• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Finansın geleceğinde “SuperApp” var

15 Haziran 2022 Çarşamba 13:00
12
14
16
18

Finansın geleceğinde “SuperApp” var


           HABER MERKEZİ      
     Finans sektörü son yıllarda açık bankacılık, temassız ödeme, mobil cüzdan, sanal POS gibi konseptlerle dönüşüyor. Finansal teknoloji şirketlerinin başını çektiği bu dönüşüm, sunduğu kolaylıklarla tüketici nezdinde de kabul görüyor.
     Teknoloji, finansal hizmetler açısından birçok yeniliği beraberinde getirdi. Açık bankacılık, temassız ödeme, sanal POS gibi kavramlar hayatımızda yer edinirken, nakit kullanımının azalmasıyla mobil ödemeler de yaygınlaşmaya başladı. Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre, 2022’nin ilk üç ayında 8 milyon işlemin mobil ve karekod ödemelerle gerçekleştirildiği görülürken, toplam işlem tutarları 1,1 milyar TL’yi aştı. Marqeta’nın araştırmasında ise 4 kişiden üçünün mobil cüzdan kullandığı görüldü.

     Son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerini paylaşan Sipay İş Geliştirme Direktörü Volkan Üstün, “Fiziksel cüzdanlar tarihe karışırken, yenilikçi mobil cüzdanlar yaygınlaşıyor. Bankalara ihtiyaç duymadan 7/24 masrafsız para transferi ve güvenli alışveriş gibi olanaklar sunan dijital cüzdanlar, yeni özelliklerle geliştirilebiliyor. Finansal teknolojiler ve ödeme sistemleri alanlarında dinamik ve yenilikçi bir bakış açısıyla faaliyet gösteren Sipay olarak bireyler ve kurumlar için dijital cüzdan çözümleri sunuyoruz” dedi.

“AÇIK BANKACILIK BİREYLERİN VE KURULUŞLARIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRIYOR”
     Tüketicilerin finansal hizmetlere erişimini artıran gelişmelerde açık bankacılık kavramının payı olduğuna dikkat çeken Volkan Üstün, “Ülkemizde yeni yeni filizlense de, açık bankacılık dünyanın yakından takip ettiği bir konsept. Sektörün yıllık %117 büyüme oranına sahip olduğu bilinirken, küresel çapta açık bankacılık platform sayısının 1.562’ye ulaştığı tahmin ediliyor. Müşteri deneyimini iyileştiren ve finansla ilişkili tüm sistemleri birbirine bağlayan açık bankacılık konsepti, hem bireylerin, hem de kurumların işini kolaylaştırıyor. Sanal POS ya da linkle ödeme alma gibi çözümler, özellikle e-ticaretin hızla büyüdüğü bir dönemde, işletmelerin ödeme süreçlerini hızlandırıyor. Karekod ve mobil cüzdan teknolojileri ise bireylere zaman tasarrufu sağlıyor. Hızla gelişen finansal teknolojiler sektörünün Türkiye’deki inovasyon odaklı temsilcilerinden biri olarak sanal ve mobil POS, linkle ödeme alma, kurumsal dijital cüzdan gibi çözümlerimizle şirketlerin finansal yetkinliklerini artırıyoruz” ifadelerini kullandı.

FİNANSTA “SUPERAPP” DEVRİ BAŞLIYOR
     Tüketicilerin gündelik ihtiyaçlarına mobil cihazlarla yanıt bulduğunu ifade eden Sipay İş Geliştirme Direktörü Volkan Üstün, “Bu durum, dünyanın birden fazla işlevi yerine getirebilen ‘superapp’ konseptine doğru yöneldiğini gösteriyor. Apple’ın son etkinliğinde ‘şimdi al, sonra öde’ özelliğini duyurması, finansal teknolojilerin sunduğu tüm yeniliklerin tekil uygulamalarda merkezileştirilmesi yönünde bir eğilim olduğunu kanıtlıyor. Bu tablo, her markayı kendi finansal çözümlerini, cüzdanlarını, ön ödemeli kartlarını ve sadakat programlarını geliştirmeye teşvik ediyor. Sipay olarak, regülasyon süreçlerinin inovasyona engel olmaması amacıyla, cüzdan teknolojisini bir hizmet olarak sunan WalletGate çözümümüzü bu yılın başında duyurduk. Finansal fonksiyonları markalar için işlevsel bir platforma dönüştürürken, işletmelere adeta kendi fintech şirketlerini kurma olanağı sunuyoruz” diye konuştu.

“İŞ GELİŞTİRME VE PROJE EKİPLERİNE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR”
     Gelişmelere ayak uydurmak için her sektörden şirketin Ar-Ge yatırımlarını önceliklendirmesi gerektiğini hatırlatan Volkan Üstün, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Bugün işletmeler rekabet avantajını ürün ve hizmetleriyle değil, bunları nasıl sunduklarıyla kazanıyor. Dünyayı yakından izleyip stratejilerini bu doğrultuda şekillendiren, tüketicilerin hayatını kolaylaştıran şirketler birkaç adım öne geçiyor. Elbette müşterilere kulak vererek nokta atışı çözümler üretmek için sıkı bir ekip çalışması gerekiyor. İş geliştirme ve proje ekipleri, bu açıdan öncü rol üstleniyor.”


+ Benzer Haberler
» Enflasyon yıllık yüzde 79 arttı
» “90,6 milyar TL vergiden feragat edildi”
» Memur ve emekli maaşı zam oranları belli oldu
» Cep telefonunda 76 milyar dakika konuştuk
» Türk müteahhitlerden 4.6 milyar $’lık imza
» Çinli üç havayolu şirketinden Airbus’a rekor uçak siparişi
» Kalkınma Ajansı’ndan 5 milyon TL faizsiz kredi
» Dünya arıcıları Türkiye’de buluşacak
» Çikolata ve şekerleme pazarında bayram bereketi
» Dolar arttıkça Bitcoin düşüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni