• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Faiz artışlarının uygun olacağını öngörüyoruz”

23 Haziran 2022 Perşembe 17:00
12
14
16
18

“Faiz artışlarının uygun olacağını öngörüyoruz”


           HABER MERKEZİ      
     ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD Kongresi’nde iki gün sürecek yarıyıllık Para Politikası Raporu’na ilişkin sunumuna başladı. Sunumun ilk gününde konuşan Powell, Fed’in yüksek enflasyonun neden olduğu zorluğun farkında olduğunu aktararak, “Gelecek aylarda, enflasyonun yüzde 2’ye dönmesiyle tutarlı olarak, enflasyonun düştüğüne dair ikna edici kanıtlar arayacağız. Devam eden faiz artışlarının uygun olacağını öngörüyoruz, bu değişikliklerin hızı, gelen verilere ve ekonominin gelişen görünümüne bağlı olmaya devam edecek” dedi.
     Powell, “Enflasyonu düşürmeye güçlü şekilde bağlıyız ve bunu yapmak için süratle hareket ediyoruz. Fiyat istikrarını yeniden sağlamak için gereken kararlılığa sahibiz. Herkese fayda sağlayan güçlü bir işgücü piyasası koşullarının sürdürülebilirliği için enflasyonun düşürülmesi çok önemli” ifadesine yer verdi.

“ENFLASYONDA BAŞKA SÜRPRİZLER OLABİLİR”
     Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) faiz oranında devam eden artışların uygun olacağını beklentisini vurguladığını söyleyen Powell, “Bilanço küçültme sürecini de başlattık. Kararları toplantıdan toplantıya vereceğiz ve düşüncelerimizi olabildiğince açık bir şekilde iletmeye devam edeceğiz. Belirsiz ortamda uygun para politikası yapmak, ekonominin genellikle beklenmedik şekillerde gelişmesine neden olduğunun kabul edilmesi gerekir. Enflasyon geçen yıl boyunca açıkça yukarı yönlü şaşırttı ve başka sürprizler olabilir. Bu nedenle, gelen verilere ve gelişen görünüme yanıt vermede atik olmamız gerekecek. Fiyat istikrarını sağlamak için gerekli önlemleri almaya kararlıyız. Amerikan ekonomisinin çok güçlü ve daha sıkı para politikasıyla başa çıkmak için iyi bir konumda olacağız” diye konuştu.

“ARZ KISITLARI BEKLENENDEN DAHA UZUN SÜRDÜ”
     Enflasyonun uzun vadeli yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde kalmaya devam ettiğine işaret eden Powell, “Talep güçlü, arz kısıtları beklenenden daha uzun sürdü ve fiyat baskıları çok çeşitli mal ve hizmetlere yayıldı. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından kaynaklanan ham petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki artış, benzin fiyatlarını artırdı ve enflasyon üzerinde yukarı yönlü ek baskı oluşturdu. Ayrıca Çin’deki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) karantinalarının devam eden tedarik zinciri kesintilerini daha da kötüleştirmesi muhtemel” ifadesine yer verdi.

“GENEL EKONOMİK FAALİYETİ İLK ÇEYREKTE YAVAŞLADI”
     Son aylarda görülen finansal koşullardaki sıkılaşmanın, büyümeyi yavaşlatmaya devam etmesi ve talebin arz ile daha iyi dengelenmesine yardımcı olması gerektiğini dile getiren Powell, “Genel ekonomik faaliyeti ilk çeyrekte yavaşladı. Son göstergeler tüketim harcamalarının güçlü kalmasıyla birlikte reel Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesi bu çeyrekte hızlandı. İşgücü piyasası son derece sıkı kalmaya devam ediyor. İşgücü talebi çok güçlüyken, işgücü arzının baskı altında kalmaya devam ediyor. Yüksek enflasyonun oluşturduğu risklere karşı son derece dikkatliyiz. Politikalar, hızla gelişen ekonomik ortama uyum sağladı ve bunu yapmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» Piyasaların gözü yeni asgari ücrette
» Nureddin Nebati: Ek vergi getirmeyeceğiz
» Bankalar net karını 1 yılda 4,75 kat artırdı
» Deniz ticaretindeki canlılık umut veriyor
» Denizcilik sektörünün nabzı İstanbul’da tutulacak
» “İstihdamsız büyüme gelir dağılımını bozuyor”
» Eczacılar kademeli eylem planı uygulayacak
» Elektronik ticaret düzenlemesi TBMM’de
» 2021’de 1 milyon 64 bin otomobil üretildi
» Uşaklı ihracatçılar atıkları ekonomiye kazandırıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.06.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni