• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Ekonomide istikrar için güven sağlanmalı”

23 Haziran 2022 Perşembe 17:00
12
14
16
18

“Ekonomide istikrar için güven sağlanmalı”


Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İzmir İl Başkanlığı’nda gerçekleştirilen basın toplantısında partinin Türkiye ekonomisi için hazırladığı eylem planı paylaşıldı

           DİLAY SARKİLER      
     DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın ve İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, basın mensupları ile bir araya geldi. Ösen, “Basın mensubu olmanın en zor olduğu dönemlerden birinden geçiyoruz” diyerek basın özgürlüğüne vurguda bulundu.
     Dalgın ile birlikte yaptıkları ziyaret programında İzmir’in ekonomi ve sanayisini yöneten temsilcilerle bir araya geldiklerini söyleyen Ösen, “Sanayici ve iş adamlarının Türkiye ve İzmir ekonomisi ile ilgili görüşlerini almak ve ekonomi politikamızı anlatmak için görüşmelerimize devam ediyoruz” dedi.

“ARTIK EN UCUZ ÜLKE ÇİN DEĞİL, TÜRKİYE”
     Asgari ücretin yükseltilmesi gerektiğini ifade eden Dalgın, “Türkiye’de asgari ücret, Şanghay’dan daha düşük. Yani artık en ucuz ülke Çin değil, bizim geldiğimiz nokta bu. Asgari ücret norm ücret haline geldi. Orta ücret asgarinin bir buçuk katı bile değil. Vatandaşın çoğunluğu bunun üzerinde ücret almalı. Bir gün hepimiz asgari ücretli olacağız noktasına gidiyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN KAYBEDECEK VAKTİ YOK”
     Dalgın, dört sene önce 4,5 TL olan doların 18 TL’ye yükselmesinin, dünyada petrol fiyatının geçen seneden bu yana yüzde 70 artmasına rağmen Türkiye’de artışın bu oranın çok üzerinde olmasının nedeninin Türkiye’nin kötü yönetilmesi olduğuna değindi. Dalgın, “Bugün bir asgari ücretli vatandaşımız bir aylık maaşıyla üç çeyrek alamıyor. Bu suyun yalnızca görünen yüzü. Bunu değiştirmek için parti olarak güçlü, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir kalkınma politikası izliyoruz. Atacağımız adımlarla birlikte orta direk için de ekonomi büyüyecek ve bu büyüme sürdürülebilir olacak. İstihdam ve üretimi artırmak da yeterli değil. İstenilen refah seviyesine ulaşmak için marka değerini artırmalıyız. Güçlü, kapsayıcı, sürdürülebilir ekonomimizin temel adımı ise yatırım. Sanayi, girişimcilik ve dijital dönüşüm programımız var. Ekonomide izleyeceğimiz yolun diğer partilerden farkı; biz bir şeyin nasıl çözüleceğini anlatıyoruz, adım adım planlıyoruz. Çünkü Türkiye’nin kaybedecek vakti yok” diye konuştu.

“DURUM ŞU AN İÇİN İÇ AÇICI DEĞİL”
     Dolarda seviye tahmini yapmanın tehlikeli olduğunu söyleyen Dalgın, “Türkiye ekonomisinde istikrarı yakalamak için önemli üç parametre var. İlki ve en önemlisi güven. İnsanların TL’ye güveni olmadığı için bankadaki mevduatların yüzde 70’i dövizde, 850 puan kredi risk birimimiz var. İkincisi Merkez Bankası rezervleri; zırhınız kuvvetli mi? Türkiye’nin döviz rezervi -60 milyar dolar. Negatif rezerv ile ekonomide istikrar sağlayamazsınız. Üçüncüsü ise cari açık; ‘Çin modeline geçerek cari açığı kapatacağız’ dendi. Gelinen noktada cari açık düşmedi, dış borç açığı patladı. Bu üç parametreye bakılınca durum iç açıcı değil” açıklamasında bulundu.

“KADIN İSTİHDAMI 2 KATINA ÇIKARILMALI”
     Dalgın, insanların ekonomiye güvenini tesis etmeden yatırım ve istihdamı artırmanın mümkün olmadığının altını çizerek, “Güven olmadan bunun oluşma ihtimali sıfır. Politikalarımızı hayata geçirmek için açıkladığımız adımlar atıldığı zaman 6 ay içinde ekonomi stabil olur, 2 sene içinde enflasyon tek haneye düşer. Sonrasında ise istikrar dönemi başlamalı, rehavete kapılmamalıyız. İstihdam yüzde 29’dan 40’a artırılmalı. En önemlisi de kadın istihdamı artırılmalı. 10 kadından 3’ü çalışmıyor. OECB’de bu sayı 6. Kadın istihdamı iki katına çıkarılmalı. Türkiye’nin kalıcı bir şekilde uzun vadeli yatırım çekmesi lazım. Eğitimde revizyon lazım, liseyi bitiren her çocuk yabancı dil ve kodlama bilmeli. Girişimcinin ayağındaki prangalar çözülmeli.

“ODA VE BORSA TEMSİLCİLERİ İDDİALARININ ARKASINDA DURMALI”
     Oda ve borsaların yarı kamu kuruluşu olduğunu bir noktada devlete bağlı olduklarına değinen Ösen, “Oda ve borsaların yarı kamu olduğunu unutmamalıyız. Dernek ve sivil toplum kuruluşlarından ayırmalıyız. Oda ve borsalar devlete bir noktada bağlı. Modern toplumlarda görevleri hükümeti uyarmak, yanlışı söylemek, iş dünyasının görüş ve isteklerini iletmeleri gerekiyor. Artan baskıyla beraber insanlar konuşamaz hâle geldi. Her geçen gün bu kurumlara başkan olmak gittikçe zorlaşıyor. Ancak eğer günün sonunda böyle bir irade beyan ediyorsanız, iddianızın arkasında durup “Ben vatandaşın, iş insanlarının yanında duracağım” demeniz gerekir. İddianızı savunmazsanız amacınız koltuğunu korumaktır. Bu liderliğe savunan insanlar bu zorlukları göze almalılar” diye konuştu.

     Dalgın ise, siyasetle ilişkilerin bazı durumlarda oda ve borsa başkan seçimlerine yansıdığını söyleyerek, “İhracat bedelinin yüzde 40’ını TL’ye döndürme zorunluluğun yarattığı sorunları temsilciler konuşmuyor. Kamu özel sektöre rakip oluyor, temsilciler konuşmuyor. Türkiye’de hükümet değiştikten sonra bunlar çok daha rahat konuşulabilecek” açıklamasında bulundu.
     Yurt dışına yönelen yerli sermayeyi döndürme şansı olduğundan söz eden Dalgın, “Yastık altındaki para ekonomiye katılmalı, bunun için güven sağlanmalı. Beyin göçü tersine döndürülebilir. Yeter ki imkân sağlansın. Yurt dışından Türkiye’ye sermaye tek yolla gelir; yatırımcıya güven sağlayarak. Güveni peyderpey sağlayacağız, tek günde olmayacak” dedi.

“PİYASALAR YENİ HÜKÜMETİ COŞKUYLA KARŞILAR”
     Dalgın, “Erken seçim ihtimalinin Cumhur İttifakı’nın iradesinde olduğunu söyleyerek, Biz erken seçime hazırız. Tr kabustan uyanmalı. 18 Haziran 2023 günü sandıktayız en geç. Yeni hükümetin geleceği anlaşıldığı anda piyasalar bunu coşkuyla karşılar. Biz her iki ihtimale de hazırız” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Enflasyon yıllık yüzde 79 arttı
» “90,6 milyar TL vergiden feragat edildi”
» Memur ve emekli maaşı zam oranları belli oldu
» Cep telefonunda 76 milyar dakika konuştuk
» Türk müteahhitlerden 4.6 milyar $’lık imza
» Çinli üç havayolu şirketinden Airbus’a rekor uçak siparişi
» Kalkınma Ajansı’ndan 5 milyon TL faizsiz kredi
» Dünya arıcıları Türkiye’de buluşacak
» Çikolata ve şekerleme pazarında bayram bereketi
» Dolar arttıkça Bitcoin düşüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni