• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İlaç yokluğunun sebebi ‘kur’ kaynaklı”

24 Ocak 2022 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

“İlaç yokluğunun sebebi ‘kur’ kaynaklı”


   ► Saydan: Şubat ayında gerçekleşecek ilaç euro kuru güncellemesi öncesinde 3-5 adet gibi kotalarla eczanelere verilen ya da yok denilen ilaçlar hasta mağduriyeti oluşturuyor

           KÜBRA TOPAL      
     Şubat ayında gerçekleşecek ilaç euro kuru güncellemesi öncesinde, piyasada bulunmayan ilaçlar sorunu her yıl olduğu gibi yine gündemde. Özellikle antibiyotikler, çocuk şurupları, burun spreyleri gibi ilaçlar bulunamıyor. Bu durum nedeniyle hem vatandaş hem eczacı mağduriyet yaşıyor. İlaç yokluğu sorunuyla ilgili açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Fiyat artışı öncesinde özellikle ocak ayında birçok ilaç, firmalar ve ecza depoları tarafından eczanelere tevzi olarak, yani kısıtlı sayıda gönderiliyor ve bu durum eczanelerdeki talebi karşılamıyor. 3-5 adet gibi kotalarla eczanelere verilen ya da yok denilen ilaçlar hasta mağduriyeti oluşturuyor” dedi.

“ANTİBİYOTİK, ÇOCUK ŞURUPLARI, GRİP İLAÇLARI BULUNMUYOR”
     Son zamanlarda özellikle antibiyotikler, çocuk şurupları, burun spreyleri, grip ilaçları, bazı tansiyon ve onkoloji ilaçlarının bulunamadığından bahseden Saydan, bu sorunun kaynağının eczaneler olmadığını belirtti. Saydan, “Her yıl olduğu gibi bu yılda ilaç euro kuru artışı öncesinde piyasada ilaç yokluğu yaşanıyor. İlaçlar, firmalar ve ecza depoları tarafından tevzi uygulaması kapsamında günlük hiçbir eczanenin talebine tam karşılık vermeyecek oranda 3-5 adet gibi kotalarla eczanelere veriliyor ya da yok denilerek gönderilmiyor.

     Ancak, şubat ayındaki fiyat değişikliği geçerli olduktan hemen sonra söz konusu ilaçlar bir anda piyasaya çıkarak tedarik edilebiliyor. Bu da bazı firma veya dağıtım kuruluşlarının söz konusu ilaçları stok yaparak eczaneleri ve dolayısıyla vatandaşı mağdur ettikleri yönünde kanaat oluşmasına sebep oluyor. Euro artışı beklendiği için ilaç üretim ve ithalatının ertelenmesine bağlı olarak ecza depoları ve ilaç firmaları stoklarındaki ilaçların sevkiyatını minimum seviyede tuttuklarından dolayı piyasada bulunmayan ilaç sayısında hızlı bir artış yaşanıyor” diye konuştu.
     Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulunduklarını da sözlerine ekleyen Saydan, “TEİS olarak,  vatandaşın mağdur olmaması ve eczacıların töhmet altında bırakılmaması için, Sağlık Bakanlığı’nın İTS üzerinden aylık ortalama ilaç akışına bakarak yapacağı inceleme ile ilaç akışını kesen ya da azaltan firma ve dağıtım kuruluşlarının tespit etmesini ve bu duruma müdahale etmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“İLAÇTA 8 YILDIR KUR DÜZENLEMESİ BEKLENİYOR”
     İlaçta, senede 1 kez şubat ayında euro kurunun belirlendiğini ve sabitlendiğini aktaran İzmir Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Sayılkan, “Geçen sene şubat ayında euro kuru 4,57 olarak belirlenirken şu ana kadar euro kuru 15 TL civarlarında. Bu durum ise ham madde ve imalat giderlerinde sıkıntıya yol açtı. Bu nedenle firmalar üretimi yavaşlatarak zararları azaltmaya çalışıyorlar. Her bir kutuda zarar ettikleri için daha az üretmeye ya da kapasitelerinin çok üstüne çıkmadan sadece rutin üretim yapmaya başladılar. Bu yüzden kur zammını senede bir kez değil, yılda 4 kez daha küçük oranlarda yapıp sektörü rahatlatmak gerekiyor. Ben 8 yıl önce bu açıklamanın aynısı yapmıştım yani 8 yıldır değişen bir şey olmamış.

     Dövize bağlı olarak yılda bir zam bizi zorluyor, vatandaş ilaçsız kalıyor. İnsanlar 8 yıldır ilaçların ocak ve şubat başında bunmayacağını biliyorlar. Eylül ve ekimden itibaren herkes kendince belirli miktarda ilaç bulundurmaya çalışıyor bu da piyasada ilaç bulunmamasını körüklüyor. Sonuç olarak yöntemin değişmesi gerekiyor” diye konuştu.
     Kur mevzusunun hızlı bir şekilde çözülmesi gerektiğini vurgulayan Sayılkan, “Herhangi bir sarf malzemesi olsa sorun yok. Ama insan sağlığını doğrudan ilgilendiren ürünlerde bu kadar ağırdan alıp, bu kadar duymazdan gelmeyi anlamıyorum. Şimdiye kadar bu işin çoktan çözülmesi gerekiyordu” dedi.


+ Benzer Haberler
» Üzümcü fiyatta artış bekliyor
» İklim değişikliği orman yangınlarını körüklüyor
» Elektriğe zam ALS’linin nefesini kesti
» Klima ile serinlemenin maliyeti artıyor
» KV indirimi ihracatı ve üreticiyi teşvik edecek
» “Yabancı yatırımcının ilgi odağı olmaya devam ediyoruz”
» Ukraynalı turistin yerini İngiliz dolduracak
» Konut davalarında patlama yaşanıyor
» Tarladaki kimyasalı ‘atıktan gübre’ silecek
» Elektrik zammı yenilenebilir enerjiye talebi artırdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni