• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

EÜ dünyanın en iyileri arasında

26 Temmuz 2022 Salı 14:00
12
14
16
18

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Türkiye birincisi

EÜ dünyanın en iyileri arasında


           HABER MERKEZİ      
     Ege Üniversitesi (EÜ), Academic Ranking of World Universities (ARWU) tarafından yayınlanan  “2022 yılı Akademik Konuların Küresel Sıralaması” raporunda “Diş Hekimliği” alanında dünyada ilk 200’de, Türkiye’de ise birinci sırada yer aldı. Ege Üniversitesinin dünya üniversiteleri arasındaki başarısını artırmayı sürdürdüğünü ifade eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ülkemizin ve üniversitemizin alanında en köklü akademik birimlerinden olan Diş Hekimliği Fakültemiz, nitelikli akademik kadrosu, güçlü klinik altyapısı ve sunduğu kaliteli sağlık hizmetleriyle önemli başarılara imza atmaya devam ediyor” diye konuştu.
     2009 yılından bu yana dünya üniversitelerinin akademik sıralaması hakkında çalışmalar yapan ARWU tarafından yayınlanan “2022 yılı Akademik Konuların Küresel Sıralaması” raporunda Ege Üniversitesi, Diş Hekimliği alanında geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da ilk 200 üniversite içinde yer alırken Türkiye’de yine birinci oldu.  

“DÜNYA ÜNİVERSİTELERİ ARASINDAKİ YÜKSELİŞİMİZ SÜRÜYOR”
     Sıralamayı değerlendiren Rektör Budak, “Üniversitemiz, dünya üniversiteleri arasındaki başarısını artırmayı sürdürüyor. Ülkemizin ve üniversitemizin alanında en köklü akademik birimlerinden olan Diş Hekimliği Fakültemiz, nitelikli akademik kadrosu, güçlü klinik altyapısı ve sunduğu kaliteli sağlık hizmetleriyle önemli başarılara imza atmaya devam ediyor. Son dönende önemli yatırımlar yaparak laboratuvar ve klinik altyapısını dünya ölçeğinin üzerine çıkardığımız Diş Hekimliği Fakültemiz; eğitim öğretim, araştırma geliştirme, toplumsal katkı, akademik ve idari süreçlerdeki başarılarıyla 5 yıllık tam akreditasyon alarak kalitesini tescillemişti. Uluslararası iş birliği ağını her geçen gün genişleten fakültemizin nitelikli akademisyenleri tarafından yapılan araştırmaların çıktıları bilim dünyasıyla paylaşılarak etki değeri yüksek yayınlarda daha çok yer almaya başladı.  Fakültemiz, ARWU tarafından yayınlanan 2022 yılı Akademik Konuların Küresel Sıralamasında Diş Hekimliği alanında geçtiğimiz yıl olduğu gibi ilk 200 üniversite içinde yer aldı.  Türkiye’de yine birinci oldu” diye konuştu.

“BU BAŞARILAR MOTİVASYONUMUZU ARTIYOR”
     2 binden fazla üniversitenin değerlendirildiği ve sadece en iyi bin sonucun yayınlandığı 2021 ShanghaiRanking (ARWU) Dünya Üniversiteleri sıralamasında Ege Üniversitesinin Türkiye’de 5’inci sırada yer aldığını hatırlatan Rektör Budak, “ Ege Üniversitesi ailesi olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı kararlılıkla, aynı motivasyonla bölgemize ve ülkemize katkı sağlayacak çalışmalara devam edeceğiz. Tam kurumsal akreditasyona sahip araştırma üniversitemizin akademisyenlerinin daha nitelikli çalışmalara imza atacaklarından hiçbir kuşkum yok.  Önceki yıllara göre büyük bir yükseliş gösteren araştırma üniversitemiz, uluslararası alanda da adından daha sık söz ettiriyor. Akademik başarımızın kurumsal bir işleyiş içinde kalıcı ve sürdürülebilir olması için aralıksız çalışamaya devam edeceğiz. Üniversitemizin her alanda bir önceki günden dahi iyi olması ve uluslararası arenada tanınırlığın artması için var gücümüzle çalışacağız. Bu ve benzer başarılar, hedeflediğimiz yolda bizlere motivasyon kaynağı oluyor. Katkı sağlayan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

ÜLKEMİZDEN DÖRT DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ YER ALDI
     ShanghaiRanking olarak da bilinen Akademik Konuların Küresel Sıralaması 2022’de kurumlar; Doğa Bilimleri, Mühendislik, Yaşam Bilimleri, Tıp Bilimleri ve Sosyal Bilimler genelinde 54 konuda sıralandı.  Dünyada, 2016-2020 yılları arasında yayın eşiği 50 olan ilk 300 üniversiteyi değerlendiren kuruma göre Diş Hekimliği alanında Türkiye’den sadece dört üniversite sıralamaya girebildi.  Üniversitelerin araştırma çıktısı (Q1), araştırma etkisi (CNCI), uluslararası işbirliği (IC), araştırma kalitesi (Top) dahil olmak üzere ilgili konulardaki performansını ölçmek için bir dizi nesnel akademik göstergeler ve üçüncü taraf verilerinin kullanıldığı sıralamalarda veriler, dünyanın en etkili akademik yayın ve veri sunan platformu olan Web of Science ve InCites’tan alınıyor. Buna göre 2016-2020 yılları arasında Ege Üniversitesi Diş Hekimliği alanında; ilk yüzde 25’lik dilimde yer alan yayınları kapsayan araştırma çıktısı (Q1) puanlamasında 32.6 puan alırken bir akademik konuda bir kurum tarafından aynı kategoride, aynı yıl ve aynı tür dergi yayınında yayınlanan makalelerin ortalama atıflarına oranını temsil eden araştırma etkisi (CNCI) puanlamasında 77.4 puan aldı. Kurumlar arasında ilgili konuda uluslararası işbirliği düzeyini değerlendiren uluslararası işbirliği (IC) puanlamasında 57.8 puan alan Ege Üniversitesi, bir kurum için akademik konudaki en iyi dergilerde yayınlanan makale sayısının puanlandığı araştırma kalitesi değerlendirmesinde (Top) ise 14.9 puan aldı.

 


+ Benzer Haberler
» Kurtuluşun 100. yılı, kongre ile taçlanacak
» İnşaat maliyet endeksinde yıllık %107 artış
» EPDK’dan lisanssız üretime yeni düzenleme
» İnci Holding şirketlerinden Rhombus Energy Solutions, BorgWarner’e satıldı
» Haziranda işsizlik oranı %10,3
» EBSO, 12 Ekim’de seçime gidiyor
» “Tahsilat riski ihracatın önünü kapatıyor”
» Türk Telekom’dan yılın ilk yarısında 20 milyar 203 milyon TL’lik konsolide gelir
» Vakıf Katılım ve İZTO’dan işbirliği protokolü
» İzmir Kitap Fuarı kitapseverlerin yeni buluşma noktası olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni