetlerinin ücretlerini kendi belirleyemeyen, maliyetlerinin büyük bölümünü işçilik ücretleri oluşturan firmalarımız da bulunmaktadır.  Bu firmalarımızın yapılacak yüksek artışları karşılaması da oldukça zordur. Özellikle ilaç sektörü ve araç muayene istasyonu gibi fiyatları kamu tarafından belirlenen sektörlerde de sıkıntı yaşanmaktadır. Ürün ve hizmetlerine zam yapamayan bu gibi sektörler, asgari ücrete yapılacak artışlarla birlikte büyük sıkıntı yaşayacaklardır. Temmuz ayında yapılacak artışta da bu yükleri kaldıramayacak olan işletmelerimizin dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum.  Yapılacak artış, zaten yüksek borçluluğa sahip reel sektörün istihdam yaratma kapasitesini azaltacak bir sonuca yol açmamalı. Devletimiz bu yükü reel sektörle paylaşarak, işletmelerimizin varlığını sürdürebilmesi için destek olmalıdır. Çünkü iş yeri yoksa iş de yok” ifadelerinde bulundu. Ticari kredi hacminin 500 milyar TL’yi geçtiğini aktaran Özdebir, “30 Haziran kredilerimizin devre faizlerinin son ödeme günü ve maalesef bunu ödeyemeyecek firmalarımız var. Bankalar da şu anda kredi musluklarını iyice kısmış durumdalar. En azından devre faizlerini ödeyecek kadar kredi kullandırmaları lazım. Eğer bu sorunu çözemezsek ihracatta da üretimde de sıkıntı yaşanmaya başlar” dedi.


+ Benzer Haberler
» Tarım zehirlerinde rekor artış
» Elleçlenen yük miktarı 7 ayda 319.6 milyon tonu aştı
» Arsa değerleri bir yılda %78 arttı
» Su ve Kanalizasyon Hizmetlerinde Uyulacak Esaslarda değişiklik yapıldı
» Varlık Barışı işleyişine dair tebliğ yürürlükte
» Bakan Nebati: IMF’den borç alınmadı
» Aktif elektrik enerjisi toptan satış tarifesinde yeni rakamlar yayımlandı
» İhracat İklimi Endeksi’nde iyileşme sona erdi
» Aylık en yüksek reel getiri DİBS’de oldu
» RK’dan Nuh’un Ankara’ya soruşturma


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni