• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Enflasyon 2022’de çift haneli devam edecek”

28 Temmuz 2022 Perşembe 17:00
12
14
16
18

“Enflasyon 2022’de çift haneli devam edecek”


           HABER MERKEZİ      
     Ticari Gayrimenkul Hizmeti sağlayan Cushman & Wakefield’ın ofis, perakende, sanayi, lojistik, konut ve otel sektörlerine yönelik hazırladığı ‘Türkiye Pazar Analizleri 2022 Yarıyıl raporu yayımlandı. Buna göre, Türkiye’de mevsim etkilerinin üzerinde bir oranla yükselmeye devam eden enflasyonun haziran ayı itibariyle yıllık yüzde 78,62 olduğu belirtildi. Enflasyonun 2022 yılının devamında düşme eğilimi göstereceği aktarılan raporda, “Buna rağmen çift haneli seviyelerde kalacağı öngörülüyor.Ancak Türkiye ekonomisi, birinci çeyrekte yüzde 7,3 oranında büyüme kaydetti” ifadesinde bulunuldu.

“GİRDİ MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞ SEKTÖRDEKİ İYİLEŞMEYİ YAVAŞLATIYOR”
     Rusya- Ukrayna Savaşının tüm sektörleri etkilemeye devam ettiğini ve yatırımların Türkiye’ye yöneldiği vurgulanan raporda, “2022 yılının ilk yarısında pandemi döneminde yer alan karamsar havanın dağılarak yerini daha olumlu bir ortama bırakması özellikle fiziksel perakende de müşteri talebini arttırdı. Kısıtlamaların da kaldırılması perakende alanında haraketliliği artırırken, hem alışveriş merkezleri hem de cadde mağazalarına olan talep önemli oranda arttı ve yeni girişler kaydedildi. Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların ardından birçok yabancı şirket yatırım amacıyla Türkiye’yi merceği altına aldı. Özellikle Rusya’da yer alan ABD menşeli perakende markalarının Türkiye pazarında genişleme planlarını açıklaması dikkat çekerken, Rusya’dan çıkan birçok yabancı firmanın yerini, yaptıkları yatırımlarla Türk firmaları almaya başladı. Yaşanan ivmelenme neticesinde alışveriş merkezleri doluluk oranlarında ciddi artış gözlemlenmiş, bir önceki yıla kıyasla yaklaşık 3,5 kat artan AVM cirolarının etkisiyle; uzun yıllardır gündemde olmayan ‘Ciro Kirası’ kavramı yeniden perakendecilerin gündemine girdi. Tüm bunlara rağmen, ciro artışlarına paralel olarak girdi maliyetlerinin de artması sektördeki iyileşmeyi yavaşlatıyor” açıklamasında bulunuldu.

“BİRİNCİL KİRALARIN DÖVİZ CİNSİNDEN ARTIŞI YÜZDE 20”
     Depo alanı kiralama faaliyetleri, yılın ilk çeyreğinde 327 bin 637 metrekare olarak gerçekleşirken, İkinci çeyrekte 124 bin 334 metrekare olarak kaydedildiği belirtilen açıklamada,  “Enflasyon baskısı ve inşaat maliyetlerinin artması neticesinde depolama alanlarında birincil kira oranları artmıştır. Artan talep ile beraber arzın kısıtlı olması, enflasyon baskısı ve inşaat maliyetlerinin artması birincil kiralarda bir önceki yıla oranla döviz cinsinden yüzde 20’lik önemli bir artışa neden olmuştur. Ayrıca 2022 yılı işlemlerinin büyük çoğunluğu da arsa satın alımlarından oluşmaktadır. Rusya–Ukrayna savaşının başlamasının ardından bu bölgede yer alan birçok üretici Türkiye’yi merceği altına alırken, Avrupa’ya erişim avantajı olan sanayi ve lojistik alanlarına olan talepte hareketlilik kazanmıştır. Ayrıca 18 Mart’ta açılışı gerçekleşen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün; Anadolu’dan Avrupa’ya ticaret hattında İstanbul’daki köprülerin dışında başka geçiş alternatifi olmayan Marmara’nın yükünü hafifleteceği beklenmektedir” ifadesine yer verdi.

“KONUT ALAN YABANCILAR LİSTESİNDE RUSLAR ZİRVEDE”
     Türkiye konut satışları 2022’nin ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 31,4’lük artışla 726 bin 398 adet olarak gerçekleşti açıklanan raporda, “Tüm zamanların en yüksek yarıyıl satış oranı kaydedildi. Bunun yanı sıra, konut kredi faizlerinde yapılan indirimler doğrultusunda, ipotekli satışlar bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 63,50 oranında artarak 170 bin 317 olarak gerçekleşti. Yabancılara yapılan satışlarda ise Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın etkileri, Rusya’nın 5 bin 849 ile ilk sırada yer alması ile kendini gösterirken, bu ülkeyi sırasıyla İran 4 bin 884, Irak 4 bin 025, Kazakistan bin 417 ve Almanya bin 414 ile takip etti” ifadesine yer verildi.

“TURİZM SEKTÖRÜNDEKİ HAREKETLİLİK TOPARLANMAYI HIZLANDIRDI”
     2022 yılının ilk 5 ayında, Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 207 oranında belirgin bir artışla 11,3 milyon olduğu vurgulanan açıklamada şu sözlere yer verildi:  “İstanbul’a ise geçen yılın aynı dönemine oranla %213 oranında artışla 5,28 milyon gelen yabancı ziyaretçi sayısı kaydedilmiştir. Türkiye otel dolulukları bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 71 artarak yüzde 62 kaydedilirken; İstanbul’da yüzde 95 artarak yüzde 69 olarak kaydedilmiştir. Ortalama günlük satılan oda bedeli ise artış göstererek, 2022 yılının ilk 6 ayında Türkiye’de ve İstanbul’da sırasıyla 93 euro ve 113 euro olarak gerçekleşmiştir. Türkiye geneli havalimanları toplam yolcu sayısı bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 87 artarak 75 milyon kaydedilmiştir. Aynı dönem için İstanbul Havalimanı’ndaki toplam yolcu trafiği 27,6 milyon olarak kaydedilirken, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki toplam yolcu trafiği 13,7 milyon olarak gerçekleşmiş olup, bir önceki yıla göre sırasıyla yüzde 126 ve yüzde 55 oranlarında önemli bir artış kaydedildi.”

 


+ Benzer Haberler
» Kentsel dönüşümde kira desteği artıyor
» Egeli meyve sebze mamul sektörü ihracatını 1,5 milyar $’a çıkaracak
» Kısa vadeli dış borç stoku 134,8 milyar $
» Alman mühendislik firmasından İzmir’e büyük yatırım
» Sıfır araçta 6 ay sınırlamasına satıcılar dava açacak
» Bisiklet ve motorlu bisiklet kullanımına yeni düzenleme
» Huzurevi sakinlerine özel mutfak
» KARBEM’den YKS’de yüzde 81’lik başarı
» Buca Metrosu’nun yapımı için ilk kredi dilimleri geldi
» “Enerji arzımız için öncelik lisanslı tesisler olmalı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni