• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye’deki seyyarlar tek çatıda birleşecek

06 Aralık 2021 Pazartesi 00:00
12
14
16
18

Türkiye’deki seyyarlar tek çatıda birleşecek


           HABER MERKEZİ      
     Türkiye’de ilk kez İzmir’de kurulan Seyyar Esnaf ve Sanatkarlar Meclisi, ülke genelinde yaklaşık 6.5 milyon sokak satıcısını ve sanatçısını tek çatı altında toplayacak. İlk toplantı ise 10 Aralık’ta yapılacak.
     İzmir’de yaklaşık 2 yıl önce hayata geçen İzmir Seyyar Esnaf Derneği’nin benzer dernek ve kooperatifleri re yanına alarak oluşturduğu İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkarlar Meclisi şimdi de konfederasyon kurmak için çalışıyor. İzmir’den çakan kıvılcımın Türkiye’yi sarmaya başladığını söyleyen İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkarlar Meclisi Başkanı Evren Laçin, her geçen gün büyüyen bu yapının Erzurum’dan Edirne’ye, Giresun’dan Tarsus’a kadar ülkenin dört bir yanında yankı bulduğunu belirtti.

ÜLKE GENELİNE YAYILIYOR
     Günlük işlerle yaşamını sağlayan sokak satıcılarının yaşadıkları sıkıntılar ve sorunlara ortak çözüm bulmayı amaçladıklarını kaydeden Laçin, “Türkiye’deki tüm seyyar esnaf ve sanatkarları bir çatı altında birleşme çalışmalarına başladık. 10 Aralık Cuma günü ülkemizin dört bir yanındaki benzer dernek ve kooperatif yöneticileriyle yapacağımız online toplantıda, belirlenecek talepler ve önerilerimizi Ankara’ya gidip tüm siyasi partilerin genel başkanlarına bizzat ileteceğiz” dedi.

‘İMKANSIZ HALE GELDİ’
     Midyeciden gevrekçi ve suculara, geri dönüşümcülerden çiçekçilere kadar çok farklı alanlarda çalışan sokak çalışanlarının pandemi ve hayat pahalılığı nedeniyle büyük bir kriz içinde olduğunu belirten Laçin, zorlaşan çalışma koşullarında eve ekmek götürmenin imkansız hale geldiğini kaydetti. Laçin, “Sadece biz sokak esnafları ve sanatkarları değil pazarcı esnafımız ile küçük esnafımız da bizimle aynı kaderi paylaşmakta. Artan fiyatlar karşısında sınırlı geliri olan öğrencimiz, emeklimiz, asgari ücretli çalışanlarımız; domatesi taneyle, salçayı gramla, gevreği bile yarım yemeye başladı. Küçük üretici dediğimiz köylümüzün ürünleri tarlada kaldı. Çoluk çocuk çalışmamıza rağmen geçim şartlarımız daha da zorlaştı” ifadelerini kullandı.

YÜZ BAŞKAN BULUŞUYOR
     Sokak emekçilerinin onurlu bir yaşam sürmesi için birlik olma zamanının geldiğini açıklayan Evren Laçin şunları söyledi: “Biz İzmirli seyyar esnaf ve sanatkarlar olarak 30 dernek ve kooperatif bir araya gelerek 50 bine yakın sokak esnafını kurduğumuz Meclis’te temsil etmeye başladık. Ülkemizin birçok kentinden aldığımız tebrik telefonları bizim bu işleri nasıl gerçekleştirdiğimize dair sorular, bize yeni bir sorumluluk yükledi. Bu sorumluluğumuz gereği Van’dan Edirne’ye, Eskişehir’den Mersin’e kadar ülkemizin tüm kentlerinde, kasabalarında yaşayan sokak emekçilerini ve sokak sanatçılarımızı ülke çapında birlik olmaya davet ettik. Şimdiki gibi sadece İzmir’i değil tüm Türkiye’yi kapsayacak Seyyar Esnaf ve Sanatkarlar Meclisi’mizin temellerini atmak için 10 Aralık cuma günü saat 19:00’da yüze yakın dernek ve kooperatif başkanlarımızla bir araya geleceğiz. Ardından başta hükümet yetkilileri olmak üzere tüm siyasi parti liderlerine ve belediye başkanlarımıza sorunlarımız ile çözüm önerilerimizi daha güçlü ve organize şekilde ileteceğiz.”


+ Benzer Haberler
» “Enerjide dışa bağımlılığımız son bulmalı”
» 2021’de 1 milyon 153 bin 165 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
» İTB’nin 2021’de toplam işlem hacmi %51 arttı
» Sermaye piyasası araçları ihracında teminat düzenlemesi
» Tarımsal gıda tedarik zincirlerinde maliyet ve fiyat takibini iyileştirmeye yönelik yeni bir proje başladı
» Wellbees, insan kaynaklarının rüya takımını kurdu
» Bilgisayarını al gel!
» Amaç etki yatırımlarını artırmak
» Apsiyon ve Trendyol’dan iş birliği
» Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı bina yıkım işi yaptıracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni