• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İnşaat en riskli sektörlerden

13 Mayıs 2022 Cuma 08:00
12
14
16
18

İnşaat en riskli sektörlerden


   ► 2021 yılında ABD’deki iş kazalarında hayatını kaybeden her 5 çalışandan 1’inin inşaat sektöründe olduğu bildirildi

           HABER MERKEZİ      
     İnşaat sektörü, barındırdığı koşullar itibariyle çalışanlar için en riskli sektörlerden biri konumunda. Yapılan son araştırmalara göre, 2021 yılında ABD’deki iş kazalarında hayatını kaybeden her 5 çalışandan 1’inin inşaat sektöründe olduğunu vurgulayan Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, inşaat sahalarındaki alınacak ek tedbirlerle daha güvenli iş ortamı sağlanabileceğine dikkat çekiyor.

     Teknolojideki tüm gelişmelere ve işçi sağlığını gözeten tüm yeni düzenlemelere rağmen özel sektördeki en yoğun iş kazaları inşaat alanında yaşanmaya devam ediyor. OSHA’nın son verilerine göre, inşaat sektörü ABD işgücünün yalnızca %6’sını oluşturmasına karşın iş kazalarında hayatını kaybedenlerin içinde bu sektörün oranı %20,7 seviyesinde. Bu eşitsizliğin, yeni uygulamalara gidilmesi gerektiğini gözler önüne serdiğini belirten Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, yaşanan can kayıplarının başlıca sebepleri arasında düşme, elektrik çarpması, sıkışma ve çarpma gibi kazalar olduğunu aktarıyor. Şengül, inşaat sektörünün güvenlik istatistiklerini ve şirketlerin alması gereken endüstriyel güvenlik önlemlerini paylaşıyor.

İNŞAAT İŞÇİLERİ İÇİN HAYATİ KONU, DÜŞÜŞ KORUMA
     Washington Capitol Teknoloji Üniversitesi’nin raporuna göre, dünyanın her yerindeki şantiyelerde yaralanma oranları diğer sektörlerdeki oranlardan %71 daha yüksek seyrediyor. Bu yüksek yaralanma oranı, inşaat sahalarında temponun yüksek olmasından kaynaklanırken ağır makinelerle çalışmanın doğasından kaynaklanan riskleri de içinde barındırıyor. Şantiyelerde yaşanan ölümlerin %60’ından fazlasının düşme, elektrik çarpması, nesnelerin arasına sıkışma ve ekipman çarpması gibi kazalardan kaynaklandığı belirlendi.

     ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun (BLS) verilerinde işçilerin inşaat sahalarında düşmeleri engellenebilirse her yıl 300’den fazla hayatın kurtulacağını ortaya koyduğunu paylaşan Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, yaşanan kazaların şirketlere de büyük maliyetleri olduğunu vurguluyor. İnşaat işçileri için hayati konunun düşüş koruma olduğuna da dikkat çeken Şengül, “Düşüş koruması 3 adımda ele alarak uygulanabilir; çevre güvenliği, kişisel koruyucu ekipman ve eğitim. Bunların en önemlisi ise doğru içerikle birlikte sık sık iş güvenliği eğitimlerinin işçilere verilmesi. Çünkü çevre güvenliğini analiz etmek ya da kişisel koruyucu ekipmanın durumunu değerlendirmek yoluyla risklerden kaçınmak mümkün. Bu bakış açısını kazandıran ise tavizsiz iş güvenliği eğitimidir.” ifadelerinde bulunarak basit farkındalıkların can kayıplarının önüne geçebileceğini ve böylece inşaat sektöründeki bu olumsuz istatistiklerin düzeltilmesinin mümkün olabileceğini belirtiyor.

GÜVENLİĞİ İLK SIRAYA KOYMAK MALİYETLERİ DE AZALTIR
     Ölümcül inşaat yaralanmalarının, tedavi masrafları, üretim ve gelir kaybı, aile üyelerinin yaşam kalitesinin düşmesi gibi nedenlerle ABD’ye her yıl 5 milyar dolara mal olduğu tahmin ediliyor. Modern teknolojiler ve güvenlik önlemleri gelişmeye devam ederken yine de sektördeki önlenebilir yaralanma ve ölümlerin sayısının ciddiyeti göz önüne alındığında endüstriyel güvenliği ilk sıraya koymanın önemi ortaya çıkıyor. Yüksek hayati risk taşıyan inşaat sektöründe eğitim, uygulama ve teşvik adımlarının aksatılmadan uygulanmasının önemini vurgulayan Murat Şengül, işçilerin güvenlik önlemlerine dair eğitimlerine ağırlık verilmesinin yanı sıra ekipman bakımlarının düzenli yapılmasının da hayati önem taşıdığını aktarıyor.


+ Benzer Haberler
» 20 ve 21 Mayıs COVID rakamları aynı gün açıklandı
» COVID rakamları bir gün geç açıklandı. 20 Mayısta 1.017 yeni vak’a belirlendi
» Palandöken: Mobilya ve beyaz eşyada taksit sayısı artırılmalı
» Cari açığın kapanmasına hazır giyimciden 21 milyar $ katkı
» Tarımsal sulama yapılarının finansman maliyetleri düzenlendi
» Yüreğir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı araç kiralama hizmeti alacak
» İzmir, geri dönüşüm teknolojileri tanıtımında öncü oldu
» Benzine 1,02 TL indirim
» Gelecek nesiller için canlı çeşitliliği bize emanet
» Didim, gayrimenkul yatırımcılarının gözdesi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni