• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Elektrik zammı yenilenebilir enerjiye talebi artırdı

14 Mayıs 2022 Cumartesi 08:00
12
14
16
18

Elektrik zammı yenilenebilir enerjiye talebi artırdı


   ► Katı atık, geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji sektörleri temsilcileri, elektrik ve enerji zamlarının ardından alternatif arayışının sağladığı talep artışından memnun olduklarını dile getirdi

           DİLAY SARKİLER      
     Elektrik ve yakıta gelen zamların altından kalkamayan firmalar, rüzgâr ve güneş enerjisi ile alternatif yakıtlara yöneldi. Özellikle çimento fabrikalarında elektrik ve doğalgaz kullanımı yerine Atıktan Türetilmiş Yakıt (ATY) kullanımını artırması, katı atık yönetimi, geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji sektörlerinde 2022’nin ilk yarısında hareketliliği artırdı. Güneş ve rüzgâr enerjisine yapılan yatırımın en geç beş yıl içerisinde kendini amorti edebiliyor olması da yenilenebilir enerjiyi gün geçtikçe daha cazip kıldı.
     İlki bu yıl İzmir’de düzenlenen Wecycle Geri Dönüşüm Katı Atık ve Çevre Teknolojileri Fuarı’nda firmalarını temsil eden yetkililer, yenilenebilir enerjiye yönelmenin, iklim krizinin etkilerinin azaltılması için önemli olduğuna değindi. Fosil yakıt ve termik enerji kullanımının doğaya verdiği zararın önüne geçilmesi için katı atıkların değerlendirilmesi, güneş ve rüzgâr enerjisinin tercih edilmesi gerektiğini ifade eden yetkililer, artan talebin umut verici olduğunu söyledi.


YENİLENEBİLİR ENERJİYE TALEP YÜZDE 80 ARTTI
     Enerji ve yakıt zamları yenilenebilir enerji sektörünü olumlu yönde etkilediğini ifade eden Yenilenebilir enerji sektörü temsilcilerinden Genba Enerji Online Satış Sorumlusu Umut Semerci, rüzgâr ve güneş enerjisine yatırım yapmanın daha kârlı hâle geldiğini söyledi. Semerci, “Sektörümüze talep daha fazla arttı. Çünkü rüzgâr ve güneş eğer sadece tüketmek için kullanıyorsanız bedava enerji demek. Rüzgâr ve güneş enerjisi kullanımı için yapılan yatırım ortalama beş yıl içerisinde kendini amorti ediyor. Dönemsel olarak bu süreç değişebiliyor, kısalabiliyor. Mesela, 2021’in Ekim ve Kasım aylarında sistem kurarken beş yılda amorti edeceğini düşünerek yola çıktı. Ancak döviz kuru aynı tarihten bu yana iki katına çıktı. Elektriğe bir gecede yüzde 127 zam geldi. Beş yıl amorti süresi yarı yarıya düşerek iki buçuk yıla inmiş oldu. Önümüzdeki süreci değerlendirdiğimizde enerji fiyatları artmaya devam edeceğinden, döviz de yükseleceğinden dolayı aslında bu amorti süresi de git gide kısalacak. Yenilenebilir enerjiye yatırım çok daha kârlı olacak. Zamlardan sonra özellikle güneş enerjisinde talep yüzde 80 arttı. Rüzgâr enerjisini ise daha çok büyük yatırımcılar tercih ediyor” ifadelerini kullandı.

DÜNYA GÜNEŞ VE RÜZGÂR ENERJİSİNE YÖNELDİ
     Dünyada da talebin arttığına değinen Semerci, birçok ülkede rüzgâr ve güneş enerjisi sahaları kurduklarını söyledi. Semerci, fosil yakıt ve termik enerji türlerine alternatif temiz enerji ile doğaya karşı görevlerini de yerine getirdiklerinden bahsederek, “Her büyüklükte saha kurulumumuz var. Bunun dışında sokak aydınlatma alternatifleri sunduğumuz bir alt firmamız var. Burada da solar sokak aydınlatmaları üretiyoruz. Dünyanın her yerinde rüzgâr enerjisi sahaları kuruyoruz” açıklamasında bulundu.
     Semerci, çoğu sektörün aksine yenilenebilir enerji sektöründe maddi tatmine ek olarak bir de insani tatmin olduğuna değindi. Semerci, “Mesleki olarak da tatminimiz de artıyor. Doğaya ve insana katkımız oluyor. Genel olarak ya fosil yakıt ya da termik santrallerden üretilen enerji tüketiliyor. Bunlar doğaya, insana, ülke ekonomisine zarar veren enerji elde etme yöntemleri. Biz buna bir alternatif sunabiliyoruz. Güneşten bedava faydalanabiliyoruz. Özellikle Türkiye bu konuda şanslı konumda. Elektrik gideri aylık 200 bin TL olan bir firma, güneş enerjisine bir kez yatırım yaptığında bir daha elektrik faturası ödemeyebiliyor. Döviz de ülkeden dışarı çıkmamış oluyor” diye konuştu.


“ZAMLAR SEKTÖRÜMÜZE YARADI”
     Zamların sektöre getirisinin olduğuna değinen gösteren Süreko Güvenilir Atık Yönetimi Pazarlama ve İş Analisti Kresshnik Kaçaniku, “Ürettiğimiz yakıta talep arttı. Geri dönüşüm ve katı atıktan elde edilen enerjinin katma değeri çok yükseldi. Çimento fabrikaları ATY yakıta daha çok yöneldi. Geri dönüşümün değeri anlaşıldı diyebilirim” dedi.

“TALEPLE BİRLİKTE KAPASİTE ARTIŞINA GİDİYORUZ”
     Endüstriyel atık yönetimi alanında faaliyet Kaçaniku, yıllık 20 bin ton atık işleme kapasitelerinin bulunduğunu ifade etti. Kaçaniku, özellikle elektrik ve yakıt zamlarının ardından artan talep karşısında kapasite artırımına gideceklerine değinerek, “Ege, Trakya ve Ankara bölgelerindeki endüstriyel atıkları toplayarak yakıt üretiyoruz. Çimento fabrikaları için ATY üretimimiz var. Toplama alanımız Ege Bölgesi’ni kapsıyor. Bölge dışına da çıkabiliyoruz ancak taşıma maliyetleri çok arttığı için daha yakın bölgelerle çalışmak durumunda kalıyoruz. Enerji zamlarından sektörümüz de etkilendi. Kapasite düşürmedik ancak taşıma maliyetlerini asgari ölçüde tutabilmek adına çalışma bölgemizi daralttık. Uzak noktalardan atık toplama, getirme konusunda sıkıntı yaşanabiliyor. Özellikle küçük ölçekli firmalar bu konuda çok zorlanıyor” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Yeni trend alışveriş turizmi
» Kurbanlık hayvan fiyatında %100 artış
» “İhracat finansmanında alternatif sistemler sunuyoruz”
» 400 milyon TL’lik ‘GAMA’ için geri sayım
» Şehirler arası otobüs seferlerinin sayısı azaldı
» Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?
» Bugünün ‘Küçük Elleri’ geleceğin müzisyenleri
» Yeni yatırım aracı ‘otomobil’ oldu
» Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek
» Yabancıların konuta talebi artıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni