• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Enerji deposu ‘hibrit konteyner’ geliyor

08 Eylül 2021 Çarşamba 08:00
12
14
16
18

   ► Kontrolmatik Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan, “Yakın zaman enerji depolama üzerine bir yatırımımız olacak. Lityum ve çinko temelli iki teknoloji geliştirmeyi planlıyoruz. Çinko temelli olanda daha teorik ve deneysel olarak ilerliyoruz. Çalışmalarımız henüz ARGE aşamasında. Lityum tarafında ise daha bilinen son 10 yılda kullanılan bir teknoloji  lityum demir fosfat üzerine bir yatırım yapmak istiyoruz” dedi.

           SEDA GÖK      
     Bünyesindeki 170 kişilik mühendis kadrosu ile 2008 yılından beri faaliyet gösteren Kontrolmatik, 26 farklı ülkede bugüne kadar 300’den fazla projeye imza attı. Kontrolmatik, başta operasyonel teknolojiler ve endüstriyel yazılım-kontrol sistemleri olmak üzere nesnelerin interneti ile güç ve enerji sistemleri ana faaliyet alanlarını kapsayan projeler gerçekleştirdiler. Şirket, bunların yanı sıra enerji iletimi ve dağıtımı, petrokimya, madencilik, ulaşım alanlarında da faaliyet gösteriyor.

     TİCARET Sohbetleri köşemin bu hafta konuğu, Kontrolmatik Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan oldu. Aslanhan ile önümüzdeki dönemde yapacakları yeni yatırımları ve projeleri konuştuk.
     Enerji depolamaya yönelik hibrit konteyner konusunda yatırım yapacaklarını bildiren Aslanhan, bu konuda üretime başladıklarını söyledi. Hibrit konteyner üretimi ile alakalı Afrika’da pazar oluşturmaya çalıştıklarını anlatan Aslanhan, amaçlarının hem hibrit konteyner bataryalarını üretmek hem de konteyner satmak olduğunu kaydetti. Öte yandan yakın zaman enerji depolama üzerine bir yatırım yapacakları bilgisini de veren Aslanhan, “Lityum ve çinko temelli iki teknoloji geliştirmeyi planlıyoruz. Çinko temelli olanda daha teorik ve deneysel olarak ilerliyoruz. Çalışmalarımız henüz ARGE aşamasında. Lityum tarafında ise daha bilinen son 10 yılda kullanılan bir teknoloji  lityum demir fosfat üzerine bir yatırım yapmak istiyoruz. Bu projedeki hedefimiz ise Türkiye’de bir ilk olacak lityum demir fosfat hücre, hücreden batarya, bataryadan da enerji depolama çözümü üreteceğimiz bir şirket kurmak. Konuyla ilgili yatırım teşvik başvurumuzu da gerçekleştirdik. Eylül ayı gibi başvurumuzun sonuçlanacağını düşünüyoruz. Kuracağımız bu iştirak şirketi üzerinden hem yatırımlarımızı gerçekleştirecek hem de finansman ve üretim sağlayacağız. Aynı zamanda ARGE çalışmaları da gerçekleştireceğiz” dedi.
 
Kontrolmatik’ten kısaca bahseder misiniz? Faaliyet alanları nelerdir?
     Kontrolmatik olarak faaliyetimize 2008 yılının Ocak ayı itibariyle başladık. Şirketimiz, yaklaşık yüzde 60’ı genç ve dinamik mühendislerden oluşan 170 kişiyi aşkın bir kadroya sahip.  Toplamda 26 farklı ülkede, geniş pazar ağımız ile bugüne kadar 300’den fazla; Operasyonel Teknolojiler ve Endüstriyel Yazılım-Kontrol Sistemleri, Nesnelerin İnterneti ile Güç ve Enerji Sistemleri ana faaliyet alanlarımızı kapsayan projeler gerçekleştirdik. Bunların yanı sıra enerji iletimi ve dağıtımı, petrokimya, madencilik, ulaşım gibi faaliyet alanlarımızda bulunmakta.
     Son olarak da ulaşım alanında faaliyetlerde bulunuyoruz. Bunlar da karayolu tünelleri, akıllı ulaşım sistemleri, hava limanları, tren ya da metro hatları bizim doğrudan hedef projelerimiz diyebilirim. Bunun yanında müşterilerimize uçtan uca çözümler sunan teknoloji paketleri sağlıyoruz. Her geçen gün katma değerimizi daha da arttıracak projelere imza atmak için kurmuş olduğumuz ARGE ekibimizle beraber projeler üretmeye devam ediyoruz. Ürettiğimiz bu projeler ile çalışmalarımızda kullandığımız ürünlerin yerlilik oranını arttırıyoruz.

Kontrolmatik olarak enerji sektöründe gerçekleştirdiğiniz faaliyetler ve yatırımlarınızdan bahseder misiniz?
     Enerji sektöründe özellikle elektrik enerjinin üretimi, iletimi ve dağıtımı üzerinde çalışıyoruz.  Doğalgaz ve petrol projelerinin iletimi, kontrolü, dağıtımı ve dijital kısma dönüşmesi tarafında birçok projede yer aldık.
     Yakın zaman enerji depolama üzerine bir yatırımımız olacak. Lityum ve çinko temelli iki teknoloji geliştirmeyi planlıyoruz. Çinko temelli olanda daha teorik ve deneysel olarak ilerliyoruz. Çalışmalarımız henüz ARGE aşamasında. Lityum tarafında ise daha bilinen son 10 yılda kullanılan bir teknoloji  lityum demir fosfat üzerine bir yatırım yapmak istiyoruz.
     Bu projedeki hedefimiz ise Türkiye’de bir ilk olacak lityum demir fosfat hücre, hücreden batarya, bataryadan da enerji depolama çözümü üreteceğimiz bir şirket kurmak. Konuyla ilgili yatırım teşvik başvurumuzu da gerçekleştirdik. Ağustos Eylül ayı gibi başvurumuzun sonuçlanacağını düşünüyoruz. Kuracağımız bu iştirak şirketi üzerinden hem yatırımlarımızı gerçekleştirecek hem de finansman ve üretim sağlayacağız. Aynı zamanda ARGE çalışmaları da gerçekleştireceğiz.
     Yatırım yapacağımız bir diğer konu ise hibrit konteyner. Şu anda üretimine başladık. Bununla alakalı Afrika’da pazar oluşturmaya çalışıyoruz. Amacımız hem hibrit konteyner bataryalarını üretmek hem de konteyner satmak. Buna ilave olarak da otobüs, kamyon ve tramvay gibi elektrikli araçların bu bataryayı kullanmasını sağlamak.

Şu an robotik ve yapay zekâ alanında yapılan çalışmalar gündemde sıklıkla yer alıyor? Geliştirmekte olduğunuz AR-GE projeleriniz hakkında da bilgi verebilir misiniz?
     Biz bir teknoloji şirketiyiz. Aslında gündelik olarak yaptığımız her işte ve projelerimizde yapay zekayı kullanıyoruz. ARGE’de bizi heyecanlandıran birçok projemiz bulunmakta. Bunlardan birkaçından bahsedebilirim sizlere.
     Robotik alanında da yürüttüğümüz ARGE aşamasında olan birkaç tane projemiz bulunmakta.  Şu an 5 kilo kadar yük taşıyabilecek bir metre büyüklüğünde iş birlikçi robot projemiz üzerinde yoğunlaştık.  Birde giyilebilir sensör projesi üzerinde ARGE çalışmaları yürütüyoruz. Saat modeli ile çalışabilecek sensörler geliştirip farklı endüstriyel uygulamalara bunları sunmak istiyoruz. Geliştirdiğimiz sensöre günlük hayatımızda fayda sağlayacak özellikler katmaya özen gösteriyoruz. Örneğin; geliştirdiğimiz sensörde madencilik sektöründe yer altında çalışan personelin konumlarının aktif olarak takip edilmesini sağlayan geniş kullanım alanları sunmayı hedefliyoruz. 
     Az önce de bahsettiğim gibi birde hibrit konyetner projemiz var. Bu projemizi de daha çok elektriği olmayan Asya’da Latin Amerika’da, Afrika’da nüfusun yüzde 60’ına hiç elektrik gitmemiş olan köyler ve bölgeler için 24 saat kesintisiz enerji üretimi sağlaması için geliştirdik. Projemiz şu anda üretim aşamasında ve yakın bir zamanda ilk prototipi çıkacak. Bizim Kontrolmatik olarak amacımız Türkiye’de bu modülü ticari hale getirip makul fiyatlarla her güneş ve rüzgâr projesinin yanında uygulanabilmesini sağlamak.

Yüzde 25’ine ortak olduğunuz uydu ve uzay teknolojileri şirketi hakkında bilgi verebilir misiniz? Kontrolmatiğin buradaki görevi ne olacak?
     Şu an Türkiye’de uydu teknoloji alanlarında çalışan firma sayısı hemen hemen yok gibi. Plan S Uydu Teknolojileri ile birlikte Türkiye’de ve çevresinde ilk kez yapılacak bir çalışmaya imza atacağız.
     Biz Kontrolmatik olarak uydu ve uzay teknolojileri alanı ile yakından ilgileniyor, nesnelerin interneti ve uydu haberleşmesi ile ilgili yaptığımız projelerle de adımızdan sıkça söz ettireceğimize inanıyoruz.  Plan S Uydu ve Uzay Teknolojileri şirketiyle gerçekleştirdiğimiz ortaklığın ülkemizin havacılık ve uzay sanayisine bulunacağı katkıdan dolayı çok heyecanlıyız. Yeni kurulan şirketimizin ARGE, inovasyon çalışmalarıyla uzay ve havacılık sektörüne öncülük edeceğine olan inancımız tam. Hedefimiz ilk olarak alçak dünya yörüngesine göndereceğimiz mini uydular ile halihazırda sahada kullanılan IoT sensörlerini birleştirip, bir IoT ağı kurarak, servis sağlayıcısı olmak ve yıl sonuna kadar ilk test uydusunu göndermek.  Göndermiş olduğumuz bu uydular ile, Türkiye ve çevresindeki bölgede bir yayın ağı oluşturarak çeşitli sektörlerden toplayacağı sensör datalarını işleyip yeryüzüne göndermesini sağlayacağız.
     Burada özellikle altını çizmek istediğim bir nokta var. Bizim göndereceğimiz uyduları Türksat uydularıyla karıştırmamak gerekiyor. Bizim uydularımız alçak yörüngede olacak ve tamamen endüstriye yönelik, ticari uygulamalara yönelik nesnelerin interneti (IoT) uydusu olarak kullanılacak. 2025 yılında dünyada 25 milyar nesnenin doğrudan internete bağlanması öngörülüyor. Yani internete bağlanan cihaz sayısı, insan sayısının 7-8 katı olacak. Bizim hedefimiz aslında buraya hazırlık yapmak. Amacımız bu ürettiğimiz çok çeşitli sensörleri uydu üzerinden bağlayarak bir ekosistem, platform oluşturmak. Başka şirketler, start-up’lar için kanal açarak onların da faydalanmasını sağlamak.

Şu ana kadar hedefleriniz doğrultusunda ilerlediğinizi düşünüyor musunuz?
     Bizim yıl başında kendimize belirlediğimiz bazı hedefler vardı. ARGE temelli ve ileri teknoloji ağırlıklı projelere daha çok ağırlık vermek istediğimizi ifade etmiştik. Şu an 2021 yılı başında belirlediğimiz hedefler doğrultusunda ilerlediğimizi söyleyebilirim.  Bizim için birinci çeyrek beklentilerimizi karşılayan düzeyde gerçekleşti.  Ağustosun üçüncü haftası mali verilerimizi paylaştık. Yıl sonu hedeflerimizde şu an için bir değişiklik gözükmüyor. Planlarımız doğrultusunda minimumda bu hedeflerimizi sağlayacağız. Bununla alakalı da yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.


+ Benzer Haberler
» “Değişim bizimle başlar”
» Özlem Bay’ın kaleminden ‘İçimdeki Çocuktan Masallar’
» “İzmir, sadece Türkiye’yi değil dünyayı doyuruyor”
» Şehirden kaçışı tersine çevirecekler
» İzmirli aile şirketleri arasındaki eko-sistem büyümeyi tetikliyor
» Ege Orman Vakfı, ‘Sıfır Karbon Gelecek’ için çalışıyor
» Tekstilde iş var, eleman yok
» Çelik üreticisi, DİR’e sınırlama istiyor
» Hibrit çalışma modeli İzmir’e avantaj olacak
» “Çandarlı Limanı ‘rüzgâr’ın üssü olsun”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
  Ticaret 17.01.2022
  Ticaret 15.01.2022
  Ticaret 14.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni