• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Enerji altyapısına 104 milyar TL’lik yatırım

16 Haziran 2022 Perşembe 17:00
12
14
16
18

Enerji altyapısına
104 milyar TL’lik yatırım


   ► 2030’a kadar elektrikli araç soket ve şebeke altyapısına 1 milyar $, dağıtık üretim ve yenilenebilir enerji teknolojileri için 2 milyar $ şebeke yatırımı yapılacak

           SEDA GÖK / ANKARA      
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik altyapısının yenilenmesi için 2021-2025 yıllarında 124 milyar TL’lik yatırım ön görüldüğünü belirterek, “Halihazırda 2021 yılında 16 milyar TL’si şebeke, 4 milyar TL’si diğer yatırımlar olmak üzere toplam 20 milyar TL’lik bir yatırım hayata geçirildi” dedi. Bakan Dönmez, 2022-2025 döneminde 104 milyar TL yatırım planlandığını söyledi.
     Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) 14. Sektör Toplantısı’nda konuşan Bakan Dönmez, elektrik dağıtım şirketlerinden memnuniyete ilişkin rakamları paylaşarak yeni dönem karnelerini açıkladı. Pandemi sürecine rağmen sektördeki yatırımlarının hız kesmediğini söyleyen Dönmez, “2016-2020 yılları arasında yani üçüncü uygulama döneminde toplam 74,3 milyar TL’lik elektrik dağıtım yatırımı yapıldı. 2021-2025 yıllarını kapsayan dördüncü uygulama dönemi için bu rakamı 124 milyar TL olarak belirlendi. Halihazırda 16 milyar TL’si şebeke, 4 milyar TL’si de diğer yatırımlar olmak üzere toplam 20 milyar TL’lik bir yatırımı hayata geçirildi” dedi.

     Dönmez, şirket memnuniyeti özelinde ‘’Görevli tedarik şirketlerimizin ulaşılabilirlik oranı yüzde 99,8. Servis seviyesi oranı bir önceki yıla göre yüzde 88,4’ten yüzde 95’e, cevaplama oranı da yüzde 97,9’dan yüzde 99,5’e yükseldi. Elektrik dağıtım ve görevli tedarik sektörlerimizin çağrı merkezi performansları uluslararası standartların da üzerinde. Önümüzdeki yılların en önemli konu başlıklarından biri elektrikli otomobiller olacak. 2030 yılına kadar elektrikli araç soket ve şebeke altyapısı için 1 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Dağıtık enerji üretimi özellikle ana şebekeye binen yükün azaltılması açısından önemli. Bu nedenle 2030 yılına kadar dağıtık üretim ve yenilenebilir enerji teknolojileri için 2 milyar dolarlık şebeke yatırımı yapılacak. Sektörel siber atak dağılımına geldiğimizde ise orada bayağı popüler olduğumuzu görüyoruz. Siber saldırıların yüzde 11’i enerji sektörüne yapılıyor. Yaklaşık her 9 siber ataktan 1’inin enerji sektörüne yapılıyor’’ diye  konuştu.

KAYIP-KAÇAK YÜZDE 11.9’A GERİLEDİ
     Kayıpla mücadelenin her yıl başarıyla sürdürüldüğünü belirten Dönmez, “Kayıp oranımız 2000’li yılların başında yüzde 20’den fazlaydı. Bugün ise neredeyse yarı yarıya bir düşüş görüyoruz. 2021 yılında kayıp oranını yüzde 11,9’a düşürdük” dedi.
     Şirketlerin çağrı merkezi memnuniyet oranlarından da söz eden Dönmez, “2021 yılında elektrik dağıtım şirketlerimizin çağrı merkezlerine ulaşılabilirlik oranı yüzde 99,5 oldu. Servis seviyesi oranı yüzde 91,6’ya, cevaplama oranı da yüzde 97,7’ye yükseldi” dedi.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARA 1 MİLYAR DOLAR YATIRIM
     Önümüzdeki yılların en önemli konu başlıklarından birinin elektrikli otomobiller olacağını söyleyen Dönmez, “2030 yılına kadar elektrikli araç soket ve şebeke altyapısı için 1 milyar dolarlık yatırım yapılacak” dedi.

DAGITIK ENERJİ ÜRETİMİNE 2 MİLYAR  DOLAR
     Dönmez, ayrıca “Dağıtık enerji üretimi özellikle ana şebekeye binen yükün azaltılması açısından önemli. Bu nedenle 2030 yılına kadar dağıtık üretim ve yenilenebilir enerji teknolojileri için 2 milyar dolarlık şebeke yatırımı yapılacak” diye konuştu.

İHA’LAR DEVREYE ALINACAK
     Elektrik dağıtımında kalite standartlarının artması için yıllık bakım, acil durum, mobil jeneratör ve kullanıcı hizmet merkezleri olmak üzere 4 başlıkta yeni uygulamalar belirlediklerini anlatan Dönmez, “Şirketlerimize yeni yükümlülükler getirdik. Örneğin yıllık bakımlarda yıllık bakım planına ilişkin standartları yeniden düzenledik. Şirketlerimiz de bakım zamanı, içeriği, kullanılan malzeme ve tutanaklar gibi verilerin raporlandığı Bakım Yönetim Sistemini kuracaklar. Acil durumlara ilişkin bir acil durum yönetim planları olacak. Gerekiyorsa İHA’ları envanterlerine dâhil edecekler. Yine olası bir durumda mobil jeneratörler de sahada hazır bulunacak” dedi.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ VURGUSU
     ELDER Başkanı Kıvanç Zaimler ise faturalardaki rakamlar yükseldikçe ,elektrikten tasarruf edilmesi fikrinin de gündeme geldiğini belirterek, “Tüketiciler tüm tasarruf tedbirlerini aldıklarını düşünseler de, ülkemizde hala çok yüksek bir enerji verimliliği potansiyeli mevcuttur. Enerji verimliligi konusunda bilgilendirme ile toplumda kalıcı davranış değişikliği yapmalıyız. Enerjimizi algı yönetimleri  için değil Türkiyeyi ileriye taşımak için harcamalıyız” dedi.

YATIRIM SÜRECİNİ TAMAMLAMAYANLARA YAPTIRIM GELİYOR
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, konuşmasında özellikle 2021 yatırım gerçekleşmelerine baktıklarında 5-6 şirketin yatırım gerçekleşmelerinin yüzde 65’in altında olduğuna dikkat çekti. Yılmaz, “Bu şirketlerle ilgili değerlendirme sürecimiz devam ediyor. Değerlendirme sonucumuzun yansımasının tarifelerde de görülebileceği malumunuzdur. Maliyet artışlarını gerekçe göstererek yatırım yapmamak kesinlikle kabul edilemez” dedi.
     Dağıtım şirketlerine uyarılarda bulunan Yılmaz, bazı dağıtım şirketlerinin Enerji ve Endüstriyel Taahhüt (EPC) şirketleri kurarak kendi şirketlerine iş sağlamak için kapasiteleri kendilerine verdiklerini tespit ettiklerini söyledi. Yılmaz, “Enerji fiyatları dünyada korkunç seviyelere ulaştı. Fiyatların bu derece artması yerel enerji kaynaklarımızı, özellikle lisanssız elektrik tesislerinin şahlanmasının önünü açacaktır. Ama burada dağıtım şirketlerimiz buna engel olmasın. Bununla ilgili keskin düzenlemeler yapacağız” dedi.

“YATIRIMLAR ŞEHİRLERİN İHTİYAÇLARINA GÖRE BELİRLENİYOR”
     Elder Yönetim Kurulu Başkanı Zaimler, dağıtım şirketlerinin elektriği tüketicilere kesintisiz, kayıpsız, kaliteli ve ekonomik şekilde ulaştırmadan sorumlu olduğunu belirterek, “Elektrik dağıtım şirketlerinin görevi elektrik gibi bir kaynağı, mucizeyi, kullanıcıya ulaştırmak iken, elektriğin bu büyüsü ortadan kaybolmakta, faturalara ve arızalara indirgenmektedir. Dağıtım şirketlerinin gelirleri fiyatlardan tamamen bağımsızdır. Dağıtım veya görevli tedarik şirketleri fiyat belirleyemezler, fiyat artışı talebinde bulunamazlar. Faturalara herhangi bir bedeli keyfi bir şekilde yansıtamazlar, fatura kalemlerinde bir oynama yapamazlar. EPDK, 21 dağıtım şirketinin hepsine belirli kalite göstergelerinde iddialı hedefler verir. Bu hedefleri gerçekleştiremezlerse ceza alan şirketler, üstün performans gösterdiklerinde ise ödüllendirilirler.  Bu da sürekli gelişmeyi sağlar. Nitekim, özelleştirmelerin tamamlandığı 2013 yılında ortalama kayıp oranı yüzde 18,2 iken, bu mekanizma ile yüzde 11,9’a gerilemiştir. Bunun ülkemiz ekonomisinde cari açığımızı azaltıcı bir etkisi olduğu gibi, hiç dikkat çekmeyen bir kazancı da, önlenen 27 milyon tonluk karbon salınımıdır” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Uşak İl Özel İdaresi elektrik tesisat onarımı yaptıracak
» Büyükşehirden Beydağlı üreticilere küçükbaş hayvan desteği
» Batur’dan iyiliğe davet; “Askıda Kurban” kampanyamıza katılın
» Karabağlar’da kurban satış yerleri denetleniyor
» Beydağ’da Ovacık Yaylası’na sıcak asfalt
» Osmaniye Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bina onarımı yaptıracak
» Yazılım ihracatında hedef 15 milyar dolar
» Tarım makineleri ihracatı ilk 5 ayda %3 arttı
» JPMorgan’ın Türkiye enflasyon tahmini yükseldi
» Enflasyonla mücadeleye yönelik atılan 11 adım


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni