• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İşçi örgütlenmesi oranı %25 üzerine çıkmalı”

30 Temmuz 2022 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

“İşçi örgütlenmesi oranı %25 üzerine çıkmalı”


           HABER MERKEZİ      
     Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay, konfederasyonun 70’inci kuruluş yılı dolayısıyla değerlendirmelerde bulundu.
     Yaklaşık 1 milyon 300 bin üye sayısı ile Türkiye’nin en büyük iş örgütü olduklarını hatırlatan Atalay, “TÜRK-İŞ, 70 yıldır başta işçiler olmak üzere, tüm çalışanlar ve emekliler ile toplumun dezavantajlı kesimlerinin sesi, güvencesi ve umududur” dedi.
     Atalay, Türkiye’de çalışan işçilerin örgütlenme oranının yüzde 14 olmasının ne ülkeye ne de kendilerine yakıştığını belirterek, bu oran gelecek dönemde yüzde 25’in üzerine yükseltilmeden Türkiye’de çalışma hayatının sorunlarının çözülemeyeceğini ve demokrasinin geliştirilemeyeceğini ifade etti.

“İŞÇİ ÖRGÜTLENMESİYLE İLGİLİ YASAL DÜZENLEME YAPILSIN”
     Çalışma hayatında örgütlenmenin önemine değinen Atalay, 3600 ek gösterge düzenlemesinin yapıldığını, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), taşeron işçiler, geçici işçiler ve emeklilerle ilgili sorunların ise devam ettiğini anlattı. Atalay, ülkedeki yüzde 14 örgütlü işçi sayısının az olduğunu ve konuyla ilgili siyasiler ile sivil toplum örgütlerinin kendilerini gözden geçirmeleri gerektiğini belirterek, “Örgütlenme meselesini çözmeden EYT, taşeron işçiler, geçici işçiler ve emeklilerle ilgili sorunları çözemeyiz” değerlendirmesini yaptı.
     Basında yüzde 2 civarında örgütlü olduklarını ve bu sayı yüzde 10’u geçmeden sorunları çözemeyeceklerini aktaran Atalay, işçi örgütlenmesiyle ilgili yasal düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

TÜRK-İŞ’E YENİ GENEL MERKEZ
     TÜRK-İŞ Genel Merkez binasının 50 yıl önce Ankara’nın en iyi binalarından biri olarak inşa edildiğini, ancak konumu ve yapısı itibarıyla kullanılmayacak duruma geldiğini anlatan Atalay, yeni bina yapılması için geçen sene Ankara-Eskişehir yolunda 21 dönüme yakın araziyi aldıkları bilgisini verdi.
     Atalay, en kısa zamanda TÜRK-İŞ’e ve çalışma hayatına yakışır güzel bir bina yapacaklarına işaret ederek, “İçinde de işçinin, sendikaların kütüphanesinden müzesine, konferans salonuna kadar neye ihtiyacı varsa arkadaşlarımız hazırlık yapıyorlar. Bitirildiği zaman kamuoyuna açıklanacak.” diye konuştu.

70’İNCİ YIL ETKİNLİKLERİ
     TÜRK-İŞ’in kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenleneceğini belirten Atalay, konfederasyon bünyesindeki tüm birimlerle 30 Temmuz günü Anıtkabir’i ziyaret edeceklerini söyledi.
     Kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla 31 Temmuz Pazar günü Pursaklar’da TÜRK-İŞ Hatıra Ormanı’nda 70 bin fidanın dikim töreni yapılacak. Aynı gün akşam saatlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in katılımıyla “TÜRK-İŞ 70. Yıl Belgeseli” programı düzenlenecek.

 


+ Benzer Haberler
» Kurtuluşun 100. yılı, kongre ile taçlanacak
» İnşaat maliyet endeksinde yıllık %107 artış
» EPDK’dan lisanssız üretime yeni düzenleme
» İnci Holding şirketlerinden Rhombus Energy Solutions, BorgWarner’e satıldı
» Haziranda işsizlik oranı %10,3
» EBSO, 12 Ekim’de seçime gidiyor
» “Tahsilat riski ihracatın önünü kapatıyor”
» Türk Telekom’dan yılın ilk yarısında 20 milyar 203 milyon TL’lik konsolide gelir
» Vakıf Katılım ve İZTO’dan işbirliği protokolü
» İzmir Kitap Fuarı kitapseverlerin yeni buluşma noktası olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni