• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Elektrikli araçta şarj ağı atağı

30 Haziran 2022 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Elektrikli araçta şarj ağı atağı


   ► EPDK; TOGG’a Akıllı ve Hızlı Şarj Çözümleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ne Şarj Ağı İşletmeci Lisansı verdi

           SEDA GÖK      
     Türkiye’nin otomobili TOGG, 2023 yılında yollara çıkmaya hazırlanırken; elektrikli araçlarla ilgili gereken bütün adımlar da atılmaya devam ediyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) bünyesinde kurulan Enerji Dönüşüm Dairesi de bu kapsamda çalışmalarını sektörle işbirliği içinde sürdürüyor.
     EPDK tarafından şarj altyapısının gelişimi için verilen şarj ağı işletmeci lisansları ile birlikte elektrikli araç kullanıcıları şarj hizmetine ilişkin sorun yaşamayacak.
     EPDK; TOGG Akıllı ve Hızlı Şarj Çözümleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye Şarj Ağı İşletmeci Lisansı verdi.
TOGG’un da aralarında yer aldığı lisans sahibi şirketler ülkenin dört bir yanına şarj istasyonu kurma ve işletme hakkını elde etmiş oldular. Önümüzdeki dönemde sayısı artacak şarj istasyonları ile yerli otomobilimiz TOGG dahil birçok elektrikli araç ile gerek şehir içi ve gerekse şehirler arası yollarda rahatlıkla seyahat edilebilecek.

     18 Nisan 2022 tarihi itibariyle lisans başvurularını almaya başlayan EPDK bugüne kadar elektrikli araç şarj ağı işletimine yönelik toplam 14 adet lisans verdi. TOGG’un yanı sıra Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri Anonim Şirketi, Astor Enerji Anonim Şirketi, WAT Mobilite Çözümleri Teknoloji ve Ticaret Anonim Şirketi, Şarjon Yenilenebilir Enerji ve Elektrikli Araç Şarj Sistemleri Ticaret Anonim Şirketi, EVS Elektrikli Şarj Sistemleri San. ve Tic. A.Ş., CW Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi, ZES Dijital Ticaret Anonim Şirketi, Şarjet Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Armatec Enerji ve İnşaat Limited Şirketi, Rhg Enertürk Enerji Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi, Kalyon Electrical Vehicle Enerji Yatırım Anonim Şirketi, FCTR Elektrikli Araçlar Enerji Teknolojileri ve Hizmetleri A.Ş ve En Yakıt Anonim Şirketi şarj ağı işletmeci lisansı alan diğer şirketler oldular.
     Lisansların artması ile birlikte elektrikli araç sahipleri ev, işyeri, istasyonlar, otoparklar gibi birçok noktadan şarj hizmeti alabilecek ve benzin ve dizel yakıtlı araçlara nazaran daha ekonomik bir yolculuk yapma imkanına kavuşmuş olacaklar.

     Dijital teknolojilerin etkin olduğu bir sektör olan elektrikli araç ekosisteminde EPDK tarafından Serbest Erişim Platformunun tamamlanmasıyla TOGG Akıllı ve Hızlı Şarj Çözümleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile birlikte lisans alan tüm şirketlerin kurdukları ve işlettikleri halka açık şarj istasyonlarının fiyat, konum, güç, ünite gibi bilgileri platform üzerinden elektrikli araç sahipleri ile paylaşılacak. Bu sayede vatandaşlar diledikleri noktaya sorunsuz ve konforlu bir seyahat gerçekleştirebilecekler.
     Elektrikli araç şarj istasyonlarında verilen şarj hizmetinin fiyatlandırılması ve oluşan yakıt maliyetlerinin dizel ve benzin maliyetleriyle karşılaştırılması EPDK tarafından yakından takip ediliyor.
     Haziran 2022 fiyatlarına göre ortalama şarj hizmeti fiyatları esas alındığında, elektrikli aracın AC (22 kW) ünitelerden şarj edildiği durumda km başına yaklaşık olarak dizele göre 114 kuruş, benzine göre 125 kuruş, DC (50 kW) ünitelerden şarj edildiği durumda ise dizele göre 50 kuruş benzine göre 61 kuruş avantaj sağlıyor.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERE EVDE ŞARJ İMKâNI…
     Evde gerçekleştirilen şarj işlemi esnasında kullanılan elektrik, mesken tarifesi üzerinden fiyatlandırılmakta iken işyerinde veya halka açık ticari bir alanda ise ticarethanesi tarifesi üzerinden fiyatlandırılıyor.

ELEKTRİKLİ BİR ARAÇ YILLIK ORTALAMA KM BAŞINA 67 KURUŞ HARCAYARAK SEYAHAT EDEBİLECEK
     TÜİK verilerine göre bir binek araç Türkiye’de yılda ortalama yaklaşık 13 bin km yol yapıyor. Genel yaklaşım olarak toplam şarjın yüzde 80’inin evde yüzde 20’sinin ise halka açık alanlarda yapıldığı durumda ve Haziran 2022 fiyatları baz alındığında; yaklaşık olarak bir elektrikli aracın yıllık şarj maliyeti:
     Evde yapılan şarj: 10.400 km * 47,5 Kuruş= 4.940 TL (Bir elektrikli aracın 100 km’de ortalama 22 kWh kullandığı varsayımı ve mesken en yüksek kademe elektrik tarifesi olan 2,16 TL/ kWh’ın çarpımı)
     Halka açık alanlarda: 2.600 km * 145 kuruş = 3.770 TL (145 Kuruş, DC 50 kW üniteden ortalama şarj fiyatı) Bu hesaplamaya dayanarak 8.710 TL maliyet oluşuyor. Bu sayede elektrikli bir araç kullanıcısı yıllık ortalama km başına 67 kuruş harcayarak seyahat edebilecek.

 


+ Benzer Haberler
» Tarım zehirlerinde rekor artış
» Elleçlenen yük miktarı 7 ayda 319.6 milyon tonu aştı
» Arsa değerleri bir yılda %78 arttı
» Su ve Kanalizasyon Hizmetlerinde Uyulacak Esaslarda değişiklik yapıldı
» Varlık Barışı işleyişine dair tebliğ yürürlükte
» Bakan Nebati: IMF’den borç alınmadı
» Aktif elektrik enerjisi toptan satış tarifesinde yeni rakamlar yayımlandı
» İhracat İklimi Endeksi’nde iyileşme sona erdi
» Aylık en yüksek reel getiri DİBS’de oldu
» RK’dan Nuh’un Ankara’ya soruşturma


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni