• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İsim değişikliği ev fiyatını artırıyor

30 Nisan 2022 Cumartesi 22:00
12
14
16
18

İsim değişikliği ev fiyatını artırıyor


   ► Güleroğlu, lüks bölgelere sınır olan semtlerin isimlerinin değiştirilmesi, o yerin markalaşmasına ve fiyatların artmasına neden olduğunu ifade etti

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Etkisini giderek artıran ekonomik kriz, inşaat maliyetlerini yükseltti. Enflasyonun sürekli yukarı yönlü seyretmesi, birçok sektör gibi emlak ve inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi. İzmir ise emlak fiyatlarıyla dünyanın en pahalı illerinden bir tanesi haline geldi. Pandeminin yanı sıra İzmir’de yaşanan yıkıcı deprem, konut sıkıntısının yaşanmasına ve ev fiyatlarının yeniden artmasına yol açtı. İzmir’e sınır bölgelerde yeni konut yapılanmaları ve semt isimlerinin değişikliği ise fiyatların  yükselmesinin nedenleri arasında yer aldı. Lüks bölgelere sınır olan semtlerin isimlerinin değiştirilmesi ve yeni konutların  yapılandırılması, o yerin markalaşmasını sağladığını söyleyen İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, “İsim markalaşınca fiyat etkileniyor. Örneğin; Mavişehir’e yakın olan Ataşehir’in  eski ismi İstasyonaltı olarak geçiyordu. Ancak isim değişince Ataşehir insanlara cazip gelmeye başladı” dedi.

“KONUTTA ARZ TALEBİ KARŞILAYAMIYOR”
     Konut fiyat artışlarının nedenlerini sıralayan Güleroğlu, “İlk artış pandemiden kaynaklı. İkincisi ise yaşanan yıkıcı deprem. Bunun yanı sıra şimdi yüz yüze eğitimlerin açıldı. Pandemi nedeni ile aile evine gidip yasakların kalkmasıyla tekrar İzmir’e geri dönenlerin yanı sıra üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler de geldi. Tüm bu durumlar konut sıkıntısına neden oldu. Enflasyonun aşırı derece artması ve kredi faiz oranlarının düşmemesinden kaynaklı da müteahhitler yeni konut üretmemeye başladılar.  Dolayısıyla konutta arz talebi karşılayamıyor. Bu durumda Fiyatların çok yükselmesine sebebiyet veriyor” ifadesine yer verdi.

“KİRALARA YAKLAŞIK OLARAK YÜZDE 30 ZAM YAPILDI”
     İzmir merkezde en çok kira artışının Mavişehir, Göztepe, Bornova ve Bayraklı  olduğunu belirten Güleroğlu,  “Kiraların artmasının bir nedeni de üniversitelerin bu bölgelerde konumlanması.  Bu durum Buca’yı da etkiledi. Ancak yeni yapılan binaların maliyetlerinde  artış  oldu ve ekonomik şartlar zorlaştı. Böylelikle yeni konutların kira fiyatları yükseldi.  Geçen sene 3 bin TL’ye tutulan bir ev bu yıl 4 bin TL’ye tutuyor. Kiralara yaklaşık olarak yüzde 30 zam yapıldı.  Bu konuda mal sahibinin insiyatifinden çok piyasa koşullarının oluşturduğu bir rakam” diye konuştu.
     Geniş ailelerin çok fazla olmadığını dile getiren Güleroğlu, “3+1 ev arayan aile sayısı azaldı. Artık insanlar 2+1 ya da 1+1 evlere yönelmeye başladılar.  Bu yönelim hem evlerin insanlara yettiğini anlamasından hem de ekomik koşullardan kaynaklandı” dedi.

“KİRA ARTIŞI HANELERİ BİRLEŞTİRİYOR”
     Ev kiralarının asgari ücret sınırının üstünde olduğunu söyleyen  Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Barış Erdoğan, “Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında en fazla asgari ücretle çalışan işçi oranına sahip. Pandemi sonrası hızla artan konut ve kira fiyatları, ekonomideki belirsizlik, işsizlik ve çalışan yoksulluğu gibi faktörler gençleri ebeveynleri ile beraber uzun yıllar yaşamaya zorluyor. Gençlerin evden ayrılma ya da yeni bir aile kurma hayallerini ileriki yıllara erteliyor. Kiraların artması ve ekonomik nedenler haneleri birleştiriyor” ifadesine yer verdi.

 


+ Benzer Haberler
» Ukraynalı turistin yerini İngiliz dolduracak
» Konut davalarında patlama yaşanıyor
» Tarladaki kimyasalı ‘atıktan gübre’ silecek
» Elektrik zammı yenilenebilir enerjiye talebi artırdı
» Patatesi ucuza yiyemeyeceğiz
» Süt ürünlerinde kriz kapıda!
» Zeytinliklerde kuraklığa ‘kısıtlı sulama’ önerisi
» Kadının birliklerde temsili azaldı
» “El-alem hapishanesinden çıkıp, ilk adımı atın!”
» Eczanelerde veresiye ilaç defteri kabarıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni