• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Esnafı boğan zamlar geri alınsın”

28 Ocak 2022 Cuma 16:00
12
14
16
18

“Esnafı boğan zamlar geri alınsın”


           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Son günlerde artan enerji maliyetleri nedeniyle zorlu bir süreçten geçen Kemeraltı esnafı, küçük esnafın sesini duyurmak için Konak Meydanı’nda toplandı. Kemeraltı Hayat Platformu’nun düzenlediği basın açıklamasında, esnafı zora sokan zamların geri alınması talep edildi. Tüm küçük esnafın nefes alamaz halde olduğunu belirten Kemeraltı Hayat Platformu Başkanı Cem Ali Ceylan, “Banka kredilerinin geri ödemelerini, genel giderlerimizi, çalışanlarımızla karşılamaktan uzak cirolarımız, önceki yıllarda yaptığımız tasarrufların da erimesine neden oldu. Birçok köklü işletme kepenk kapatma noktasına geldi. Pandeminin yarattığı olumsuz koşulların yanında dövizdeki değişimler ve TL’deki değer kaybı vatandaşın satın alma gücünü etkilerken, esnafın işlerinin düşmesine neden oldu. Herhangi bir siyasi görüş ve düşüncenin etkisi altında olmadan sadece durumumuzu kamuoyuna aktararak, esnafın nefesini kesen zamların geri alınmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

“ÖZELLEŞTİRİLEN ELEKTRİK ŞİRKETLERİNE ÇALIŞMAYI REDDEDİYORUZ”
     Haksız ve orantısız elektrik zammının geri çekilmesini istediklerini söyleyen Ceylan, “Kazancımızın tekelci elektrik şirketleri tarafından cebimizden alınmasına itiraz ediyoruz. Elektrik faturaları kiralarımız ile aynı seviyeye, hatta daha da yüksek seviyelere ulaştı. Küçük esnaf olarak özelleştirilen elektrik şirketlerine çalışmayı reddediyoruz. Devletten üç kuruşa aldıkları birim fiyatı, bizlere 13 kuruşa satmaları kabul edilemez. Bu şirketler de fahiş fiyatlarla mal satan marketler gibi denetlenmeli. Dövizle krediye borçlanmış büyük elektrik şirketlerinin kredi faizlerini ödemek istemiyoruz. Sosyal devlet ilkesi olarak halkın temel ihtiyaçlarının minimum ücretlerle karşılanması, dar gelirli vatandaşlar gibi küçük esnafın da büyük tekelci şirketlere karşı ezdirilmemesi gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

“ESNAF NEFES ALAMAZ HALE GETİRİLDİ”
     Ceylan, “Çarşı esnafı bütün bu dezavantajına rağmen, emek, alın teri, öz sermayesi, bilgi beceri ve dayanışma kabiliyetiyle ayakta kalmaya, ülke ekonomisine katkı sağlamaya, iş vereni ve çalışanları ile   85-90 bin kişilik ailesini bir arada tutmaya gayret ediyor. Üç yıldır etkisi altında kaldığımız pandemi süreci, düşen işlerimiz, ciro kayıplarımız, salgın önlemi olarak kapatılan iş yerleri ve karşılanamayan giderler esnafımızın yeniden borçlanmasına neden oldu. Küçük işletme ve esnafın yok olması için adeta bir darbeye daha ihtiyaç vardı. Bu da yüksek enflasyon, işletme girdilerinin karşılanmayacak oranda artması, artan kira, artan stopaj, artan vergiler, fahiş oranda artan elektrik, gaz, su faturaları ile esnafa bu darbe vurularak nefes alamaz hale getirildi” diye konuştu.

“TİCARİ DİNAMİKLER ULUSLARARASI MARKALARIN LEHİNE ÇALIŞIYOR”
     Değişen sosyal ve ticari dinamiklerin, uluslararası markalarla ürün ve perakende devlerinin lehine çalıştığını ifade eden Ceylan, “E- ticaretten zincir marketlere, AVM’lerden ticari teşviklere, ulaşılabilir finans kaynaklarından çeşitli devlet desteklerine kadar adeta tüm sistem küçük esnaf ve işletmeleri ortadan kaldırmaya yönelik ortak saldırı halini aldı. Kemeraltı esnafı, kentin her semtine doğal olarak sağlanması gereken aydınlatma, temizlik, güvenlik, otopark, yürünebilir yollar, yağmurda su baskını önlemek, dinlenebilecek bank ve park gibi basit hizmetleri almaktan yoksun ve sesi bugün bile hala duyulmuyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» CEPTETEB’den BinBin ile ulaşımı kolaylaştıracak iş birliği
» Özel sektörün yurt dışı kredi borcu 1,7 milyar $ azaldı
» YD-ÜFE yıllık %97,11 arttı
» Tüketici güven endeksi 67,6 oldu
» Narlıdere Metrosu’nda işler tıkır tıkır yürüyor
» Karşıyaka’da farkındalık yürüyüşü
» Ege Üniversitesi 67 yaşında
» Turgutlu Belediyesi Sanayi Çarşısı dükkanları yaptıracak
» EYMSİB’nin sonraki hedefi Kanada ve İsrail
» “Sosyal Medya Depresyonu” yaygınlaşıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni