• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İnşaat makineleri sektörü krizi fuar ile fırsata çevirecek

04 Aralık 2020 Cuma 17:00
12
14
16
18

İnşaat makineleri sektörü krizi fuar ile fırsata çevirecek

           SEDA GÖK      
     Bünyesindeki 43 firma ile yaklaşık 80 yıllık tarihe sahip iş ve inşaat makina ve ekipmanları firmalarının bulunduğu ve sektörünün yüzde 93’ünden fazlasını temsil eden Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER),Türk ekonomisi ve turizmi için atağa geçti.
     Pazar büyüklüğü bakımından Avrupa’da 7’nci, dünyada ise 11’nci sırada olan Türk inşaat makineleri sektörü, dünyanın önemli alıcılarını Türkiye’de buluşturmayı hedefliyor. Türkiye, bu pazarda dünyada büyüme başarısı gösteren nadir ülkelerden birisi olarak dikkat çekiyor.

     Sektörün önemli ihracatçılarından Japonya’da yurtiçi satışlarda yüzde 27’lik düşüş beklenirken, bir diğer büyük pazar olan Hindistan’da ise yüzde 25’lik düşüş öngörülüyor.  En hareketli pazarların başında gelen Kuzey Amerika pazarında ise yüzde 33 seviyesinde daralma tahmin ediliyor. Türkiye, bu daralmayı kendine fuar ile fırsata dönüştürecek. Sektörü gelecek Haziran ayında KOMATEK Fuarı, dünyanın pek çok noktasından sektör temsilcisini Türkiye’de bir araya getirerek, pazar payımızı arttırmayı hedefliyor.  Bu kapsamda pandeminin getirdiği zorluklara rağmen Avrasya’nın en büyük iş makinaları fuarı olan KOMATEK Uluslararası İş ve İnşaat Makine, Teknoloji ve Ekipmanları İhtisas Fuarı’nın 16’ncısı 2-6 Haziran 2021 tarihleri arasında turizmin başkentlerinden olan Antalya’da yapılacak.

     KOMATEK Fuarı’nın, küresel pazarda Türkiye’nin ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bir kez daha kanıtlayacağını belirten İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen, “İş ve inşaat makinaları sektörü olarak, tüm dünyada pandemi nedeniyle yaşanan daralmayı fırsata çevirmeye çalışıyoruz. Sektörümüz pazar büyüklüğü bakımından Avrupa’da 7’nci, dünyada ise 11’nci sırada. Pandemi sürecinde, üçüncü çeyrekte sektörün önde gelen pazarlarından Avrupa pazarı yüzde 1 büyüme gösterdi. Sektörde dünya genelinde büyüme başarısı gösteren nadir ülke var, bunlardan biri de biziz. Sektörün önemli ihracatçılarından Japonya’da yurtiçi satışlarda yüzde 27’lik düşüş beklenirken, bir diğer büyük pazar olan Hindistan’da ise yüzde 25’lik düşüş bekleniyor. En hareketli pazarların başında gelen Kuzey Amerika pazarında ise yüzde 33 seviyesinde daralma öngörülüyor.

     KOMATEK Fuarı, dünyanın pek çok noktasından sektör temsilcisini Türkiye’de bir araya getirerek, pazar payımızı arttırmak ve sektörde daha çok söz sahibi olmak için bize büyük bir fırsat verecek. İhracatta Türkiye’nin yüz akı olan sektörümüzün fuar sayesinde gücüne güç katacağına inanıyoruz. Biz Türk ekonomisi ve Türk turizmi için elimizi taşın altına koyduk.  Avrupa İş Makinaları Federasyonu (CECE), Avrupa Kiralama Derneği (ERA),Çin İş Makinaları Derneği (CCMA), Brezilya İnşaat ve Maden Teknolojileri Derneği (SOBRATEMA), Amerika Makine Ekipman Üreticileri Derneği (AEM), Hindistan Sanayi Konfederasyonu (CII) gibi İMDER’in üst kuruluşlarının ve kardeş derneklerinin desteklediği KOMATEK Fuarı, Antalya Fuar ve Kongre Merkezi’nde (ANFAŞ) 30 bin m2’si açık, 30 bin m2’si ise kapalı olmak üzere toplam 60 bin m2’lik alanda düzenlenecek” diye konuştu.

     Dünyadaki sektör temsilcilerinden de bu konuda tam destek aldıklarını belirten Özgen, şunları söyledi:  “İş ve inşaat makinaları sektörü olarak 2019 yılında 1 milyar 365 milyon USD ihracat gerçekleştirerek Türkiye’nin yüz akı olduk. Pandemi sürecinde sanayicilerimiz, tüm dünyaya yayılan satış ağlarıyla, sektör olarak üretime ve satışa ara vermeden fedakarlıkla çalışmalarını gerçekleştirdi. Dış pazarda ise özellikle gümrük kapılarımızın gerekli önlemleri alarak tam kadro çalışmaya başlamış olması sektörümüz için hayati öneme sahip ihracat ve ithalat faaliyetlerinin sekteye uğramadan sürdürülmesi açısından sevindirici oldu.

TÜM SEKTÖR TEMSİLCİLERİ BİR ARAYA GELECEK
     Sektör olarak, elektrikli yerli ekskavatör gibi tüm dünyanın alkışladığı projelere imza atarak başarı hikâyeleri yazıyoruz. Pandemi sürecinin zorluklarını da aşarak dünyanın yapamadığını yapıyoruz ve tüm sektör temsilcilerini bir araya getirecek KOMATEK Fuarı’nı düzenliyoruz. Rusya, Çin, Türki Cumhuriyetler, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere dünyanın pek çok noktasından uluslararası katılımcıların KOMATEK’i ziyaret etmesi bekliyoruz. Uluslararası işbirliğine de zemin hazırlayacak fuarımıza yurtiçinde başta Akdeniz bölgesi mermer ve madencileri olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından ciddi bir ziyaretçi kitlesinin katılmasını hedefliyoruz. 1992 yılından beri düzenlediğimiz fuarı bu yıl Ankara’dan Antalya’ya taşıyarak turizme de destek olmak istiyoruz. İş ve inşaat makinaları sektörü olarak diğer sektörlerle aynı gemide olduğumuzun bilincindeyiz. Türk ekonomisine katkı vermek ve Türk turizmini canlandırmak için de çabalıyoruz.”

EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI PAKETİNDE YOKUZ
     Bu süreçte kamunun desteğine de ihtiyaç duyduklarına vurgu yapan Özgen, “Genelde makine imalat sanayiine, özelde de iş ve inşaat makineleri sektörüne ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketinde yer verilmemesi bizleri hem maddi hem de manevi olarak olumsuz etkiledi. Ancak bundan sonraki süreçte hükümetimizin Türk ekonomisinin güçlenmesi ve ihracatımızın artması için sektörümüze destek vereceğinden eminiz. Biz de hükümetimizden de aldığımız destek ile Türk iş ve inşaat makinaları sektörünü dünya liderliğine emin adımlarla ilerleteceğiz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Sürüler büyüyor umutlar artıyor
» Hedef; 18 uzak ülkeye 80 milyar $ ihracat
» Yatırım ve istihdam arttırıcı teşvikler açıklandı
» İstihdamı koru, 100 TL desteği al
» Otobüs firmalarına ’fahiş fiyatlı bilet’ denetimi
» Basın Ahlak Esasları yeniden düzenlendi
» Resmî ilânlar internet haber sitelerinde yayımlanacak
» Çin: ABD’nin ek gümrük vergilerini kaldırması tüm dünyaya yarar getirir
» TMO, 18 bin ton yağ ihalesi yaptı
» İhracatla üretim artmaya devam edecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni