• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İFK 2022’de güncellenmeli

10 Ocak 2022 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

İFK 2022’de güncellenmeli


           HABER MERKEZİ      
     Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan 2022’den beklentilerini açıkladı. 2022 yılında öncelikli beklentilerinin İlaç Fiyat Kararnamesi (İFK)’nın güncellenmesi olduğunu söyleyen Saydan,  “Eczane eczacıları olarak kademeli (regresif) karlılık oranı ile çalışmaktayız. Yayınlanmasının üstünden 13 yıl geçmesine rağmen hiç güncellenmemiş olan beşeri ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan karlılık tablosundaki kademe oranlarının mevcut piyasa koşullarına uygun olacak şekilde güncellenmesi gerekmekte. Eczane sahibi eczacılar için ilaç fiyatları sadece; vatandaşın ulaşabileceği, erişebileceği kolaylıkla alarak tedavi olacağı fiyatlar olması açısından önemlidir” ifadesine yer verildi.

“MESLEK HAKKI  GÖRMEZDEN GELİNDİ”
     Dünya Sağlık Örgütü eczacılık mesleği için ‘ticari kaygıdan uzak olmalıdır’ demek olduğunu anımsatan Saydan,  “Her ülke kendisine özgü bir eczane çalışması yapmış ve ilaç karının yanı sıra kutu başı veya reçete başı veya her ikisi birden ‘meslek hakkı’ ilave etti. Biz de ise Avrupa Birliği’nde uygulanan kademeli karlılık gelmiş lakin Avrupa Birliği’nde olan ‘meslek hakkı’ uygulaması unutuldu ya da görmezden gelindi. Bildiğiniz üzere bizim asıl bakanlığımız yani hiyerarşik olarak bağlı olduğumuz amir bakanlığımız Sağlık Bakanlığı’dır. Ancak SGK’da yaptığı düzenlemelerle bizi ekonomik açıdan etkileyen bir kurumdur. Sağlık Bakanlığı’nın İFK’daki oranları, SGK’nın da sözleşmedeki oranları biran evvel Maliye Bakanlığı’nın Yeniden Değerleme Oranı tespitine uygun olarak güncellemesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.

“SGK SÖZLEŞMESİ DEĞERLEME ORANINA UYGUN GÜNCELLENMELİ”
     SGK tarafından Kamu Kurum İndirimleri (KKİ)’lerle ilgili soruna çözüm bulunması gerektiğini dile getiren Saydan şu sözlere yer verdi: “Bu görev Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nındır.  Yeniden değerleme yapılacak yılın ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olup, bu oran Hazine ve Maliye Bakanlığınca Resmî Gazete ile ilan edilmiş ve 2021 yılı için yüzde 36,20 olarak tespit edilmiştir. SGK Başkanlığı’nın bu orana göre eczane iskonto oranlarını ve cirolarını belirleyip eczacının elini ferahlatması gerekiyor.  İlaçların iskonto pazarlığını, ödemesini yapan kurumun İlaç Geri Ödeme Yönetmeliği’ne uygun olarak ‘taahhütname’ alarak bu görevi yapması gerekir. Bunu vatandaşa veya eczaneye bırakarak çözümleyemez. İlaç firmaları ödeme listesinde üste çıkmak için ölçüsüzce KKİ’ler vermeye cesaret ettiğine göre SGK da ilaç firmalarından taahhütname alırken ‘çıkacak KKİ’leri yapacağım’ imzası alabilir ve yılan hikayesine dönen KKİ sorunu çözülmüş olur. SGK sözleşmesinin yeniden değerleme oranına uygun bir şekilde güncellenmesi ve KKİ’ler için SGK’nın görevini yapmasıdır.”


+ Benzer Haberler
» Panelsan halka arz oluyor
» “Değişmeyen tek şey değişim”
» Sektörün fuarı; “Marble İzmir”
» Erkunt Traktör kendi motorunu üretiyor
» TUYAD Sektör İstişare Toplantısı gerçekleştirildi
» Şahinbey Belediyesi marangoz atölyesi malzemesi satın alacak
» Türk oyun girişim ekosistemi yatırımcıların gözdesi olmaya devam ediyor
» “Önümüze konan tüm engelleri aşıyoruz”
» Urla Özbek, fiyat ve konum avantajıyla dikkat çekiyor
» Yolcu360 çalışanlarıyla ortak oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.01.2022
  Ticaret 28.01.2022
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni