• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Güçlü tarım alanlarında markalaşmalıyız”

27 Temmuz 2022 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

Korkmaz, tarım alanlarını artırmanın mümkün olmadığı birim alanlarda en önemli hedefin verimi artırmak olduğunu söyledi

“Güçlü tarım alanlarında markalaşmalıyız”


           HABER MERKEZİ      
     İzmir Ticaret Borsası Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı 26 Temmuz 2022 Salı günü video konferans aracılığıyla gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, ülkenin yağlı tohumlu ürünlerini, hububat ve pamuk üretiminin artırılması gerektiğini belirtti. Bu ürünlerin ekim alanları açısından birbirinin alternatifinin olmasının en önemli sorun olduğunu aktaran Korkmaz, “Tarım alanlarını artırmak mümkün olmadığına göre birim alanda verimi artırmak en önemli hedefimiz olmalı. Ayrıca üretim açısından güçlü olduğumuz alanlarda markalaşma çalışmalarına ağırlık vermemizde, zayıf olduğumuz alanlarda ise doğru hedefler belirleyip üreticilerimizi destekleyerek yol almamızda sonsuz fayda görüyorum” dedi.

TARIMSAL ÜRÜNLER İHRACATINDA YÜZDE 20’LİK ARTIŞ
     Bu yılının ilk 5 ayında genel ihracatta yüzde 19’luk artış olduğunu söyeleyen Korkmaz, “Tarımsal ürünler ihracatımızın yüzde 20, genel ithalatımızda ise yüzde 40, tarımsal ürünler ithalatında ise yüzde 25 artış var. Tarımsal ihracatımızda yaş ve kuru meyvelerin payı yüzde 16, sebze ve meyvelerden elde edilen ürünlerin payı yüzde 11 ve büyük çoğunluğu un olmak üzere hububat, süt ve pastacılık ürünleri ihracatımızın payı da yüzde 10. Tarımsal ithalatımızda ise sektörel durum özetle şöyle; hububatlar yüzde 29 ile en yüksek payı aldı, ham ve rafine yağların payı yüzde 16 ve yağlı tohumlu ürünler ve kaba yemlerin payı ise yüzde 16 oldu. Sebze ve meyve üretiminden önemli bir gelir elde ediyoruz. Ancak hububat ve yağlı tohumlu ürünlerde üretim açığımız olduğu için bu alanda ciddi bir ithalat gerçekleştiriyoruz. Bu ürün gruplarından elde edilen un ve bitkisel yağlarda yüksek ihracat gerçekleştirmiş olsak da özellikle yağlı tohumlu ürünlerde halen üretim açığımız bulunuyor” diye konuştu.
     Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen zirveye değinen Korkmaz, “Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında, Ukrayna’dan tahıl ve gıda maddelerinin güvenli sevk edilmesini sağlayacak anlaşma geçen hafta imzalandı. Mutabakat ile tahıl ve benzeri gıda ürünlerinin Ukrayna’ya ait üç liman üzerinden emniyetli bir şekilde nakliyatının yapılması amaçlanıyor. Planın icra ve denetimi de İstanbul’da kurulacak merkezden gerçekleştirilecek” ifadesine yer verdi.

“DOLAR GÜÇLENDİĞİNDE EKONOMİDE PARİTE KAYNAKLI ZARAR YAŞANIYOR”
     Pandemi, küresel iklim krizi ve son olarak Rusya-Ukrayna sonrası iş hayatının ve iş yapış şekillerinin eskisi gibi olmayacağını dile getiren Meclis Başkan Yardımcısı Güngör Şarman, “Günümüz iş dünyasında riskler ve kırılganlıklar hiç olmadığı kadar yüksek. Kendimizin hammadde tedarik, üretim ve pazarlama süreçlerinin iyi çalışması tek başına yeterli değil. Hiç beklemediğimiz gelişmeler adeta bir domino etkisi gibi dünyanın her noktasını ve her iş kolunu etkileyebiliyor. Bu duruma güncel bir örnek olarak euro/dolar paritesinde yaşananları gösterebiliriz. Aslında hiçbir müdahilimizin olmadığı paritedeki son gelişmeler, birey ve firma ölçeğinde farklı etkileri olsa da makro açıdan ülkemizi olumsuz etkiliyor. Dış ticaretimizde ihracatımızda euro bölgesi önemli bir paya sahip, dolayısıyla gelirlerimizin çok önemli kısmı euro olarak elde ediyoruz. İthalatımızı ise ağırlıklı olarak dolar cinsinden yapıyoruz. Ayrıca, turizm gelirlerimizin çok büyük kısmı ve yurtdışında çalışan vatandaşlarımıza ait döviz tevdiat hesapları büyük ölçüde euro cinsinden olduğu halde dış borçlarımızın ağırlığı dolar cinsinden yapılan borçlanmalardan oluşuyor. Dolayısıyla diğer her şey sabit olsa bile dolar güçlendiğinde ülkemiz ekonomisi için parite kaynaklı bir zarar ortaya çıkıyor” diye konuştu.

“ÜLKEDE ‘UNİCORN’ ŞİRKETLERİ ÇIKMAYA BAŞLADI”
     Bu dönemin bir diğer özelliğinin riskler kadar fırsatları da beraberinde getirmesi olduğunu ifade eden Şarman, “Hemen her gün çevremizde veya basında yeni yeni iş alanlarına ve bu alanlara ait başarı örneklerine şahit oluyoruz. Ülkemizde de değerleri milyar doları bulan “unicorn” şirketlerimiz çıkmaya başladı. Artık günümüzde her ne yaparsak yapalım başarılı olmak için teknolojiyi ve inovasyonu göz ardı edemeyiz. Bundan böyle içinde akıl ve bilim olan üretim kazandıracaktır. Geleneksel üretim ve iş yapış şekillerinin yoğun olduğu tarım ve gıda sektöründe zor olduğunu düşünsek de yeni arayışlar ve yenilikçi çözümler bulmak bizler için de zorunlu hale geldi” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» “Depreme karşı en önemli gücümüz kentsel dönüşüm”
» Migros İş Dünyasının Oscar’ı Stevıe Awards’tan 11 ödülle döndü
» Dijitalleşme uygulamaları ile 6 bin 114 ton CO2 salınımı önlendi
» Kontrolmatik Teknoloji 2022 yılının ilk yarısında net 119,5 milyon TL kar elde etti
» Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü karayolu işleri yaptıracak
» BAYOSB, iş güvenliği eğitimlerinde çağı yakaladı
» İzmir’de konut satışları %15,8 oranında azaldı
» Road2Tunnel ile yollar fuarizmir’de kesişecek
» Araba almayı düşünenler “kredi hesaplama araçlarına” yöneldi
» “Ehil müteahhit seçimi ve yapı denetimi hayati önemde”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni