• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Evden çalışanların 4’te 3’ünün siber güvenlik eğitimi yok

03 Aralık 2021 Cuma 08:00
12
14
16
18

Evden çalışanların 4’te 3’ünün siber güvenlik eğitimi yok


           HABER MERKEZİ      
     Covid-19 pandemisi iş hayatındaki çalışma modellerini şekillendiriyor. Hibrit çalışma hayatına geçiş yapan şirketlerin de bu nedenle kişisel verileri korumak için ekstra özen göstermesi gerekiyor. Pandemi boyunca evden çalışanların 4’te 3’ünün siber güvenlik hakkında herhangi bir bilinçlenme eğitimi almadığına dikkat çeken Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, şirketlerin bu konuyla ilgili dikkat etmesi gereken 5 önemli nokta olduğunu aktarıyor.

     Covid-19 pandemisi 2020 yılından beri etkilerini göstermeye devam ediyor. Haftanın 5 veya 6 günü fiziksel işe gitme anlayışı gibi alışılmış çalışma tarzını da değiştiren pandemi, şirketlerin hayatına hibrit çalışma modelini kazandırdı ancak çalışanların evden iş yaptığı süreçte veri gizliliği ve güvenliği adına dikkat etmeleri gereken birçok önemli hususu da gündeme getirdi. Evden çalıştıkları pandemi dönemi boyunca çalışanların %73’ünün herhangi bir siber güvenlik bilinçlendirme eğitimi almadığını paylaşan Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, işverenlerin şirket bilgileri gibi kişisel verilerinin de siber suçluların eline düşmemesi adına izlemeleri gereken 5 adımı ve önerilerini paylaşıyor.

UZAKTAN ÇALIŞIRKEN VERİLERİNİZDEN OLMAYIN
     Uzaktan çalışma sürecinde hem çalışanların hem de işverenlerin göz önünde bulundurması gereken önemli adımları aktaran Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, bu adımlarla ilgili yapılması gerekenleri de paylaşıyor.

HASSAS VERİLERE GÜVENİLİR OLMAYAN Wİ-Fİ AĞLARINDAN ERİŞİM SAĞLANMAMALI
     Genellikle ofis ortamlarında güvenli Wi-Fi ağları kullanılır fakat evden çalışanların bağlandıkları Wi-Fi ağlarının güvenliğinden emin olmak oldukça zor. Herkese açık Wi-Fi ağlarına bağlanan ve iş hesaplarına giriş yapan çalışanlar, siber suçlulara elleriyle tüm şirket verilerini teslim ediyor olabilir. Bu nedenle, uzaktan çalışanlarınıza bilinmeyen Wi-Fi ağlarına katılmamasını, katılmak zorunda kalıyorsa da mutlaka VPN bağlantısı kullanmasını önermelisiniz.

ÇALIŞIRKEN KİŞİSEL CİHAZLARI KULLANILMAMALI
     Geçen yıl yayınlanan bir rapora göre, uzaktan çalışanların %68’i iş için kişisel cihazlarını kullanıyor.  Kişisel cihazlardan iş yapmak şirketler için tehlikeli bir durum yaratıyor çünkü çalışanın aniden işi bırakması halinde çalıştıkları süre boyunca biriken gizli bilgiler kişilerin cihazında kalıyor ve veri ihlali yaşanabilme durumu doğabiliyor. Bu nedenle cihaz takibi yapamayacağınız çalışanlarınıza sadece iş için kullanacakları bir cihaz temin etmeli ve kişisel cihazlarından iş yapmamaları konusunda onları uyarmalısınız.

HERKESE AÇIK YERLERDE ÇALIŞIRKEN DİKKATLİ DAVRANILMALI
     Siber güvenlik dışında veri güvenliği adına çalışanların dikkat etmesi gereken fiziksel güvenlikten de bahsetmeliyiz. Örnek olarak, halka açık bir mekanda çalışırken yüksek sesle konuşmak, bilgisayar ekranını herkesin görebileceği şekilde çalışmak veya bilgisayarı birkaç dakikalığına bile olsa gözetimsiz bırakıp gitmek şirket verilerinin ve dolayısıyla kişisel verilerin de güvenliğini tehlikeye atabilir. Bu sebeple çalışanlarınıza en temel güvenlik önlemlerini bile göstermeli, halka açık bir yerde çalışırken nasıl davranmaları gerektiği konusunda uyarmalısınız.

ZAYIF PAROLALAR KULLANILMAMALI
     Şirketler verilerini korumak için VPN’ler, güvenlik duvarları veya başka siber güvenlik çözümleri kullanıyor olabilir fakat çalışanların cihazları veya hesapları için belirleyeceği düşük güvenlikli parolalar şirket verilerini tehlikeye atabilir. Siber suçlular, gelişmiş güvenlik korumalarını aşmaya çalışmaktansa insan hatasından kaynaklanan zafiyet açıklarını bulmayı daha çok tercih ederler. Aynı zamanda, aynı parolayı birden çok hesapta kullanmak da güvenlik ihlali yaratabilir. Bu nedenle çalışanlarınıza güçlü ve birbirinden farklı parolalar kullanmaları gerektiğini tembihlemelisiniz.

ŞİFRELENMEMİŞ DOSYALAR PAYLAŞILMAMALI
     Çalışanlar, her gün müşteri hesap bilgileri gibi hassas verileri barındıran onlarca dosyayı cihazlar arası paylaşıyor olabilir. Şirketler ağlarında depolanan verileri şifrelemeyi tercih edebilir ki bu siber güvenlik adına mutlaka alınması gereken bir önlemdir ancak çalışanlar, bir yerden diğer bir yere dosya aktarırken verileri şifreleme adımını atlayabilirler ve bu durum kişisel verilerden şirket bilgilerine kadar yüzlerce önemli verinin siber suçlular tarafından ele geçirilmesine sebep olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için çalışanlarınızı önemli dosyaları şifrelemeleri veya paylaşım yaparken şifresiz dosya göndermemeleri konusunda uyarmalısınız.


+ Benzer Haberler
» “Enerjide dışa bağımlılığımız son bulmalı”
» 2021’de 1 milyon 153 bin 165 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
» İTB’nin 2021’de toplam işlem hacmi %51 arttı
» Sermaye piyasası araçları ihracında teminat düzenlemesi
» Tarımsal gıda tedarik zincirlerinde maliyet ve fiyat takibini iyileştirmeye yönelik yeni bir proje başladı
» Wellbees, insan kaynaklarının rüya takımını kurdu
» Bilgisayarını al gel!
» Amaç etki yatırımlarını artırmak
» Apsiyon ve Trendyol’dan iş birliği
» Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı bina yıkım işi yaptıracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni