• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Fransa Büyükelçiliği ‘2022 Çevre Proje Çağrısı’ sonuçlandı

03 Ağustos 2022 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

Fransa Büyükelçiliği
‘2022 Çevre Proje Çağrısı’ sonuçlandı


           HABER MERKEZİ      
     Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği tarafından yayınlanan 2022 Çevre proje çağrısının kazananları belli oldu. Geçtiğimiz 13 Mayıs tarihinde, Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği çevre konularında proje çağrısında bulunmuştu. Çevresel konular, Türkiye’yi küresel ısınmaya hazırlamak ve küresel ısınmanın etkilerini azaltmak amacıyla Türk kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına eşlik etmek için çaba gösteren Fransa ve Avrupa’nın diplomasisi nazarında öncelikli bir yere sahip. Bu çerçevede, son üç yıldır, Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği, çevre ve iklim sorunlarına karşı mücadele eden Türk STK’larına yönelik her yıl proje çağrısında bulunuyor.
2022 yılının proje çağrısına, çok çeşitli konularda, yüksek kalitede projeler damga vurdu. Bu konular şöyle sıralandı: Biyolojik çeşitliliğin korunması, küresel ısınmaya uyum sağlama ve etkisinin azaltılması, atık yönetimi, sürdürülebilir uygulamaların teşvik edilmesi, kamuoyunun çevresel meseleler hakkında bilinçlendirilmesi, doğal afet mağdurlarına psikolojik destek.

YARIŞMAYI DÖRT DERNEK KAZANDI
     Jüri, 1 Temmuz 2022 tarihinde toplanarak, 2022 yılının kazananlarını belirledi. Kazanan dört dernek ise şu şekilde sıralandı: Yeşil Düşünce Derneği ve ‘Geride Kimseyi Bırakma: Batı Karadeniz Bölgesi’nde İklim Hareketini Güçlendirme’ adlı projesi ile küresel ısınmanın etkilerinin en çok hissedildiği iki bölge olan Kastamonu ve Zonguldak’ta, küresel ısınmaya uyum sağlamak ve etkisini azaltmak amacıyla sivil toplum kuruluşları ve kurumlar tarafından yürütülen faaliyetlere destek vermeyi hedefliyor.

     Yolda Girişimi, ‘Kültürel Peyzaj Temelli Değerlendirme: Türkiye’nin Ege Kıyılarında Doğa ve Kültürün Birlikte Var Olması’ adlı projesi ile Türkiye’nin Ege bölgesinde, güçlü bir biyolojik çeşitliliğe sahip alanlar ile kültürel, sosyo ekonomik, çevresel yerel uygulamalar gibi arasındaki bağlantıyı araştırmayı hedefliyor.  Atölye Deneme Sanat ve Ekoloji Derneği, ‘İklim Projesi Başlıklı Çalıştay” adlı projesi ile Selçuk İzmir’de ekolojik ve kültürel etkinliklerle çocukları çevre ve iklim sorunları hakkında bilinçlendirmeyi hedefliyor.

     Doğal Yaşam Derneği ise ‘Kadın ve Gençlik ile Kırsal Alanda Köklere Dönüş’ adlı projesi ile Çanakkale Çan’da gençleri, kadınları ve yaşlıları sürdürülebilir tarım uygulamaları konusunda bilinçlendirmeyi hedefliyor.
     Kazanan projelere karar veren jüri üyeleri ise şunlar: Tours Üniversitesi çevre düzenlemesi bölümü doktora öğrencisi ve Fransa Anadolu Araştırmaları Enstitüsünde (IFEA) araştırmacı Sibel Akyıldız, Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği’nde, çevre konularından sorumlu diplomatik müşavir Joseph Richard, Ankara bölgesi Ekonomi Servisi’nin sürdürülebilir kalkınma Ataşesi Berat Durmuş, Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği’nin sivil toplum iş birliği sorumlusu Romain Lachambre.


+ Benzer Haberler
» Kredi kartında kısmi ödeme yapanların oranı %33
» Sofralık sultani üzümün ihracat yolculuğu başladı
» İzmir Ticaret Odası seçimi 3 Ekim’de yapılacak
» Karkas et alım fiyatları artırıldı
» Demir ihracatında Rusya fırsatı
» Otomotiv ihracatı 2 milyar doları aştı
» 1 milyon 366 bin tarım arazisi bankalara rehin bırakıldı
» Online araç satış ve kiralama platformları hakkında soruşturma
» İzmir Büyükşehir Belediyesi aşure bereketini 12 bin kişiyle paylaştı
» Halkbank’tan kadın girişimcilere 15,1 milyar TL destek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni