• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Güvenliğe ‘KAAN’ desteği büyüyor

06 Aralık 2021 Pazartesi 11:00
12
14
16
18

Güvenliğe ‘KAAN’ desteği büyüyor


   ► KAAN Projesi halen ülke genelinde özel güvenlik izni verilen 19 bin hizmet noktasında, 140 bin özel güvenlik görevlisi ve 21 bin 500 genel kolluk personelinin katılımıyla aktif bir şekilde devam ediyor.

           SEDA GÖK      
     Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği (GÜSOD) Başkanı ve Securitas Ülke Başkanı Murat Kösereisoğlu, Genel Kolluk-Özel Güvenlik İş Birliği ve Entegrasyon Projesi’nin(KAAN) başarılı olduğunu ve yıl sonuna kadar ülkenin genelinde uygulamaya geçeceğini söyledi.
     Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamındaki proje ile kolluk kuvvetleri ile özel güvenlik arasında etkili iletişim ve koordinasyon sağlamak, böylece maliyet düşüşü ve verimlilik amacının taşındığı belirten Kösereisoğlu, Avrupa’da bu uygulamaya benzer işbirlikleri olduğunu hatırlattı.

     KAAN Projesi halen ülke genelinde özel güvenlik izni verilen 19 bin hizmet noktasında, 140 bin özel güvenlik görevlisi ve 21 bin 500 genel kolluk personelinin katılımıyla aktif bir şekilde devam ettiğini ifade eden Kösereisoğlu, sistemde bugüne kadar 42 bin 400 bildirim yapıldığını söyledi. Kösereisoğlu, “Özel güvenliğin her zaman emniyetin asayiş hizmetlerini destekleyici bir rolü vardı ancak şimdiye kadar emniyet ve özellik güvenlik arasında doğrudan bir köprü kurulmamıştı. Bir olay gerçekleştiğinde normal bir vatandaş gibi 155’i arar, bilgi verirdik. Emniyet tarafından yapılan bir dizi çalışmayla özel güvenlikle asayişin arasında bir köprü kuruldu ve KAAN Projesi hayata geçti. Polis istihbarat ağına özel güvenlik personelini de dahil etti” dedi.

     Somut çıktılardan elde edilen verilerle projenin çok daha ileriye taşınabileceğini vurgulayan Kösereisoğlu, oluşturulan sistemin Avrupa’daki en büyük sayısal entegrasyon olduğunu kaydetti.
     Kösereisğlu, “Kamu ve özel sektörün bir arada çalıştığı, kamu güvenliğini tamamlayıcı bir rolü olan çok özel bir proje. Proje çok yeni ve yeni olmasına karşın faydası da ölçülebilir durumda. Proje alınan geri bildirim ve ölçümlemelerle geliştirilmeye açık” dedi.  Kösereisoğlu, ayrıca sistemin genel olarak halka sunulan güvenlik hizmeti kalitesini artırma yanında, müdahale edilmesi gereken olaylara yönelik verimin de arttığını, özel güvenlik personelin mesleki aidiyetinin yükseldiğini belirtti.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?
     KAAN Projesi, özel güvenlik noktası, özel güvenlik personelinin veri tabanı olan Özel Güvenlik Bilgi Sistemi Otomasyonu (ÖGNET) ile birlikte çalışıyor. Fiili olarak çalışan bir özel güvenlik personeli proje için oluşturulan uygulamayı mobil cihazına indiriyor ve kayıt olduktan sonra emniyetçe ÖGNET veri tabanı kullanılarak kayıtlıysa iletişim kanalı açılıyor. Özel güvenlik personeli, bu sistem üzerinden bildirmesi gerektiğini düşündüğü bir olay olduğunda yazılı olarak bildirimde bulunuyor, varsa fotoğraf ve video da gönderebiliyor. Bu bildirimler kolluk kuvvetinin sisteminde doğrudan görünüyor. Böylece değerlendirme ve müdahale daha verimli hale geliyor. Personelin bilgileri tanımlı olduğu için de gerekli olması halinde kolluk kuvveti zaman kaybetmeden ilgili personel ile iletişime geçebiliyor.


+ Benzer Haberler
» Market, mağaza ve ödeme noktaları ATM’ye dönüşüyor
» İmalathaneler Mimar Kemalettin’den taşınacak
» “Altın yeniden 1000 TL olacak”
» “İlaç yokluğunun sebebi ‘kur’ kaynaklı”
» UPK’dan üretim sorununa çözüm önerisi
» Ülke geneli OSB’lerde 72 saatlik elektrik kesintisi
» Dönüşemeyen gemiler tarih olacak
» Pandemi ‘promosyon’ alışkanlıklarını değiştirdi
» Mermerciler müşteriye fiyat veremiyor
» İnşaat sektöründe bitmiş konut sıkıntısı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni