• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Güzelbahçe Yerleşkesi Mimari Proje Yarışması kazananları belirlendi

02 Temmuz 2022 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Güzelbahçe Yerleşkesi Mimari Proje Yarışması kazananları belirlendi


   ► 52 eserin katıldığı Güzelbahçe Yerleşkesi Mimari Proje Yarışması’nda projeler 8 farklı alanda ödüllendirildi

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     İzmir Ticaret Odası (İZTO) Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın düzenlediği İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzelbahçe Yerleşkesi Mimari Proje Yarışması’nın ödül töreni gerçekleştirildi. 52 eserin katıldığı yarışmada projeler 8 farklı alanda ödüllendirildi.  Yarışmada birincilik ödülü Ekip Başı Mimarı’nın Kerim Misvaki olduğu 20 sıra numaralı proje oldu. İkincilik ödülü ise Ebru Yılmaz’ın ekip başı mimarı olduğu 36 sıra numaralı projeye verildi. Yarışmanın üçüncüsü ise Fatih Yavuz’un Ekip Başı Mimarı olduğu 33 sıralı proje oldu.

“ÇOK GÜÇLÜ VE BÜYÜK BİR AİLEYİZ”
     İZTO Başkanı Mahmut Özgener, “2021 yılında Türkiye vakıf üniversiteleri doluluk oranı ortalaması yüzde 74,93 iken, üniversitemizde yüzde 97,68 olarak gerçekleşti. Bu başarılı sonuç ile kayıtlanmada Türkiye ‘de en çok tercih edilen 4. Vakıf Üniversitesi olmamız, bizlere stratejimizin doğruluğunu bir kez daha teyit ediyor.19 bin 803 mezunumuz, 9 bin 815 öğrencimiz ve 800’ü aşkın akademisyen ve çalışma arkadaşımız var. Vakıf Mütevelli Heyet Üyelerimiz, 90 bin üyesi olan İzmir Ticaret Odamızla çok güçlü ve büyük bir aileyiz. Üniversitemiz için başarımızın tek ölçütü, Türkiye’deki başarı sıralamasını artırmak ya da çok proje üretmek ile sınırlı kalmamalı. Bizim için başarının en önemli kriterleri; ‘küresel ölçek’te tercih edilen, uluslararası rekabet gücüne sahip gençler yetiştirmek. Öğrencilerimizi, bu düşüncelerle yarınlara hazırlamak, motive etmek” diye konuştu.

“YOĞUN İLGİDEN DOLAYI ÇOK MEMNUNUZ”
     Yeni yerleşke projesinin hayata geçirilmesi ile gelecek nesillere karşı sorumluluklarını yerine getirerek onlara güzel bir armağan bırakmış olacaklarını söyleyen Özgener, “Yeni yerleşkemizin mimari projesi, Vakfımız tarafından ulusal, tek aşamalı ve serbest mimari proje yarışması olarak düzenlendi. 177 ön kayıt yapıldığı ve 52 ekibin yerleşkemiz için projelerini sunduğu yarışmamıza olan yoğun ilgiden dolayı da ayrıca çok memnun olduğumuzu ifade etmek isterim. Oluşturduğumuz 19 kişilik, alanlarında uzman, çok değerli jüri üyelerimiz; modern, çevreci, sürdürülebilir ve son teknolojiye uygun mimari anlayışı benimseyen projeler arasından seçimini yaptı ve 20 Haziran itibariyle çalışmalar tamamlandı” ifadelerine yer verdi.

     Özgener, “Mimar Kerim Miskavi’nin önderliğinde, Yüksek Mimar Elif Sarpaşar, Yüksek Mimar Şehir Plancısı Sabriye Derya Yüce ve Peyzaj Mimarı Cansu Güreser’e ait proje, jürimiz tarafından birinciliğe layık görüldü. Sayın Miskavi nezdinde 14 kişiden oluşan çalışma grubunu tebrik ediyor, projenin bizim hayallerimizi bir adım daha öteye taşıdığını da belirtmek istiyorum. Yeni kampüsümüzde ülkemizin ihtiyaç duyduğu vasıflara sahip, bilimi ve aklı kendisine referans edinen, özgüveni yüksek, modern ve geleceğe umutla bakan gençleri el birliğiyle yetiştireceğiz” dedi.

“KATILAN BÜTÜN ESERLER BİRBİRİNDEN DEĞERLİ”
     İzmir Ekonomi Üniversitesi rektörü Murat Aşkar ise konuşmasında, “Yaklaşık bir buçuk yıl süren kampüs ihtiyaçlarını belirleme yeniden gözden geçirme paydaşlarımızla gözden geçirme sürecinden sonra 10 Mart 2022 de ilan ettiğimiz yarışmaya eser gönderme süreci 7 Haziran 2022 de tamamlandı. Sonuçta yarışmaya 52 eser katıldı. Uzun saatler süren maraton sonunda birinci olan ismi belirledik. Katılan bütün eserler birbirinden değerli güzeldi. Üniversiteler mevcut bilgilerin özümsendiği, analiz edildiği, yeni bilgilerin üretildiği ülkelerin katma değeri yüksek ürün ve hizmet üretmeleri için çaba harcayan kurumlardır. Üniversitelerin zamanla büyüyen ve dönüşebilen yapılar olmaları zorunludur” ifadelerine yer verdi.

 


+ Benzer Haberler
» Kentsel dönüşümde kira desteği artıyor
» Egeli meyve sebze mamul sektörü ihracatını 1,5 milyar $’a çıkaracak
» Kısa vadeli dış borç stoku 134,8 milyar $
» Alman mühendislik firmasından İzmir’e büyük yatırım
» Sıfır araçta 6 ay sınırlamasına satıcılar dava açacak
» Bisiklet ve motorlu bisiklet kullanımına yeni düzenleme
» Huzurevi sakinlerine özel mutfak
» KARBEM’den YKS’de yüzde 81’lik başarı
» Buca Metrosu’nun yapımı için ilk kredi dilimleri geldi
» “Enerji arzımız için öncelik lisanslı tesisler olmalı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni