• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İhracatta %25, ithalatta %35 artış

05 Mayıs 2022 Perşembe 17:00
12
14
16
18

İhracatta %25, ithalatta %35 artış


   ► TİM verilerine göre, 2022 Nisan ayında ihracat 23,4 milyar dolar olurken, ithalat 29,5 milyar dolar olarak gerçekleşti

           HABER MERKEZİ      
     Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Nisan 2022 Dış Ticaret Rakamları, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla düzenlenen toplantıda açıklandı. Açıklanan verilere göre, Nisan ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 25 artışla, 23,4 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Nisan ayı ithalatı ise yüzde 35 oranında artışla 29,5 milyar dolar oldu. En çok ihracat gerçekleştiren sektörlerde yüzde 53 artışla 3,3 milyar dolara ulaşan kimyevi maddeler ve mamulleri ilk sırada yer alırken, yüzde 11,5 artışla 2,7 milyar dolara ulaşan otomotiv endüstrisi ikinci, yüzde 25,6 artışla 2 milyar dolar ihracat gerçekleştiren hazırgiyim sektörü ise üçüncü sırada yer aldı. İhracatçıların nisan ayında en çok ihracat yaptığı ilk 3 ülke; 2 milyar dolarla Almanya, 1,8 milyar dolarla ABD ve 1,2 milyar dolar ile Birleşik Krallık oldu. 2 bin 80 firma da bu ay ilk kez ihracat gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, “Yılın ilk çeyreğini son derece başarılı bir performansla kapatmış, çeyreklik ihracatımızı 60 milyar doların üzerine taşımayı başarmıştık.  Son rakamların neticesinde, 250 milyar dolara giden yolda 15 milyar dolar artıdayız. Artık net bir şekilde görüyoruz ki, Türkiye ihracatta yaptığı bu atılımın meyvelerini toplamaya başlamıştır. Yıl sonu 250 milyar doları hedefine inşallah yılı tamamlamadan ulaşacağız” dedi.

“250 MİLYAR DOLARA GİDEN YOLDA 15 MİLYAR DOLAR ARTIDAYIZ”
     Genel ihracat rakamlarında, yılın ilk çeyreğini son derece başarılı bir performansla kapattıklarını, çeyreklik ihracatı 60 milyar doların üzerine taşımayı başardıklarını kaydeden Gülle, bu başarının ivmelenerek devam edeceğini önceki aylar da ifade etmiş olduklarını söyledi. Gülle, “Nisan ayında ulaştığımız 23,4 milyar dolarlık ihracat yıl sonu 250 milyar dolar ihracat hedefimize giden yolda çok önemli bir adım oldu. Bu başarıların küresel ölçekte ciddi belirsizliklerin olduğu bir dönemde kaydedildiğini özellikle vurgulamak istiyorum. Bu süreçte ihracatçılarımız devletimizin her kademesiyle koordinasyon halinde çalışabiliyor” diye konuştu. 2022 yılında belirledikleri 250 milyar dolar hedefine ulaşmak için ihracatı geçen yıla göre her ay 2,1 milyar dolar artırmalarının gerektiğinin altını çizen Gülle, “Biz bu ay, ihracatımızı bu rakamın neredeyse iki katı kadar artırdık. Son rakamların neticesinde, 250 milyar dolara giden yolda 15 milyar dolar artıdayız. Mevcut ivmenin yükselişle devam ediyor olması, son derece önemli” dedi.

“KİMYA SEKTÖRÜ İHRACATTA İLK SIRADA”
     25 sektörün ihracatını artırdığını ve 21 sektörün ihracatında yüzde 10’dan fazla artış kaydedildiğini belirten Gülle, “Bu ay 3,3 milyar dolar ile ihracatını rekor bir düzeye taşıyan kimya sektörümüz ilk sırada yer alırken, 2,7 milyar dolara ulaşan otomotiv sektörümüz ikinci ve 2 milyar dolar ihracat gerçekleştirilen hazırgiyim sektörümüz ise üçüncü oldu. Bu sektörlerimizin yanı sıra, sektörel anlamda en dikkat çekici artışlar, demir ve demir dışı metaller ile çelik sektörlerimizde yaşandı. Tam 8 sektörümüz nisan ayında ihracat rekoru kırdı. Farklı sektörlerde aynı anda kaydedilen bu başarılar Türkiye’nin topyekün bir üretim ve ihracat hamlesi içinde olduğunun ispatıdır” diye konuştu.
     Nisan ayında 61 ilin ihracatını artırma başarısı gösterdiğini ifade eden Gülle, en çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 ili sırasıyla yüzde 30 artış ile 9,4 milyar dolarla İstanbul, yüzde 48 artış ile 1,9 milyar dolarla Kocaeli ve yüzde 41 artış ile 1,4 milyar dolarla İzmir şeklinde sıraladı. Gülle, ihracat artışıyla dikkat çeken diğer illerin ise ihracatını 200 milyon dolar artıran Ankara ile 94 milyon dolar artıran Denizli olduğunu belirtti. 16 ilin tarihlerinin en yüksek ihracatını gerçekleştirdiğini belirten Gülle, “Yeni yatırımlar devreye girdikçe Anadolu’da ihracatımız süratle artmaya devam ediyor. Nisan ayında, Yozgat’ın ihracatını 4 katına, Nevşehir’in ihracatını 2,5 katına çıkardığını özellikle vurgulamak istiyorum. Bu başarılı performans için tüm illerimizi tebrik ediyorum” dedi.

“EN ÇOK ALMANYA, ABD VE İNGİLTERE’YE İHRACAT GERÇEKLEŞTİRİLDİ”
     İhracatçıların en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk 3 ülkenin yüzde 21 artış ile 2 milyar dolarla Almanya, yüzde 50 artış ile 1,8 milyar dolarla ABD ve yüzde 12,4 artış ile 1,2 milyar dolarla Birleşik Krallık olduğunu belirten Gülle, “Aralarında Almanya, ABD, İsrail ve İspanya’nın da dahil olduğu tam 27 ülkeye ihracatta rekor kırdık. İsrail ve İspanya’da geçen ay yoğun bir katılımla ticaret heyetleri gerçekleştirmiştik. Akabinde gelen bu başarı bizler için sevinç kaynağı oldu. İspanya’ya ihracatımız 270 milyon dolar, İsrail’e ihracatımız 190 milyon dolar artış kaydetti. Bu ay ilk kez bir ülkeye 2 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdik” dedi.

AB’YE İHRACAT YÜZDE 29 ARTARAK 10 MİLYAR DOLARA ULAŞTI
     Ülke gruplarına göre ihracata bakıldığında ise, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne olan ihracatının yüzde 29 artışla, 10 milyar dolara ulaştığını ifade eden Gülle, “AB’nin ihracatımızdaki payı ise, yüzde 42 oldu. AB haricindeki diğer Avrupa ülkelerini de dahil ettiğimizde, Avrupa kıtasının nisan ayı ihracatımızdaki payı yüzde 55 oldu. Diğer ülke gruplarında ise, Yakın ve Orta Doğu ülkelerine 3,9 milyar dolar, Afrika kıtasına 2,9 milyar dolar, Kuzey Amerika’ya 2 milyar dolar ve Uzak Doğu ülkelerine 1,6 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Sahra altı Afrika’ya ihracatımız ise yüzde 68’in üzerinde artış kaydederek ilk defa bir ay içerisinde 1 milyar doları aştı” şeklinde konuştu. İhracat birim fiyatında pozitif ivmenin devam ettiğini dile getiren Gülle, “Birim ihracat değerimiz geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artışla 1,44 dolara yükseldi. Miktar bazında ihracatımız ise, yüzde 4 artarak 16,2 milyon ton olarak gerçekleşti” bilgilerini verdi. Firmaların ihracata duydukları yoğun ilginin 2022 yılında da ihracatçı firma sayısına yansımaya devam ettiğini belirten Gülle, “2 bin 80 firmamız, bu ay ilk kez ihracat yaparak ihracat ailemize katıldı. Yeni firmalarımız, nisan ayında 123,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu ay ihracat yapan firma sayımız ise 48.938 oldu” dedi.

“NİSANDA DIŞ TİCARET FAZLASI VERDİK”
     TL ile gerçekleştirilen ihracattaki yükselişin devam ettiğini vurgulayan Gülle, “TL ile açılan beyannamelere göre, 162 ülkeye toplam 8,7 milyar TL tutarında TL ile ihracat gerçekleştirildi. Nisan ayında Türk Lirası ile ihracat yüzde 55 arttı. Bir diğer müjde ise ihracat ailemizin en önem verdiği başlıklardan olan dış ticaret dengesinden geldi. Rakamlara enerji hariç bakıldığında bu ay dış ticaret fazlası vermeyi başardık. Enerji hariç ihracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 101’e yükseldi. Artık net bir şekilde görüyoruz ki, Türkiye ihracatta yaptığı bu atılımın meyvelerini toplamaya başlamıştır. Enerji dahil doğrudan dış ticaret fazlası vereceğimiz günler ise yakın” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» 20 ve 21 Mayıs COVID rakamları aynı gün açıklandı
» COVID rakamları bir gün geç açıklandı. 20 Mayısta 1.017 yeni vak’a belirlendi
» Palandöken: Mobilya ve beyaz eşyada taksit sayısı artırılmalı
» Cari açığın kapanmasına hazır giyimciden 21 milyar $ katkı
» Tarımsal sulama yapılarının finansman maliyetleri düzenlendi
» Yüreğir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı araç kiralama hizmeti alacak
» İzmir, geri dönüşüm teknolojileri tanıtımında öncü oldu
» Benzine 1,02 TL indirim
» Gelecek nesiller için canlı çeşitliliği bize emanet
» Didim, gayrimenkul yatırımcılarının gözdesi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni