• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gurur Polat: Bebek sahibi olmak artık daha kolay

14 Aralık 2018 Cuma 07:00
12
14
16
18

   ► Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Opr. Dr. Gurur Polat, bebek sahibi olmak isteyen çiftlere, “Tedavi sürecinde asla pes etmeyin, tüp bebek ile bebek sahibi olmak artık daha kolay” mesajını verdi.

     TÜP bebek tedavisindeki yenilikleri yakından takip eden ve uygulayan Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Opr. Dr. Gurur Polat ile Tepe Prime’deki kliniğinde keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Doğal yollarla bebek sahibi olamadıkları için anne baba olma özlemi çeken yüzlerce çifti bu hayallerine kavuşturan Dr. Gurur Polat, aynı durumdaki çiftlere umut dolu mesajlar verdi.

Tüp bebek tedavisinde önemli yenilikler yaşanıyor. Bu yenilikler nelerdir?
     Evet tüp bebek tedavisinde çok önemli gelişmeler oluyor. Örneğin; embriyoları beslediğimiz sıvı medyumlar gelişiyor. Dondurma, çözme teknikleri gelişiyor. En önemlisi de eskiden tüp bebek tedavisinde bebek tutmadığında neden tutmadığını açıklayacak elimizde herhangi bir done yoktu. Şimdi neden tutmadığını anlayacağımız bazı testler, yöntemler var, dolayısıyla ileriye yönelik olarak daha avantajlı durumdayız. Bir embriyo neden tutar ya da neden tutmaz; bu konu çok önemli olmaya başladı.
     Embriyo anneyle babanın ortak ürünü. Yani yarısı anneden yarısı babadan geliyor. Annenin de doğal bir savunma sistemi var. Kendisini yabancılara karşı korumak istiyor. Embriyo tamamen anneye ait olsa hiç bir sorun yok. Rahim onu kabul edecek ve içinde barındıracak. Ama babadan gelen yarı, biraz işi karıştırıyor. O zaman anne vücudunun, bir şeyin kendine doğru geldiğini anlaması ve onu dost olarak tanıması gerekiyor. Tanımaz ise embriyoyu reddediyor. İşte bebeği tanıma konusunda önce lenfosit aşısı çıktı ve çok işimize yaradı. Sonra bu aşılar kendini geliştirdi, gebelik aşılarının çeşitleri olarak devam etti. Aşılarla birlikte anne vücudu babadan gelen embriyoyu da dost olarak kabul etmeye, bebek tutunmaya başladı. 

Tüp bebek tedavisine engel hastalıkların teşhisi de kolaylaştı değil mi?
     Kesinlikle. Zaman geçtikçe testler, tetkikler, yöntemler daha da gelişmeye başladı. Mesela romatoid salgılar, trioid, guatr ile ilgili hastalıklar tüp bebek tedavisinde sıkıntı yaratan, embriyoyu vuran ve tutunmayı zorlaştıran durumlardır. Eğer bunların olduğunu bilirsek, ona karşı önlem alıyoruz. Tüp bebek tedavisinin ön hazırlıklarında ortamı uygun hale getiriyor, sonra embriyo transferine geçiyoruz. Yine bebeğin tutunmasını kolaylaştıran beyaz küreler veya embryoyu düşman kabul edip virüsmüş gibi ona saldıran lenfositler var. Eğer bunlarda bir dengesizlik varsa bebek yerleşemiyor.

Kök hücre yöntemi pek çok alanda denenmeye başladı. Tüp bebekte bunun yeri var mı?
     Tüp bebek uygulamalarındaki başarısızlığın nedenlerinden biri de rahim içi dokusunun (endometrium) kalınlığının yeterli olmaması. Genellikle 6 milimetre üstündeki kalınlık yeterli kabul edilirken, endometrial kalınlığın 6 milimetrenin altında olması halinde gebelik şansı düşük olarak kabul ediliyor. Rahim içi dokusunda kalınlaşmanın görülmediği anne adaylarında, tüp bebek uygulaması sırasında başarı olasılığını artırmak için yeni yöntemler geliştirilmeye çalışılıyor. Bunların başında anne adayının kendi kanından alınan kök hücre / trombosit ile rahim dokusunun istenen kalınlığa eriştirilmesi geliyor. Bu yeni yöntemde kadının kendi kanından destek olarak belli hücre gurubu alınarak rahim içine veriliyor. Böylelikle hem hücrelerden hem de içindeki büyüme hormonlarından faydalanmış olunuyor.

Bitkisel destek ürünleri kullanıyor musunuz?
     Sonuca pozitif etki edecek, kabul gören her şeyi, hastama zarar vermeyecek ise denerim. Bu amaçla soğan kürü, incir, keçiboynuzu, çörek otu gibi pek çok bitkisel ürün kullandım. Fakat yeterli cevap alamadığım için 7-8 molekülün bir araya getirildiği kombine ürünleri tercih etmeye başladım. Eskiden Q10, Omega 3, DHEA, E vit gibi pek çok ürünü ayrı ayrı yazıp günde 5-6 hap kullanırken, şimdi yeni ürünler ile kullanım kolaylığı olmaya başladı.
     Diğer taraftan, major Ozon terapi jinekolojik alanda özellikle Avrupa’da yıllardır uygulanıyor. Bunda ozonun bakterilere karşı savaşma özelliğinin yanı sıra, doku rejenerasyonuna olan pozitif etkisi büyük rol oynuyor. Sayılan özellikler sağlıklı bir gebeliğin oluşması için tüp bebek alanında da işimizi kolaylaştırıyor.
     Bu amaçla terapi majör (genel) veya lokal (rahim içi) olarak da uygulanabiliyor. Kadının rahatlayabilmesi, stresten uzaklaştırılabilmesi ve sonuçta gebelik şansının arttırılabilmesi amacıyla uygulanan major  ozonterapi hasta ve ailesi tarafından dahi fark edilebilen bir rahatlama sağlıyor ve gebelik sağlamada bize yardımcı oluyor. Bu alanda kullanılan diğer tedavi yöntemleri ise akupunktur ve hipnoz. Herhangi bir yan etkisi olmayan bu yöntemlerin başarıyı arttırma etkisi de oldukça yüksek görülüyor.

Tüp bebek genetik problemleri olan çiftlere de tavsiye ediliyor mu?
     Genetik problem varsa ve biliniyorsa, tanısı konulmuşsa, lokasyon belliyse özellikle biz zaten öneriyoruz. Bazı genetik geçişli hastalıklar dominant, bazıları ise resesif yani çekinik. Özellikle bu resesif olanlarda anne ve babanın birinin ya da ikisinin birden taşıyıcı olması bizim yapacağımız embriyoda aynı hastalığın olup olmadığını belirlemek için çok önemli bir yol gösterici oluyor. Yani genetik açıdan belli bir hastalığı olmayan embriyoyu seçip, sağlam olanı içeri vermek gibi bir hakkımız var artık.

Sürecek...

 


+ Benzer Haberler
» Tüp bebek tedavisi ekonomik daralmaya takılacak
» Tüp bebek stresine doğal çözüm
» Dünyada ve Türkiye’de tüp bebek uygulamaları: Geçmiş, günümüz, gelecek
» “İzmir tüp bebek tedavisinde cazibe merkezi olmaya aday”
» Türkiye, tüp bebekte ‘Üs’ oluyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni