• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İlaç zammı eczacının kârını eritiyor

05 Ağustos 2022 Cuma 23:00
12
14
16
18

İlaç zammı eczacının kârını eritiyor


   ► Tuncay Sayılkan: Vatandaş ve eczacı, ilaç fiyatını belirleyen sistemin mağduru oluyor

           GÜLCİHAN ALTINKAYA     
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz ayına ilişkin fiyat artışlarını açıkladı. Bu verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuzda yüzde 2,37, Yurt İçi Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) 5,17’ye yükseldi. Tüketici fiyatlarında temmuz ayında en fazla fiyat artışı yüzde 18,66 ile ilaçlarda yaşandı. İnsanlar ilaç ücretlerini karşılamakta zorlandıkları için geçtiğimiz aylarda eczanelerde veresiye ilaç satışında artış yaşanmıştı.  Resmi Gazete’nin 8 Temmuz 2022 tarihli sayısındaki karara göre, ilaç fiyatını belirleyen euro değeri yüzde 25 artırıldı.

     Fiyatı düşük kaldığı için üretilmeyen az sayıda ilaç grubuna da ayrıca yüzde 20 zam yapıldı. Bu karar ile, ilaçların depocuya satış fiyatının 100 TL’ye kadar olan kısmı için eczacı kârı yüzde 25’ten yüzde 28’e, 100-200 TL arasında olan kısmı için yüzde 16’dan yüzde 18’e ve 200 TL üstünde kalan kısmı için yüzde 12’den yüzde 13’e çıkarıldı. İlaçlarda depocuların kâr oranları ise değişmedi.
     İlaç fiyatlarındaki artışa ilişkin değerlendirmelerde bulunan İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, “İlaca her zam geldiğinde eczacıların ortalama karlılığı azalıyor. İlaç fiyatlarının artmasını en son isteyen meslek grubu eczacılar. İlaç fiyatlarına yapılan zamdan bugün itibariyle ekstra bir kazancımız yok” dedi.

“MALİYETLER ARTARKEN KARLILIK DÜŞÜYOR”
     Firmaların ve depoların sabit kar marjı olduğunu dile getiren Sayılkan, “İlaca her zam geldiğinde ise eczacıların ortalama karlılığı azalıyor. İlacın fiyatı 100 TL’yi geçerse karımız yüzde 28’den 18’e düşüyor. 200 TL’yi geçerse 13’e düşüyor. Bunlar brüt rakamlar. Her gelen zamla ilaç fiyatları 100-200 TL’yi geçtiğinde bizim ortalama karlılığımız 20’nin altına düşüyor. Zam gelmesini en son isteyen meslek grubu eczacılar. İlaç fiyatını belirleyen sistemin ve zamların mağduru vatandaş ve eczacı. Firmalar, maliyet artışı, enflasyon, çalışanların maaşları, asgari ücretteki zamlardan sonra nedeniyle sürekli zam talep ediyorlar. Sağlık Bakanlığı da ilaç-fiyat kararnamesi gereği belirli aralıklarla değerlendirip cevap veriyor. Sadece şubat ayında bir kere zam yapılıyordu. Ancak yıllar sonra ilk defa temmuz ayında bir kez daha zam yapılmak zorunda kalındı” değerlendirmelerinde bulundu.

“ÖNEMLİ OLAN İLACIN BULUNABİLİR OLMASI”
     Eczanelerin maliyetlerindeki artışa da değinen Sayılkan, “Personele verilen maaş, elektrik faturaları ve kira ücretleri artıyor. Tabi ki maliyetler bu denli artarken karlılığımız düşerse ekonomik sıkıntı yaşıyoruz. Türkiye’deki euro hesabıyla bakarsak ilaçlar şu anda yurt dışındakilerin yarı fiyatına satılıyor. İlaç fiyatlarında euro değeri 7,86’da sabitlendi. Gerçekte 18,37 olan euronun ilaç fiyatları söz konusu olduğunda 7,86’da sabitlenmesi sorun yaratıyor. Birçok ilacın bulunamama nedeni bu. Resmi Gazete’de piyasada bulunamayan ilaçlara yapılan yüzde 20 zam, bu şartlarda bu ilacı üretemem diyen firmaları teşvik etmek için yapıldı. Ancak o ilaçların yine bir kısmı piyasada yok” diye konuştu.
 


+ Benzer Haberler
» Elektrik sayaçları karaborsaya düştü
» Ege’den Samos’a feribot seferleri arttı
» Navlunda fiyatı sonbahar belirleyecek
» Kooperatif marketlerinde kademeli indirim kaosu
» Tekstil ihracatında resesyon kaygısı
» Sağlık Sistemi’ndeki kaos ‘özel’deki harcamaları arttırdı
» Kuyumculara ayar ve patent uyarısı
» Ayakkabı boyasına bir yılda %700 zam
» Zeytinde ‘Var-Yok Yılı’ makası azaldı
» Dağıtmalık değil, ‘tadımlık’ aşure


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni