• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İnşaat sektöründe bitmiş konut sıkıntısı

17 Ocak 2022 Pazartesi 10:00
12
14
16
18

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Döviz kurundaki dalgalanma ve malzeme fiyatlarındaki artış nedeniyle inşaat sektörü zor bir süreçten geçiyor. İnşaat sektörü pandemi döneminde yaşadığı kaybı 2022’de kazanmayı hedefliyor. Küresellikten bölgeselliğe doğru bir dönüşüm olacağını söyleyen sektör temsilcileri, Türkiye’nin öneminin daha fazla artacağını belirttiler. Sektör temsilcileri, bitmiş konut bulmakta sıkıntılar yaşandığına dikkat çektiler.


“ALTERNATİF TEDARİK BÖLGELERİ OLUŞTURMA KONULARI KALICI OLACAK”
     Bölgesel ticaret konusundaki son gelişmelere değinen Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “Pandemiyle ticaret savaşlarının çok daha netleştiğini, emtiaların ülkelerin birbiriyle rekabetinde de kullanıldığını görüyoruz. Dolayısıyla tedarik zincirindeki alternatif lojistik çözümleri arama, alternatif tedarik bölgeleri oluşturma gibi konular kalıcı olacak. AB kendi içinde Yeşil Mutabakat ile çevresinde bir alan oluşturuyor. RCEP ile ise 15 ülkenin oluşturduğu dünya ticaretinin üçte birini kapsayan en büyük bölgesel ticaret anlaşması yapılıyor. Son 30 yıla damgasını vuran ve inanılmaz bir süratle gerçekleşen globalleşmenin yerini bölgeselleşmeye bıraktığını, küresellikten bölgeselliğe doğru bir dönüşüm olacağını ve ülkemizin öneminin daha fazla artacağını çok net söyleyebiliriz. Orta ve uzun vadeli baktığımız zaman gelecek 10 yılda muazzam gelişmeler yaşayabileceğimizi öngörüyoruz” dedi.

“İHRACATTAKİ BÜYÜME DEVAM EDECEK”
     İnşaat malzemesi sanayisinin 2021’i yüzde 20’lik bir büyüme ile tamamlayacağını belirten Küçükoğlu, “İnşaat sektörünün ise yılı büyüme kaydetmeden tamamlayacağını görüyoruz. Bu yüzde 20’lik büyümeye baktığımızda, yüzde 10’unun yenileme, yüzde 10’unun da ihracat tarafından geldiğini görüyoruz. 2022’ye bakmaya başladığımızda ise Covid-19 etkisinin azalmasıyla beraber yenileme alışkanlıklarının devam edeceği ama 2020 ve 2021’deki kadar etkin olmayacağı kanaatindeyiz. İnşaat sektörünün büyüme hareketine başlayacağını, ihracattaki büyümemizin de devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.  

“ÜÇ YILDA 21 MİLYAR $ İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİK”
     Sektörün ihracatının son dönemde hızla arttığını vurgulayan Küçükoğlu, “2021’deki ihracat gelişmeleri başından bu yana güçlü bir yükseliş gösteriyor. Son 3 yıldır, yani 2018, 2019 ve 2020’de yaklaşık 21 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bunun yanında ortalama 7 milyar dolarlık ithalatımız oldu. 2020’de ihracatta 60 milyon tonla rekor kırdık. 2021’e geçtiğimiz zaman 21 milyar dolarlık ihracatımızın yüzde 48’lik artışla 30 milyar dolara ulaşacağını ve tonaj açısından da yüzde 9’luk bir büyüme sağlayacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

“SEKTÖRÜN REKABET GÜCÜ AVANTAJ OLUŞTURUYOR”
     İnşaat malzemesi sanayisinin büyümesinde üç temel faktör olduğunu vurgulayan Küçükoğlu, “Bu faktörlerden ilki pandemi nedeniyle ülkemizin coğrafi olarak kazandığı stratejik öneminin daha da artması, ikincisi sektörümüzün çok güçlü rekabet potansiyeli, üçüncüsü ise emtia, enerji ve lojistikte döviz bazındaki fiyat artışının birim ihracat fiyatımızı artırması. Üç temel faktörün ihracatımızın rekor seviyeye çıkmasında önemli kaldıraç olduğunu söyleyebiliriz. Emtia, enerji ve lojistik fiyatlarında oluşabilecek bir dengelenmenin ihracatımıza olası etkisini göz ardı etmemeliyiz. Sektörümüzün rekabet gücü ve ülkemizin coğrafi konumunun önemi en önemli stratejik avantajları oluşturuyor. Bu avantajları büyüterek geleceğe taşımamız gerektiğine inanıyoruz” dedi.


“TÜKETİCİ BİTMİŞ KONUT BULABİLİRSE ALSIN”
     Konut talebindeki düşüşün piyasadaki dalgalanmadan kaynaklandığını belirten Çiğli Müteahhitler ve İş Adamları Derneği Başkanı ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) İnşaat Yapım ve Onarım Grubu Komite Başkanı Barış Öncü, “Talepte ciddi bir hareketlilik varken alınan kur korumalı vadeli mevzuat kararıyla bir geri adım oldu. Bu iki aylık sürede son iki yılın en hareketli dönemini yaşadık. Ama alınan kararla vatandaş bocaladı. Şu an bir geçiş dönemi yaşıyoruz. Benim tüketiciye tavsiyem bu dönemde alırsa kazanır. Eğer bitmiş konut bulabilirse tüketici alsın. Çünkü bir yıla bu maliyetlere konut elde edemeyeceğiz. Kur yükseliyor, enflasyon yükseliyor, emtia fiyatları sürekli artıyor. Bitmiş konut bulabilirse tüketici alsın bu fiyatlara bir daha konut bulamayacak. Yeni yatırımlar da yavaşlamaya başladı. Konut talebi olsa da arz konusunda sıkıntılar var. Müteahhit artık önünü göremiyor. Tüketiciye tavsiyem bulabiliyorsa alsın. Arzın az olduğu bir piyasaya göre talep var. Herkes eski hızıyla yatırım yapmış olsa piyasada çok sıkıntı olur çünkü satış yok” değerlendirmelerinde bulundu.

“MALİYETLER SÜREKLİ ARTIYOR”
     İnşaat maliyetlerinin sürekli arttığını söyleyen Öncü, “Tüketici açısından baktığımızda bende devam eden inşaatlarımda ne alırsam kardayım. Geçen hafta aldığım malzemeyi bu hafta aynı fiyata alamıyorum. Her gün maliyetler artıyor. Bundan üç ay öncesinde demir 7 TL’ydi. 20 gün öncesinde 14,70-15 TL’ye çıktı. Beton 125 TL’den 600 TL’ye çıktı. Geçen sene ocak ayında 53 TL’ye almış olduğum 60x120 parlak granit seramik bu sene 250 TL. En az artış olan üründe bile yüzde 300-400 artış var. Hatta yüzde 700-800 artan kalemler var. Buna rağmen hiçbir müteahhit evini beşle çarpamadı. Dolar ve döviz bazında baktığımızda müteahhidin parası zaten yüzde 50-70 erimiş oluyor” dedi.


“GSYİH 2022’DE 100 TRİLYON DOLARI AŞACAK”
     2021 yılında salgının belli ölçüde kontrol altına alınması ve petrol fiyatlarında görülen artışın etkisiyle, yurtdışı pazarlarda ve bu kapsamda müteahhitlik hizmetlerinde bir canlanma izlendiğini söyleyen Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, “Aynı zamanda dünya ekonomisi Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) 2022’de ilk kez 100 trilyon doları aşacak olması umut verici. 2022 yılında küresel ekonomide toparlanmanın sürmesi ve salgın şartlarında sağlanacak iyileşme ile salgın döneminde ertelenmiş alt ve üstyapı projelerinin hayata geçirilmesi sektör için önemli fırsatlar yaratacak. Artan petrol fiyatları, özellikle geleneksel pazarlarımızda yeni projelerin üstlenilmesi için destekleyici olacak. Salgının bahara kadar engel olmaktan çıkacağı ümidi ile 2022 yılında yurtdışında 30 milyar dolarlık yeni iş hacmini aşmayı hedefliyoruz. Orta vadede de bu rakamı 50 milyar dolar seviyesine çekmek amacındayız” diye konuştu.

YURT DIŞINDA 100 BİN TÜRK İŞÇİ HEDEFİ
     Sektörde öncelikli hedefin, yurtdışı projelerde istihdam edilen Türk işgücü sayısını, 25-30 binler seviyesinden yeniden 100 bine çıkarmak olduğunu vurgulayan Eren, “Hedefimiz, 10 milyar dolar yatırımla sağlanabilecek istihdamın, ülkemiz kaynakları harcanmadan yaratılması ve Türkiye’ye her sene 3 milyar doların üzerinde dövizi istihdamdan kazandırmak demek. Yurtdışında istihdamın artırılmasına yönelik bir istihdam paketi içerisinde bir araya getirdiğimiz mevzuat düzenlemelerine yönelik öneriler ile ilgili olarak Ticaret Bakanlığı öncülüğünde, Adalet Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı nezdinde çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca, bugün dünyada bir marka haline gelmiş Türk Müteahhitliğinin konumunu zaafa uğratmamak ve daha yüksek seviyelere taşımak amacıyla, yurtdışı faaliyetlerine yönelik bir ‘Akreditasyon Sistemi’nin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Bu sistemin, kamu-özel sektör iş birliğiyle belirlenecek mali, teknik ve performansa dayalı objektif kriterler çerçevesinde Ticaret Bakanlığı öncülüğünde hayata geçirilmesini arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.


“VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ”
     Vatandaşın alım gücünün düştüğünü ve inşaat maliyetlerinin arttığını belirten İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, “Müteahhit de mal üretip piyasaya sunmak istemiyor sunamıyor. Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması Kanunu çıktı. Piyasada eşit derecede rekabet edebilecek müteahhit de kalmadı. Müteahhit inşaat satmamazlık yapmıyor sadece bekliyor. Yeterli derecede yatırım olsa müteahhit elinde tutamaz, satılır. Eskiden 100 müteahhidin 90’ı iş yapmaya yeterliydi. Daha önceden 100 müteahhidin konut üretebildiği yerde şu an 20 tanesi üretebiliyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Kurbanlık hayvan fiyatında %100 artış
» “İhracat finansmanında alternatif sistemler sunuyoruz”
» 400 milyon TL’lik ‘GAMA’ için geri sayım
» Şehirler arası otobüs seferlerinin sayısı azaldı
» Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?
» Bugünün ‘Küçük Elleri’ geleceğin müzisyenleri
» Yeni yatırım aracı ‘otomobil’ oldu
» Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek
» Yabancıların konuta talebi artıyor
» “Zamanın ruhunu makineler değil, sanatçı anlatır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni