• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gıdada sürdürülebilirlik için Türkiye’nin yol haritası çizildi

30 Kasım 2021 Salı 00:00
12
14
16
18

Gıdada sürdürülebilirlik için Türkiye’nin yol haritası çizildi


   ► Pakdemirli toplantıda gıda sistemlerinin iyileştirilmesi için hazırlanan ulusal yol haritasının 10 hedefini paylaştı

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Tarım ve Orman Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler (BM) iş birliğinde düzenlenen ‘Sürdürülebilir Gıda Sistemlerine Doğru Türkiye’nin Yol Haritası Lansmanı’ çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. BM Gıda Sistemleri Zirvesi kapsamında alınan kararların paylaşıldığı toplantıda gıda sistemlerin iyileştirilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanmasına ilişkin konular ele alındı. Özellikle kırsal alanlarda yoksulluğun azaltılması sorununa odaklanacaklarını belirten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “2030 yılına kadar sürdürülebilir bir şekilde gıda sistemlerimizin iyileştirilmesi için çevre ve doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir kullanımı, sürdürülebilir tüketime geçiş, gıda kaybı ve israfının önlenmesi, halk sağlığı ve gıda güvenilirliğinin geliştirilerek sağlanması, gıda krizlerine karşı gıda sistemlerimizin dayanıklılığının artırılması gibi konulara ilişkin çalışacağız” ifadelerini kullandı.

     Gıda sistemlerinin iyileştirilmesi için kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, meslek odalarından üreticilere kadar paydaşların görüşleriyle hazırlanan ulusal yol haritasının 10 hedefini paylaşan Pakdemirli, “Güvenilir ve besleyici gıdaya özellikle hassas grupların adil erişiminin geliştirilmesi, yenilikçi yöntemlerle denetim ve kontrolleri güçlendirerek halk sağlığı ve gıda güvenilirliğinin geliştirilmesi, tarım ve gıda sektöründe tedarik ve değer zincirinin sürdürülebilirliğinin teşvik edilmesi ve gıda kaybı ve israfının azaltılması, tüketicilerde bilinçliliğin artırılması ve sürdürülebilir tüketimin teşvik edilmesi, iklim değişikliğine uyumlu üretim modellerinin iyileştirilmesi, su kaynaklarının verimli kullanılması, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanılması, tarım ve gıda sektöründe dezavantajlı gruplar için daha kapsayıcı politika ve tedbirler geliştirilmesi, kırsal hayatın canlandırılması, iklim değişikliği, doğal afetler ve beklenmeyen krizlere karşı gıda sistemlerinin dayanıklılığının artırılması” diye ifade etti.

PAKDEMİRLİ: ÜRETİLEN GIDANIN HER YIL 1,3 MİLYAR TONU İSRAF EDİLİYOR
     Dünyanın son yıllarda gıda güvensizliğine neden olan bir dizi küresel sorunla yüzleştiğini belirten Pakdemirli, “Gelecek nesilleri de düşünerek mevcut gıda sistemlerinin sürdürülebilir hale dönüştürülmesinin son derece önemli. İnsan tüketimi amacıyla üretilen gıdanın her yıl yaklaşık üçte birine denk gelen 1,3 milyar tonunun, sosyal, ekonomik, çevresel ve en önemlisi iklim değişikliğine bağlı sorunlar nedeniyle kayba uğrayarak israf ediliyor. Dünya üzerindeki toprakların yaklaşık üçte birinin bozulmaya uğradığı, iklim değişikliği ile, ormansızlaşma, çölleşme, erozyon, biyolojik çeşitliliğin azalması ve yaşamak için gıdaya olan ihtiyacımız olduğu düşünüldüğünde, sınırları olan mevcut gıda sistemlerimizi, küresel ve ulusal ölçekte dönüştürmemiz ve sürdürülebilir hale getirmemiz zorunlu hale geliyor” diye konuştu.

NABARRO: ÜLKELER GIDA SİSTEMLERİNİN DÖNÜŞÜMÜ İÇİN YOL HARİTALARINI BELİRLEMELİ
     Toplantıda konuşan BM Türkiye Mukim Koordinatör Vekili Alvaro Rodriguez , Türkiye’nin ulusal yol haritasının başlatılacağı etkinliğin önemli bir kilometre taşı olacağını belirtti. Rodriguez, Türkiye’deki BM ofisi olarak Bakanlık ve sektördeki diğer ortaklarla iş birliği yapmaya hazır olduklarını ifade etti.
     Gıdanın her yıl dünya genelinde 20 trilyon dolarlık sosyal ve ekonomik maliyet yarattığını belirten BM Gıda Sistemleri Zirvesi Diyalogları Başdanışmanı David Nabarro,”148 ülke çok taraflı bir diyalog oluşturdu ve Türkiye bunun çok iyi bir örneği. Ülkelerin gıda sistemlerin dönüşümüne yönelik yol haritalarını belirlemeleri gerekiyor. Gıda sistemlerinin dönüşümü çoğunlukla siyasi süreçtir. Ülkenin en az yarısının bu diyalogun parçası olması gerekiyor. Biz de burada paydaşlarımızı artırmalıyız” dedi.
     Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün, Türkiye’nin ulusal gıda sistemlerinin geliştirilmesi konusunda Türkiye’ye destek vermeye devam edeceğini FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, bu ulusal yol haritasının bir kılavuz belgesi olacağını ümit ettiklerini dile getirdi.


+ Benzer Haberler
» “Enerjide dışa bağımlılığımız son bulmalı”
» 2021’de 1 milyon 153 bin 165 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
» İTB’nin 2021’de toplam işlem hacmi %51 arttı
» Sermaye piyasası araçları ihracında teminat düzenlemesi
» Tarımsal gıda tedarik zincirlerinde maliyet ve fiyat takibini iyileştirmeye yönelik yeni bir proje başladı
» Wellbees, insan kaynaklarının rüya takımını kurdu
» Bilgisayarını al gel!
» Amaç etki yatırımlarını artırmak
» Apsiyon ve Trendyol’dan iş birliği
» Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı bina yıkım işi yaptıracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni