• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İnci Holding’den sağlık çalışanlarına maske desteği

03 Nisan 2020 Cuma 13:00
12
14
16
18

İnci Holding’den sağlık çalışanlarına maske desteği

   ► İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, “Bu projeyi tamamen zor şartlarda çalışan sağlık personeli için kamu yararına geliştirdik”

           SELDA AK     
     İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, koronavirüs (COVİD-19) tehdidine karşı alınan önlemler kapsamında mücadele ettiklerini belirterek, ISM Minibar bünyesinde sağlık çalışanlarına yönelik yüz siperleri ürettiklerini açıkladı. ISMART Tasarım Merkezi’nde bulunan 3D yazıcılar ile üretim yaparak hastanelere destek vermeyi amaçladıklarını kaydeden Neşe Gök, bu kapsamda yürüttükleri sosyal sorumluluk projesinin detaylarını Ticaret Gazetesi’ne anlattı.

ISM Minibar, ISMART tasarım merkezlerinde bölge hastaneleri için yüz siperleri üretimine ne zaman başlayacak?
     Dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı ülkemiz tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla etkin bir mücadele sergiliyor. Biz de İnci Holding olarak, toplumsal seferberliğin başladığı bu zor zamanlarda üzerimize düşen sorumlulukların bilincindeyiz. Bünyemizde bulunan otel ekipmanları üretimi yaptığımız firmamız ISM Minibar ile içinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde örnek bir sosyal sorumluluk çalışmasına imza attık. 2019 yılında faaliyete geçirdiğimiz ISMART Tasarım Merkezi’nde bulunan 3D yazıcılarımız ile virüsten korunmak için ihtiyaç duyulan maske/yüz siperlerini üretiyoruz. Kısa bir süre önce üretimine başladığımız maske/yüz siperlerini gece-gündüz demeden çalışan fedakar sağlık çalışanlarımıza ulaştırıyoruz. Bu üretimi tamamıyla sosyal sorumluluk bakış açımız ile hayata geçirdik.

Kullandığınız teknoloji nedir?
     Salgın nedeniyle ihtiyaç duyulan medikal parçaların ithal edilmesi epey zorlaştı. Bu parçaların maliyeti de yüksek ve çok sayıda temini konusunda sıkıntı yaşanabiliyor. Bu noktada yerli üretimin ne derece önemli olduğunun bilincindeyiz. Biz otel ekipmanları üreten bir firmayız, ülkemizin şu an içinden geçtiği sürece yönelik elimizdeki 3D yazıcılarla nasıl bir fayda sağlayabiliriz diye düşünürken, bu projeyi geliştirdik. ISMART Tasarım Merkezi’nde sahip olduğumuz üç boyutlu yazıcılar ile ihtiyaca yönelik maske/yüz siperlerini kısa sürede üretebiliyoruz. Bu sayede acil ihtiyaçları karşılayıp, hastaneleri desteklemeyi hedefliyoruz.

Covid-19 salgını için çalışan sağlık personellerinin ihtiyaç duydukları koruyucu maskelerin özelliği nedir? Özellikle sağlık çalışanları için mi yoksa herkes için mi üretiyorsunuz?
     Maskenin iki plastik parçası bulunuyor. Üretilen plastik aksamın üzerine sterilize edilebilir şeffaf asetat kağıt takılıyor. İkinci plastik parça da siperin alt kısmına takılarak yüzün şeklini alması sağlanıyor. Üst kısımdaki plastik parçaya lastik takılarak kafada sabit durması sağlanıyor. Bu sayede sağlık çalışanlarını hastayla birebir temas sırasında koruyor. Sağlık çalışanı ile hasta arasında nefes temasını önleyecek bir duvar çekilmiş oluyor. Aynı zamanda sağlık çalışanının elini yüzüne götürmesine veya sıvı sıçramasına da engel oluyor. Biz bu projeyi tamamen zor şartlarda çalışan sağlık personeli için kamu yararına geliştirdik. Satışa sunduğumuz ve bireysel kullanım adına ürettiğimiz bir ürün değildir. Tamamen şu anki durumda sağlık çalışanlarımıza yönelik desteğimizin somut örneği olarak işleyecek. Bu süreci atlattığımızda da devamını üretmeyi düşünmüyoruz.

İlk aşamada ne kadar maske üretmeyi hedefliyorsunuz?
     Projenin ilk aşamasında kısıtlı kaynaklarımız nedeniyle düşük bir kapasitede bir üretim gerçekleştirebiliyoruz. Çok kısa süre içinde, projemize destek olan firmaların da katkısı ile bu sayıyı günde bin adede kadar çıkartmayı hedefliyoruz. Ürettiğimiz maske/yüz siperlerini ilk olarak Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi’nde ve Manisa Merkez Efendi Hastanesi’ndeki sağlık çalışanlarının kullanımına sunduk. İkinci aşamada, üretim tesisimizin bulunduğu Manisa ve İnci Holding’in merkezinin bulunduğu İzmir’deki hastanelere de temin etmeyi ve sağladığımız bu sosyal faydayı genişletmek istiyoruz. Şu sıralar hastanelerin başhekimlikleri ile koordinasyon sağlamaya çalışıyoruz.

Koruyucu siperlik maske üretiminizin yanında başka bir ürün üretme planınız var mı?
     Şu aşamada tek bir ürüne odaklanıp, en hızlı ve en yüksek adetlerde katkı sağlamayı planlıyoruz. Farklı bir ürün üretme planımız bulunmuyor.

Covid-19 salgınına karşı yürüttüğünüz bu sosyal sorumluluk projesinde kaç kişi çalışıyor?
     ISM Minibar şirketimizde ofis çalışanlarımızın üçte biri şu anda bu sosyal sorumluluk projesi ile ilgileniyor. Bu vesile ile bu çalışmayı hayata geçiren, büyük özveri ile üretimini sağlayan tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Belirttiğimiz gibi bizim bir adım sonraki hedefimiz bu projenin katkısını büyütmek yönünde. Elinde 3D yazıcısı olan tüm şirketler, bizim yaptığımız gibi çevresindeki hastanelere bu faydayı sağlayabilir. Umarım bu anlamda bu proje bir örnek teşkil eder ve bu faydayı büyütmek için de katkı sunmuş oluruz. Bu yönde fayda sağlamak isteyen şirket ya da kişilere elimizdeki çizimleri ileterek destek olmaya hazırız. Hep birlikte bu günleri aşacağımıza inancımız tam.


+ Benzer Haberler
» Mermerciler müşteriye fiyat veremiyor
» İnşaat sektöründe bitmiş konut sıkıntısı
» Salep değil nişasta içiyoruz!
» Maske üreticisinin kârını ‘kutu’ aldı
» Ekmek fiyatında artış baskılandı
» Akaryakıt zammı taksicileri vurdu!
» 2. el araç pazarı yeni yıla güzel başladı
» MB’ye ‘merdiven altı ihracat’ uyarısı
» Diyaliz merkezleri ödeme güncellemesi bekliyor
» “Yüksek enflasyonla yolumuza devam edemeyiz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
  Ticaret 17.01.2022
  Ticaret 15.01.2022
  Ticaret 14.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni