• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

ENHANCER ile hedef, istihdam ve ekonomik büyüme

15 Ocak 2022 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

ENHANCER ile hedef,
istihdam ve ekonomik büyüme


           HABER MERKEZİ      
     İnternational Centre For Migration Policy Development (ICMPD)’nin yürüttüğü ENHANCER Projesi İstihdam Yaratma Odaklı Kooperatif Hibe Programı Teklif Çağrısı, çevrimiçi düzenlenen toplantı ile duyuruldu. ENHANCER Projesi İstihdam Yaratma Odaklı Kooperatif Hibe Programı ile ilgili çevrim içi toplantı büyük bir ilgi ile karşılandı.Bursa, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya ve Mersin’de kayıtlı kooperatif ve kooperatif birliklerine sağlanacak hibe destekleri anlatıldı. ENHANCER Projesi İstihdam Yaratma Odaklı Kooperatif Hibe Programı, Kooperatif ve kooperatif birliklerini güçlendirerek ve istihdam potansiyellerini artırarak Geçici Koruma Sağlanan Suriyeliler ve Yerel Ev Sahibi Topluluklara istihdam yaratmayı amaçlıyor.

     İstihdam ve ekonomik büyümeye katkıda bulunabilen projelerin katılabileceği program kapsamında toplam 2 milyon Avro hibe desteği sağlanacak. Bu kapsamda, proje başına 40 bin ile 300 bin Avro arası destek sağlanacak.
     Açılış konuşmalarında, ICMPD Batı Balkanlar ve Türkiye Portföy Yöneticisi Pınar Yapanoğlu ENHANCER Projesi’nin amaçları ve hedefleri ile ilgili bilgi verirken, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu FRiT fonları Program Yöneticisi Dimitrina Karayotova, kooperatiflerin girişimcilik ekosisteminin gelişmesi için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, AB’nin kooperatiflere desteğinin gelecekte de devam edeceğini söyledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Koordinasyon Daire Başkanı Filiz Alsaç ise kooperatif girişimciliğinin farklı alanlarda da uygulanması için çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

HİBE PROGRAMININ ÖNCELİKLERİ
     Toplantıda hibe programının öncelikleri (Önerilen projenin en az iki öncelikli alanı kapsaması gerekiyor) ise şöyle duyuruldu: “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Yerel Ev Sahibi Topluluklar (Türk Vatandaşları) için sürdürülebilir istihdam yaratmak. Sürdürülebilir istihdam aracılığıyla, Geçici Koruma altındaki Suriyelileri Türkiye ekonomisine entegre etmek. Kayıtlı ve insana yakışır istihdam olanaklarını artırmak. İş ve işçi arasındaki beceri bağlantısını iyileştirmek. Kaynak verimliliğinin artırılması ve yeni ortakların ve çalışanların işe alınması yoluyla,  üretimi artırmak. Yeni ortakların veya çalışanların işe alınması yoluyla, iş süreçlerini dijitalleştirmek.”

     Hibe desteğinden yararlanmak için ana başvuru sahipleri için koşullar ise “Yasal olarak bir kooperatif veya kooperatifler birliği olarak kayıtlı olması ve merkezlerinin hedeflenen illerde olması. Daha önce ödenmemiş ve vadesi geçmiş borçları, vadesi geçmiş sosyal harçları ve vergi ödemeleri, temerrüde düşmüş kredileri olmaması. Proje yönetme tecrübe ve kapasitesine sahip bir ekibinin olması. Aracı olarak hareket etmeyip projenin hazırlanmasından ve yönetiminden doğrudan sorumlu olması. Proje teklif çağrısının ilan edildiği tarihten (14.12.2021) itibaren en az 1 yıl önce kurulmuş olması” şeklinde sıralandı.

SON BAŞVURU 14 MART 2022
     İnsana yakışır ve kayıtlı istihdam fırsatlarının artmasına katkıda bulunan, iş ve işçi becerileri arasındaki uyumu iyileştiren, yeni çalışanlar istihdam eden, becerilerini geliştiren, sürdürülebilir işler aracılığıyla deneyimlerini artıran ve çalışanların kariyerine ve güvenilirliğine katkıda bulunan projeler için sağlanacak hibe desteği ile ilgili son başvuru tarihi, 14 Mart 2022 olarak belirlendi.


+ Benzer Haberler
» Büyükşehir’in 2021 yılı bütçe hedefi tuttu
» Apple POS cihazlarını tarihe mi gömecek?
» “Elektrikte yazlık ve kışlık tarife şart”
» Sosyal yardım programlarının aylık ödemelerinde artış
» Referans oran şubatta %1,25 olarak uygulanacak
» Sanayideki istihdam 2021’de 3,6 milyona yükseldi
» Türkiye genelinde, toplam 58 bin 576 adet konut satıldı
» Panelsan halka arz oluyor
» “Değişmeyen tek şey değişim”
» Sektörün fuarı; “Marble İzmir”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.01.2022
  Ticaret 28.01.2022
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni