• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İmalathaneler Mimar Kemalettin’den taşınacak

25 Ocak 2022 Salı 17:00
12
14
16
18

İmalathaneler Mimar Kemalettin’den taşınacak


   ► Avcı, Türkiye’nin, gelinlik sektöründe Avrupa’ya açılan en önemli kapılarından biri olan İzmir Mimar Kemalettin Moda Merkezi’nin taşınmasının gündemde olduğunu söyledi

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Türkiye’nin gelinlik, damatlık ve abiye talebinin yüzde 80’inin karşılandığı İzmir Mimar Kemalettin Moda Merkezi’nde showroomların yanı sıra imalathaneler de bulunuyor. Mimar Kemalettin’de imalathanelerin talebi kaldırmadığını, çarşının daraldığını dile getiren Mimar Kemalettin Moda Merkezi Derneği Başkanı İzzet Avcı, “Yer bakıyoruz, iyi bir yer bulunca taşınacağız. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer söz verdi, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener de her türlü desteği vereceğini söyledi. Showroom burada kalacak ama imalathaneyi taşıyacağız” dedi.

“GELİNLİKLER KİRALANIRSA ÜRETİM YÜZDE 30-40 DÜŞER”
     Mimar Kemalettin Moda Merkezi’nde imalathaneler olduğunu ifade eden Avcı, “Müşteriler artık kiralık gelinlik soruyor ancak burada gelinlik kiralanmıyor. Gelinlik kiralamaları olursa üretim yüzde 30-40 düşme eğilimine girer. Atölyeler burada olduğu için müşteriler kumaşta veya modelde istediği gibi değişiklik yapabiliyor. Çarşı artık daralıyor, yer yok. İmalathaneler talebi kaldırmıyor. Bu nedenle yer bakıyoruz, bulunca taşınacağız. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer söz verdi. İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener de her türlü desteği vereceğini söyledi. Ayakkabıcılar ve mobilyacılar taşındı, sıra bize geldi. Showroom burada kalacak ama imalathaneyi taşıyacağız” ifadelerinde bulundu.

“TÜRKİYE’DEN MODEL ALIP YURTDIŞINDA SERİ ÜRETİYORLAR”
     Döviz kurunun yükselmesiyle birlikte yurtdışından gelen müşterilerin arttığını söyleyen Avcı, “Gurbetçiler ülkelerinden alacağı bir gelinlik fiyatına, buradan kına ve nişan kıyafetini alıyor. Geçen sene de yurtdışından çok gurbetçi geldi. Esnafa yaradı” dedi. 2022 Ocak’ta İtalya ve Portekiz’den alıcıların geldiğini ifade eden Avcı, “Çin’de üretilen gelinliklerin Avrupa’ya ulaşması Covid-19 salgınından dolayı aksadı. Polonya’da bile gelinlikte çıta yükseldi. Ukrayna’dan Avrupa’ya gelinlik ihracatı başladı. Türkiye de Alternatif olarak pazara girdi. Türkiye’de çok güzel gelinlik modelleri üretiliyor. Ancak Avrupa’da sade gelinlik istiyor. O nedenle yurtdışındaki firmalardan gelip numune alıyorlar, kendi ülkelerinde bu modelleri sadeleştirip seri üretim yapıyorlar. Türkiye’de de ileride seri üretim mutlaka olacak. Biz de üretimin seri olmamasının nedeni gelinliklerin çoğunluğunun boncuk işi olması, el emeği çok. Kalitemiz yüksek” diye belirtti. Avcı, “Gelinlikçilerin çoğu İstanbul’dan İzmir’e taşındı, kumaşçıların çoğunluğu burada şube açtı. Ustaların çoğunluğu İzmir’de” dedi.

“BONCUK İŞLEMECİLERE İHTİYAÇ VAR”
     Gelinlik sektöründe ara eleman sıkıntısı yaşandığını ifade eden Avcı, “Ara eleman sıkıntımız var. Çırak yetişmiyor. Öğrenciler üniversiteden gelip çıraklık yapamıyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden modelist ve stilist öğrenciler gelip çalışıyor. Meslek liselerinden öğrencileri İŞKUR ile haftada 3 gün çalıştırma imkanımız oluyor. Çocuklar temelden yetişiyor, mesleği öğreniyorlar. Ancak bizim boncuk işlemecilere ihtiyacımız var. Bir dönem roman vatandaşlara evlerinde üretim yapmaları için kurs verdik. Kumaş ve makina desteği sağladık. Onlar da ufak tefek işe başladılar” diye belirtti.


+ Benzer Haberler
» Üzümcü fiyatta artış bekliyor
» İklim değişikliği orman yangınlarını körüklüyor
» Elektriğe zam ALS’linin nefesini kesti
» Klima ile serinlemenin maliyeti artıyor
» KV indirimi ihracatı ve üreticiyi teşvik edecek
» “Yabancı yatırımcının ilgi odağı olmaya devam ediyoruz”
» Ukraynalı turistin yerini İngiliz dolduracak
» Konut davalarında patlama yaşanıyor
» Tarladaki kimyasalı ‘atıktan gübre’ silecek
» Elektrik zammı yenilenebilir enerjiye talebi artırdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni