• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hedef; 18 uzak ülkeye 80 milyar $ ihracat

06 Temmuz 2022 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

Hedef; 18 uzak ülkeye 80 milyar $ ihracat


           HABER MERKEZİ      
     Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Uzak Ülkeler Stratejisi, İstanbul’da gerçekleştirilen lansmanla Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından tanıtıldı.
     Türk ihraç ürünlerinin bilinirliğinin artırılması için diziler ve filmler ile dijital oyunlar kullanılmasını ve sosyal medyadaki etkili isimlerle iş birliği yapılmasını kapsayan strateji ile 18 uzak ülkeye ihracatın artırılması hedefleniyor.

     Muş, lansmanda gerçekleştirdiği konuşmada, Türkiye’nin pandemi nedeniyle küresel üretim ve tedarik zincirinde yaşanan aksamaları fırsata çevirerek küresel pazardaki konumumuzu güçlendirdiğimizi belirtti. Muş, Uzak Ülkeler Stratejisi ile ihracat menzilini artırarak, Türkiye’nin gücünü pekiştireceklerini söyledi.
     Ortalama 3 bin 65 kilometre olan ihraç menzilini, dünya ortalaması olan 4 bin 740 kilometreye çıkarmak için çalıştıklarını ifade eden Muş, “Artık menzilimizi daha uzağa, ufkumuzu daha öteye götürüyoruz. İhracatta yeni rotamız uzak ülkeler. Uzak Ülkeler Stratejimizin lansmanını İstanbul’da gerçekleştirdik. Hedefimiz ülkemize uzak 18 ülkeye ihracatımızı 80 milyar dolara çıkarmak” diye konuştu.

     Küresel ölçekli ekonomik krizin dünya ticaretini darboğaza soktuğunu belirten Muş, “Türkiye ekonomisi bu zor süreçte yerinde saymamış ve önemli başarılara imza atmayı sürdürmüştür. 2021’de yüzde 11 oranında büyüme kaydederek son 10 yılın en güçlü büyüme hızına ulaşan ekonomimiz, 2022 yılının birinci çeyreğinde de yüzde 7,3 oranında büyümüştür. 2021 yılındaki büyümeye 5,3 puan pozitif katkı sağlayan ihracatımız, ilk defa 200 milyar dolar eşiğini aşarak, dünya ihracatı içerisindeki payını yüzde 1’in üzerine çıkarmayı başarmıştır. Böylece, 2021 yılında yüzde 32,8 artarak 225,2 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracatımız, büyümenin itici gücü olmuştur. Benzer şekilde, bu yılın ilk yarısında ihracatımız yüzde 20 artışla 125,9 milyar dolar seviyesine yükselerek makroekonomik göstergelerimizi olumlu yönde etkilemeye devam etmektedir. Bu güçlü performans ile sayın cumhurbaşkanımızın yıl sonu için işaret ettiği 250 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacağımızdan eminiz” açıklamasında bulundu.

TİCARET ANLAŞMALARI GÜNCELLENECEK
     Açıklanan strateji programına göre, başta Gümrük Birliği olmak üzere mevcut tercihli ticaret ve serbest ticaret anlaşmaları, hizmet ticaretini ve dijital ticareti de kapsayacak şekilde güncellenecek ve kapsamları genişletilecek. Böylece, ticaret ortaklarıyla ekonomik ve ticari ilişkiler derinleştirilecek.
     Strateji programı kapsamında, ticaret heyetleri uzak ülkelere özel ziyaretler yapacak, “Made in Türkiye” markası öne çıkarılacak, dijital oyunlara ve filmlere ürün yerleştirme çalışmaları yapılacak, dünya kupaları ve moda haftalarında Türk markalarının sponsorluğu desteklenecek, lüks ürünlere özel pazarlama stratejisi geliştirilecek, Türk oyunlarının tanıtımına yatırım yapılacak.


+ Benzer Haberler
» Tarım zehirlerinde rekor artış
» Elleçlenen yük miktarı 7 ayda 319.6 milyon tonu aştı
» Arsa değerleri bir yılda %78 arttı
» Su ve Kanalizasyon Hizmetlerinde Uyulacak Esaslarda değişiklik yapıldı
» Varlık Barışı işleyişine dair tebliğ yürürlükte
» Bakan Nebati: IMF’den borç alınmadı
» Aktif elektrik enerjisi toptan satış tarifesinde yeni rakamlar yayımlandı
» İhracat İklimi Endeksi’nde iyileşme sona erdi
» Aylık en yüksek reel getiri DİBS’de oldu
» RK’dan Nuh’un Ankara’ya soruşturma


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni