• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

EÜ, patent başvurusunda 3’üncü sırada yer aldı

26 Temmuz 2022 Salı 11:00
12
14
16
18

Rektör Budak, “Ege Üniversitesi olarak daha çok bilim ve teknolojiye üretmeye devam edeceğiz”

EÜ, patent başvurusunda
3’üncü sırada yer aldı


           HABER MERKEZİ      
     Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Ocak- Haziran 2022 dönemine ilişkin sınai mülkiyet başvuruları verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, en fazla patent başvurusu yapan üniversiteler arasında Ege Üniversitesi 3’üncü sırada yer aldı. Ege Üniversiteli akademisyenlere ve araştırmacılara bu başarıdaki katkılarından dolayı teşekkür eden Rektör Budak, “Ege Üniversitesi olarak daha çok bilim ve teknolojiye üretmeye devam edeceğiz” dedi.

     TÜRKPATENT’in 2022 yılı ilk 6 ay istatistiklerine göre patent başvurusunda bulunan ilk 50 kuruluş arasında 14 üniversite yer aldı. Üniversiteler tarafından 333 patent ve faydalı model başvurusu yapıldı. En fazla patent başvurusu yapan üniversiteler arasında ilk sırayı 17’şer başvuruyla Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Gelişim Üniversitesi paylaştı.  İkinci sırada 13 başvuru ile Erciyes Üniversitesi yer alırken Ege Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi 12’şer başvuru ile 3’üncü oldu.

     Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz bünyesinde bulunan EBİLTEM ve EGE Teknopark ile hem eğitim öğretim hem araştırma geliştirme yapmanın yanı sıra üniversite sanayi iş birliğine yönelik önemli bilimsel ve sektörel çalışmalar yürütüyoruz. Göreve geldiğimiz günden itibaren üniversitemizde başlattığımız değişim-dönüşüm seferberliğimizin en önemli ayaklarından birisini de Ar-Ge ve inovasyon ile yenilikçi ve girişimci bir üniversite modeli oluşturuyor.

     Hayata geçirdiğimiz uygulamalar neticesinde makale yazmadan proje hazırlamaya, patentten faydalı modele üniversitemizde önemli çalışmalar yapılmaya başlandı.  Üniversitemizde yarattığımız bilim üretme iklimi neticesinde oluşturduğumuz fayda ağı, toplumun hemen her kesimine ulaşmıştır. Üniversitemizin eğitim-öğretim ve Ar-Ge dâhil tüm faaliyetlerinde ortaya koyduğumuz bu dönüşüm seferberliği, üniversite-sanayi iş birliklerimize de sirayet etmiştir.  Bizler, Ege Üniversitesi olarak bilgiyi,  sanayi ve üniversite iş birliği içerisinde üretebileceğimize; teknolojiyi de bu yöntemle geliştirerek ülke ekonomimize ciddi katkılar sunabileceğimize yürekten inanıyoruz” diye konuştu.

     Türkiye’de en fazla patent başvurusu yapan üniversitelerden birisinin Ege Üniversitesi olduğunu vurgulayan Rektör Budak, “Üniversitemizin akademik gücünü üniversite sanayi işbirlikleri ile daha görünür kılacağız. Hazırlanan her araştırmayı, her projeyi daha nitelikli hale getirerek sektöre, ekonomiye kazandırmaya özen göstereceğiz. Ar-Ge inovasyon, patent, faydalı model ve sınai mülkiyet haklarına daha çok önem vereceğiz. Tüm araştırmacılarımıza bilim ve teknolojiye, üniversite sanayi iş birliğine, ülkemiz üretimine yaptıkları katkılar için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.


+ Benzer Haberler
» İzmir’in en ‘Tatlı’ Festivali başlıyor
» Kurtuluşun 100. yılı, kongre ile taçlanacak
» İnşaat maliyet endeksinde yıllık %107 artış
» EPDK’dan lisanssız üretime yeni düzenleme
» İnci Holding şirketlerinden Rhombus Energy Solutions, BorgWarner’e satıldı
» Haziranda işsizlik oranı %10,3
» EBSO, 12 Ekim’de seçime gidiyor
» “Tahsilat riski ihracatın önünü kapatıyor”
» Türk Telekom’dan yılın ilk yarısında 20 milyar 203 milyon TL’lik konsolide gelir
» Vakıf Katılım ve İZTO’dan işbirliği protokolü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni