• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

FullCharger’ın hedefi; Türkiye’nin her yerine şarj ağı kurmak

03 Ağustos 2022 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

FullCharger’ın hedefi;
Türkiye’nin her yerine şarj ağı kurmak


           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Türkiye’de elektrikli şarj istasyonu sektörünün kurucusu olan FullCharger şirketi tarafından düzenlenen toplantıda elektrikli araç kullanımı ve şarj istasyonları konusuna ilişkin açıklamada bulunuldu. Toplantıda konuşan FullCharger CEO’su Osman Ataman, FullCharger’ın şarj ağı işletmeci lisansını almak üzere yaptığı başvurunun, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından onaylandığını belirtti. Elektrikli şarj istasyonu kurma ve alt yapı sağlamanın yanı sıra 49 yıl süreyle Türkiye genelinde şarj ağı işletmeciliğinde faaliyet göstereceklerini aktaran FullCharger CEO’su Osman Ataman, “FullCharge olarak, ülkede şarj ağını geliştirirken, diğer yandan yerel iş ortaklarını da konunun parçası haline getirmek istiyoruz. Türkiye’nin her yerinde işleyen kesintisiz şarj ağına ulaşma hedefimiz var” dedi.

“HER TÜRLÜ YAPI ENERJİ ÜRETMEYE BAŞLAYACAK”
     İzmir’in yeniliklere açık yapısından dolayı başlangıç olarak İzmir’i seçtiklerini söyleyen Ataman, “Artık elektrikli araç olup olmayacağı tartışma konusu değil. Türkiye’de 2023’ün yılından itibaren devlet girişimiyle başlayan TOGG arabaları sokaklarda gezmeye başlayacak. 2023 yılında 18 bin 700 TOGG’un elektrikli araçları trafikte olacak. Türkiye böylece kendi markasıyla elektrikli otomobil sektöründe bir pozisyon sahibi olacak. Elektrikli araç dediğimizde otomobil anlasak da gelişmeler sadece bununla sınırlı değil.

     Önümüzdeki dönemde, binalar şarj altyapısına da sahip olacağı için yüksek enerji tüketecekler. Bu enerjiyi nereden sağlayacağımıza dair endişelenmememiz gerekiyor. Çünkü önümüzdeki dönemlerde her türlü yapı enerji üretmeye başlayacak. Enerji üretme verimliliği giderek artıyor. Hangi yapı olursa olsun, kendi enerjisini üretir ve bunu en uygun fiyatla yapabilir hale gelecek. Elektrikli araç ve şarj istasyonlarının ötesinde bir enerji dönüşümü var. Bunun Türkiye açısından büyük önemi var. Refah seviyemizi etkileyen en önemli etkenlerden biri cari açık ve cari açığın en önemli faktörü enerjidir. Tüm enerji açığımızı sıfırlayacak bir başlangıçtayız. Konu, enerji ve dönüşüm. Şarj da bunun başlangıç kilidi” diye konuştu.

“HEDEF 10 YILDA YAKLAŞIK 72 BİN ELEKTRİKLİ ŞARJ İSTASYON KURMAK”
     FullCharge olarak bu dönüşüm süreci için herkesi bilinçlendirmek istediklerini söyleyen Ataman, “İnsanların zihnine bunu yerleştirmek ve bu işin parçası olabilecek tüm yapıların karar vericilerine anlatmak gibi bir misyonumuz var. Bu değişime, sadece ticari bir iş olarak değil insanlığa, kullanana ve hatta rakiplerimize faydası olan istisna bir alan olarak bakıyoruz. Türkiye’deki araçların binde 8’i şarj edilebilir. 2030’da bu payın yüzde 8 olması bekleniyor. Şu andan itibaren TOGG ve 40’a yakın otomobil markası elektrikli araç sektöründe devreye giriyor. 2023 yılı sonunda Türkiye’de yaklaşık 69 bin şarj edilebilir araç olacak. 2030 yılında bu sayı 2,5 milyonu bulacak.

     Veriler, 2040 yılında da 18 milyon civarında elektrikli araç olacağını gösteriyor. Buna paralel olarak yapıların enerji altyapıları hızla dönüşecek. Bu Türkiye’de yepyeni bir dönemi başlatmış olacak. 2030’da kurulu istasyonlar kendi enerjisini üreten istasyonlar olacak. Ekimden itibaren çok hızlı bir büyümeyle Türkiye’nin her noktasında istasyonları kurmaya başlayacağız. TOGG’un elektrikli araçları trafiğe çıkmadan önce Türkiye’de 3 bine yakın şarj istasyonu kurulacak. Türkiye’de 10 yılda yaklaşık 72 bin elektrikli şarj istasyonu kurma hedefimiz var. Bu sayının yüzde 8’i yani 6 bin kadarı İzmir’de olacak. TOGG psikolojik ve öncü bir faktör. Elektrikli araç deyince TOGG sayı olarak içinde denizdeki dalga veya damladır. Ama öncü olması açısından da önemi ve anlamı var. Şu an yolu açan işi hızlandıran ve bir takvime bağlanmasını sağlayan TOGG’un varlığı ve o açıdan da çok büyük bir fonksiyonu var” dedi.


+ Benzer Haberler
» Migros İş Dünyasının Oscar’ı Stevıe Awards’tan 11 ödülle döndü
» Dijitalleşme uygulamaları ile 6 bin 114 ton CO2 salınımı önlendi
» Kontrolmatik Teknoloji 2022 yılının ilk yarısında net 119,5 milyon TL kar elde etti
» Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü karayolu işleri yaptıracak
» BAYOSB, iş güvenliği eğitimlerinde çağı yakaladı
» İzmir’de konut satışları %15,8 oranında azaldı
» Road2Tunnel ile yollar fuarizmir’de kesişecek
» Araba almayı düşünenler “kredi hesaplama araçlarına” yöneldi
» “Ehil müteahhit seçimi ve yapı denetimi hayati önemde”
» “Tarım Gençlerle Yükseliyor”un yedincisi düzenleniyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni